Kod błędu P0633 – nie zaprogramowano klucza immobilizera – ECM/PCM

Kod błędu P0633 brzmi jak „nie zaprogramowano klucza immobilizera – ECM/PCM”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Immobilizer Key Not Programmed – ECM/PCM”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0633

Zapisany kod P0633 oznacza, że moduł sterujący (PCM) lub (ECM) wykrył klucz immobilizera, którego nie rozpoznaje. Inne sterowniki mogą również wykrywać nieprawidłowe lub nieistniejące odczyty z immobilizera.

Kod błędu P0633 – nie zaprogramowano klucza immobilizera – ECM/PCM

Kluczyk z immobilizerem służy do zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą, a także eliminuje konieczność ręcznego blokowania zamków drzwi. Brelok z immobilizerem ma wbudowany transponder; gdy znajdujesz się w pewnej odległości od pojazdu, przekazuje on sygnał do ECM/PCM.

Zazwyczaj po odebraniu sygnału z transpondera następuje odblokowanie drzwi i uruchomienie przycisku uruchamiania silnika. Po wyjęciu z pojazdu kluczyka z immobilizerem, drzwi zostają zablokowane, a funkcja przycisku start zostaje automatycznie wyłączona.

Każdy klucz immobilizera emituje unikalny sygnał transpondera. Aby sterowniki pokładowe rozpoznały sygnał transpondera, muszą być odpowiednio zaprogramowane.

W przypadku wymiany ECM/PCM lub klucza immobilizera należy je zaprogramować.

Jeśli ECM/PCM nie może znaleźć lub rozpoznać klucza immobilizera, zapisany zostanie kod P0633 i może zapalić się lampka kontrolna usterki (MIL). Sygnatura transpondera klucza immobilizera jest porównywana przez ECM/PCM i inne sterowniki przy każdym uaktywnieniu systemu alarmowego i włączeniu funkcji autodiagnostyki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0633 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Nie można uruchomić silnika.
 4. Wyłączenie funkcji blokowania i odblokowywania pojazdu.
 5. Aktywacja systemu bezpieczeństwa pojazdu.

Zapisany kod usterki P0633 należy sklasyfikować jako poważny kod usterki, ponieważ ECM/PCM nie rozpoznaje klucza immobilizera. Ważne funkcje, takie jak uruchamianie silnika i odblokowywanie drzwi, zostaną więc wyłączone.

Przyczyny błędów

Kod P0633 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Błąd programowania ECM/PCM.
 • ECM/PCM wymieniony z innego pojazdu bez odpowiedniego programowania.
 • Wadliwy klucz immobilizera.
 • Wymiana klucza immobilizera bez programowania.
 • Rozładowana bateria w kluczu immobilizera.
 • Czasami przyczyną jest sam ECM/PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0633

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0633:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P0633.
 2. Sprawdź, czy zasilanie w kluczu immobilizera jak i sam klucz działają bez zarzutu.
 3. Za pomocą narzędzia skanującego sprawdź, czy klucz immobilizera jest wyczuwany przez ECM/PCM.
 4. Jeśli nie jest wyświetlany, gdy kluczyk jest serwisowany, szukaj problemu z ECM/PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

W przeciwieństwie do większości innych zapisanych kodów, P0633 jest zwykle związany z usterką ECM/PCM lub błędem programowania. Bez możliwości prawidłowego przeprogramowania sterownika, udana naprawa będzie mało prawdopodobna.

Aby zdiagnozować ten kod, wymagane będzie diagnostyczne narzędzie skanujące oraz źródło informacji o pojeździe. Trzeba będzie podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i sprawdzić, jak klucz immobilizera jest postrzegany przez ECM/PCM.

Informacja ta jest zazwyczaj podawana jako „tak” lub „nie” bez opisu konkretnego transpondera. Jeśli ECM/PCM nie rozpoznaje żadnego klucza immobilizera, prawdopodobnie bateria w pilocie jest wyczerpana lub używany jest niewłaściwy klucz immobilizera.

Jeśli na wyświetlaczu narzędzia skanującego pojawia się sporadycznie sygnał „tak” klucza immobilizera, być może ECM/PCM został wymieniony bez zaprogramowania, aby pasował do pojazdu. Sporadycznie może wystąpić awaria ECM/PCM lub błąd programowania.

Głównym problemem związanym z występowaniem błędu P0633 jest wymiana sterownika lub klucza immobilizera bez odpowiedniego zaprogramowania i dostosowania do konkretnego pojazdu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0633 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Cadillac
 • Chevrolet (Captiva, Cruze, Silverado)
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • GMC
 • Jeep
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Corsa)
 • Saab (9-3)
 • Ssangyong (Actyon)

W przypadku kodu usterki P0633 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0541, P0630, P0631, P0632, P0638, P2607.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz