Kod błędu P0630 – VIN nie zaprogramowany lub niezgodny – ECM/PCM

Kod błędu P0630 brzmi jak „VIN nie zaprogramowany lub niezgodny – ECM/PCM”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „VIN Not Programmed or Incompatible – ECM/PCM”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0630

Zapisany kod P0630 oznacza, że moduł sterujący (PCM) lub (ECM) nie rozpoznaje 17-cyfrowego numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN). Inne sterowniki mogą również wykryć błąd niekompatybilności (VIN) i spowodować zapisanie tego kodu.

Kod błędu P0630 – VIN nie zaprogramowany lub niezgodny – ECM/PCM

Każdy pojazd produkowany obecnie na świecie ma przypisany numer identyfikacyjny (VIN). Składa się z serii cyfr i liter, które identyfikują kraj produkcji, rok produkcji, markę i model pojazdu.

Można również podać ewentualne wyposażenie specjalne, wielkość i typ silnika. Ostatnie sześć cyfr na końcu numeru VIN wskazuje na kolejność, w jakiej każdy pojazd został wyprodukowany.

Numer VIN to indywidualny numer każdego pojazdu, który będzie inny dla każdego pojazdu.

Sterowniki systemowe nie mogą być wymieniane między pojazdami, jeśli nie są zaprogramowane dla danego pojazdu. Przy wymianie ECM/PCM musi być zaprogramowany odczytem licznika kilometrów i numerem VIN pojazdu.

Jeśli ECM/PCM nie może znaleźć lub rozpoznać numeru VIN, zapisany zostanie kod P0630 i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL). ECM/PCM porównuje numer VIN po włączeniu kluczyka i przeprowadzana jest autodiagnostyka. W większości przypadków ECM/PCM nie będzie działać bez rozpoznania prawidłowego numeru VIN.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0630 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Silnik nie uruchamia się.
 4. System bezpieczeństwa pojazdu jest aktywowany.

Zapisany kod błędu P0630 powinien być sklasyfikowany jako poważny kod błędu, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby ECM/PCM działał bez rozpoznania VIN.

Przyczyny błędów

Kod P0630 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Błąd programowania ECM/PCM.
 • Wymiana ECM/PCM z innego pojazdu bez odpowiedniego zaprogramowania.
 • Czasami przyczyną jest sam ECM/PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0630

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0630:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P0630.
 2. Użyj narzędzia skanującego, aby odczytać numer VIN pojazdu i zobaczyć, jak jest on odczytywany przez ECM/PCM.
 3. Jeśli VIN nie jest wyświetlany, szukaj problemu z ECM/PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

W przeciwieństwie do większości innych zapisanych kodów, P0630 jest zwykle związany z usterką ECM/PCM lub błędem programowania. Bez możliwości prawidłowego przeprogramowania sterownika, udana naprawa będzie mało prawdopodobna.

Zdiagnozowanie tego kodu będzie wymagało diagnostycznego narzędzia skanującego i źródła informacji o pojeździe. Trzeba będzie podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu, odczytać VIN i zobaczyć jak jest on interpretowany przez ECM/PCM.

Porównaj numer VIN na skanerze diagnostycznym z rzeczywistym numerem VIN, zwykle u dołu przedniej szyby po stronie kierowcy. Jeśli numer VIN nie zgadza się z numerem wyświetlanym na narzędziu skanującym, ECM/PCM został najprawdopodobniej dostarczony z innego pojazdu.

Jeśli numer VIN nie pojawia się na narzędziu skanującym, to znaczy, że ECM/PCM został wymieniony bez zaprogramowania do tego pojazdu. Jeśli nie, mogło dojść do awarii ECM/PCM lub błędu programowania.

Głównym problemem związanym z występowaniem błędu P0630 jest fakt, że sterownik został wymieniony bez odpowiedniego zaprogramowania i dostosowania do konkretnego pojazdu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0630 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Cruze)
 • Dodge (RAM)
 • Ford (F-150, Focus)
 • Honda
 • Hyundai (Solaris)
 • Kia (Rio)
 • Land Rover
 • Lexus
 • Mitsubishi
 • Ssangyong
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P0630 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0631, P0632, P0633.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz