Kod błędu P0631 – VIN nie zaprogramowany lub niekompatybilny – TCM

Kod błędu P0631 brzmi jak „VIN nie zaprogramowany lub niekompatybilny – TCM”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „VIN Not Programmed or Incompatible – TCM”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0631

Zapisany kod P0631 oznacza, że moduł sterujący (TCM) nie rozpoznaje 17-cyfrowego numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN). Inne sterowniki mogą również wykryć błąd niekompatybilności (VIN) i spowodować zapisanie tego kodu.

Kod błędu P0631 – VIN nie zaprogramowany lub niekompatybilny – TCM

Każdy pojazd produkowany obecnie na świecie ma przypisany numer identyfikacyjny (VIN). Składa się z serii cyfr i liter, które identyfikują kraj produkcji, rok produkcji, markę i model pojazdu.

Można również podać ewentualne wyposażenie specjalne, wielkość i typ silnika. Ostatnie sześć cyfr na końcu numeru VIN wskazuje na kolejność, w jakiej każdy pojazd został wyprodukowany.

Numer VIN to indywidualny numer każdego pojazdu, który będzie inny dla każdego pojazdu.

Sterowniki systemowe nie mogą być wymieniane między pojazdami, jeśli nie są zaprogramowane dla danego pojazdu. Po wymianie ECM/PCM musi być zaprogramowany odczytem licznika kilometrów i numerem VIN pojazdu.

Jeśli TCM nie może znaleźć lub rozpoznać numeru VIN, zapisany zostanie kod P0631 i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL). TCM porównuje numer VIN po włączeniu kluczyka i przeprowadzana jest autodiagnostyka. W większości przypadków TCM nie będzie działał bez prawidłowego rozpoznania numeru VIN.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0631 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Silnik nie uruchamia się.
 4. System bezpieczeństwa pojazdu jest aktywowany.

Zapisany kod błędu P0631 powinien być sklasyfikowany jako poważny kod błędu, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby TCM działał bez rozpoznania VIN.

Przyczyny błędów

Kod P0631 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Błąd programowania TCM.
 • Wymiana TCM z innego pojazdu bez prawidłowego zaprogramowania.
 • Czasami przyczyną jest sam moduł TCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0631

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0631:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P0631.
 2. Użyj narzędzia skanującego, aby odczytać numer VIN pojazdu i zobaczyć, jak jest on odczytywany przez TCM.
 3. Jeśli VIN nie jest wyświetlany, szukaj problemu z TCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

W przeciwieństwie do większości innych zapisanych kodów, P0631 jest zwykle związany z usterką TCM lub błędem programowania. Bez możliwości prawidłowego przeprogramowania sterownika, udana naprawa będzie mało prawdopodobna.

Zdiagnozowanie tego kodu będzie wymagało diagnostycznego narzędzia skanującego i źródła informacji o pojeździe. Trzeba będzie podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu, odczytać VIN i zobaczyć jak jest on interpretowany przez TCM.

Porównaj numer VIN na skanerze diagnostycznym z rzeczywistym numerem VIN, zwykle u dołu przedniej szyby po stronie kierowcy. Jeśli znacznik VIN nie pasuje do numeru wyświetlanego na narzędziu skanującym, TCM najprawdopodobniej został dostarczony z innego pojazdu.

Jeśli VIN nie pojawia się na narzędziu skanującym, to znaczy, że TCM został wymieniony bez programowania pasującego do tego pojazdu. Jeśli nie, mogła wystąpić awaria TCM lub błąd programowania.

Głównym problemem związanym z występowaniem błędu P0631 jest wymiana sterownika bez odpowiedniego zaprogramowania i dostosowania do konkretnego pojazdu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0631 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Hyundai
 • Jeep
 • Ssangyong
 • Toyota
 • MAZ

W przypadku kodu usterki P0631 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0630, P0632, P0633.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz