Kod błędu P0632 – nie zaprogramowany lub niezgodny licznik kilometrów – ECM/PCM

Kod błędu P0632 brzmi jak „nie zaprogramowany lub niezgodny licznik kilometrów – ECM/PCM”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Odometer Not Programmed or Incompatible – ECM/PCM”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0632

Zapisany kod P0632 oznacza, że moduł sterujący (PCM) lub (ECM) wykrył nieprawidłowy lub nieistniejący odczyt licznika kilometrów. Inne sterowniki mogą również wykrywać nieprawidłowe lub nieistniejące odczyty licznika kilometrów.

Kod błędu P0632 – nie zaprogramowany lub niezgodny licznik kilometrów – ECM/PCM

Od czasu pojawienia się systemów diagnostycznych OBD-II, odczyty licznika kilometrów są zazwyczaj zaprogramowane w każdym ECM/PCM. Głównym powodem jest zapobieganie manipulowaniu odometrami.

Sterowników systemu nie można zamieniać między samochodami bez zaprogramowania ich na właściwy licznik kilometrów. Gdyby sterowniki można było dowolnie zamieniać między samochodami, odczyty licznika kilometrów nie byłyby dokładne.

Gdy ECM/PCM jest wymieniany, musi być zaprogramowany z odczytem licznika i VIN samochodu.

Jeśli ECM/PCM nie może znaleźć lub rozpoznać akceptowalnego odczytu licznika kilometrów, kod P0632 zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL). ECM/PCM wyszukuje odczyt licznika kilometrów po włączeniu kluczyka i przeprowadzeniu autodiagnozy. W większości przypadków ECM/PCM nie będzie działał bez prawidłowego odczytu licznika kilometrów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0632 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Brak odczytu licznika kilometrów w sposób ciągły lub przerywany.
 4. Nieprawidłowe wyświetlanie licznika kilometrów.
 5. Niestabilne działanie prędkościomierza.
 6. System bezpieczeństwa pojazdu został aktywowany.

Zapisany kod usterki P0632 powinien być sklasyfikowany jako poważna usterka, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby ECM/PCM działał bez prawidłowego rozpoznania licznika kilometrów.

Przyczyny błędów

Kod P0632 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Błąd programowania ECM/PCM.
 • ECM/PCM wymieniony z innego pojazdu bez odpowiedniego programowania.
 • Wymiana klastra instrumentów bez koniecznego przeprogramowania.
 • Błąd programowania modułu sterującego deski rozdzielczej (IPC).
 • Czasami przyczyną jest sam ECM/PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0632

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0632:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P0632.
 2. Użyj narzędzia skanującego, aby odczytać przebieg pojazdu i zobaczyć, jak jest on postrzegany przez ECM/PCM.
 3. Jeśli przebieg nie jest wyświetlany, należy szukać problemu z ECM/PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

W przeciwieństwie do większości innych zapisanych kodów, P0632 jest zwykle związany z usterką ECM/PCM lub błędem programowania. Bez możliwości prawidłowego przeprogramowania sterownika, udana naprawa będzie mało prawdopodobna.

Zdiagnozowanie tego kodu będzie wymagało diagnostycznego narzędzia skanującego i źródła informacji o pojeździe. Trzeba będzie podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu, odczytać przebieg i zobaczyć jak jest on interpretowany przez ECM/PCM.

Porównaj odczyt licznika kilometrów na skanerze diagnostycznym z rzeczywistym odczytem licznika kilometrów na desce rozdzielczej, jeśli w ogóle będzie on wyświetlany. Jeśli istnieje rozbieżność między przebiegiem licznika na klastrze instrumentów a przebiegiem wyświetlanym w narzędziu skanującym, ECM/PCM został najprawdopodobniej dostarczony z innego pojazdu.

Jeśli licznik kilometrów nie pojawia się na narzędziu skanującym, to znaczy, że ECM/PCM został wymieniony bez zaprogramowania do tego pojazdu. Jeśli nie, mogła wystąpić awaria ECM/PCM lub błąd programowania.

Głównym problemem związanym z występowaniem błędu P0632 jest wymiana sterownika bez odpowiedniego zaprogramowania i dostosowania do konkretnego pojazdu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0632 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Dodge (RAM)
 • Ford (Focus)
 • Hyundai
 • Jeep
 • Mercedes-Benz (W204)
 • Peugeot (307)

W przypadku kodu usterki P0632 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0630, P0631, P0633.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz