Kod błędu P062F – błąd wewnętrznego modułu sterowania, elektronicznie wymazywalnej pamięci tylko do odczytu

Kod błędu P062F brzmi jak „błąd wewnętrznego modułu sterowania, elektronicznie wymazywalnej pamięci tylko do odczytu”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Internal Control Module Electronically Erasable Read Only Memory (EEPROM) Error”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P062F

Zapisany kod P062F wskazuje, że moduł sterowania skrzynią biegów (PCM) wykrył błąd elektronicznej pamięci trwałej (EEPROM) w wewnętrznym module sterowania. Inne sterowniki mogą również wykryć wewnętrzny błąd elektronicznej pamięci kasowalnej PCM i spowodować zapisanie tego kodu.

Kod błędu P062F – błąd wewnętrznego modułu sterowania, elektronicznie wymazywalnej pamięci tylko do odczytu

Procesory monitorujące wewnętrzny moduł sterowania są odpowiedzialne za różne funkcje autodiagnostyczne sterownika i ogólną odpowiedzialność wewnętrznego modułu sterowania. Sygnały wejściowe i wyjściowe EEPROM są samodzielnie testowane i stale monitorowane przez PCM i inne odpowiednie sterowniki.

W samochodach EEPROM jest używany jako środek do odczytu, kasowania i nadpisywania małych ilości programowalnej pamięci. Za pomocą specjalnego programowania można skasować pamięć EEPROM, a następnie ponownie ją nadpisać.

EEPROM to blok tranzystorów składający się z trzech części. Zwykle jest on wyjmowany i mocowany w specjalnie zaprojektowanym gnieździe wewnątrz PCM. W przypadku wymiany uszkodzonego PCM, pamięć stała musi być normalnie usunięta i ponownie wykorzystana w nowym PCM.

EEPROM i nowy PCM muszą być zaprogramowane jako jedna całość. Chociaż pamięć EEPROM może być zaprogramowana na ponad 1 milion zmian i ma wytrzymać setki lat, może być podatna na przegrzanie i wilgoć.

Po włączeniu zapłonu i podłączeniu zasilania do PCM inicjowany jest autotest elektronicznej pamięci trwałej (EEPROM). Oprócz przeprowadzenia autotestu, sieć sterownika (CAN) porównuje również sygnały z poszczególnych modułów. Aby mieć pewność, że każdy sterownik działa prawidłowo, testy te przeprowadzane są jednocześnie.

Jeśli PCM wykryje niedopasowanie w funkcjonalności EEPROM, zapisany zostanie kod P062F. Alternatywnie, jeśli PCM wykryje niedopasowanie między którymkolwiek ze sterowników pokładowych. Który wskazuje na wewnętrzny błąd EEPROM, ten kod również zostanie zapisany.

Do aktywacji MIL może być wymagane kilka cykli awarii, w zależności od postrzeganej powagi usterki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P062F dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Liczne problemy ze sterowaniem silnikiem i skrzynią biegów.
 3. Silnik nie uruchamia się.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.
 5. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 6. Sporadycznie wentylator chłodzący może nie działać.

Usterka związana z modułem wewnętrznym powinna być sklasyfikowana jako kod poważny. Zapisany błąd P062F może nagle i bez ostrzeżenia doprowadzić do poważnych problemów z jazdą.

Przyczyny błędów

Kod P062F może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzona elektroniczna pamięć stała (EEPROM).
 • Uszkodzenie przez wodę lub przegrzanie.
 • Wadliwy przekaźnik zasilania sterownika lub przepalony bezpiecznik.
 • Otwarty lub zwarty obwód w okablowaniu.
 • Skorodowane złącze elektryczne.
 • Magistrala CAN może być uszkodzona i mieć zwarcie do masy lub przerwę w przewodzie.
 • Niewystarczające uziemienie modułu sterowania.
 • Czasami przyczyną jest sam PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P062F

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P062F:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P062F.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź elektroniczną kasowalną pamięć trwałą (EEPROM).
 4. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie okablowanie elektryczne i złącze modułu sterowania (PCM).
 5. Zmierzyć napięcie akumulatora i porównać wartość z wartością podaną w specyfikacji producenta.
 6. Sprawdź integralność obwodów zasilania i masy modułu sterującego (PCM) za pomocą multimetru.
 7. Ocenić działanie modułu sterującego (PCM) zgodnie z procedurą producenta pojazdu.
 8. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby stwierdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli obecne są kody zasilania ECM/PCM, należy je skasować przed próbą diagnozy błędu P062F.

Następnie należy podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobrać wszelkie zapisane kody i dane. Zanotuj tę informację na wypadek, gdyby kod okazał się przerywany.

Po zapisaniu wszystkich niezbędnych informacji, skasuj kody i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aż kod zostanie skasowany lub PCM przejdzie w tryb czuwania. Jeśli PCM przechodzi w tryb czuwania, kod jest przerywany i będzie trudniejszy do zdiagnozowania.

Kontrola sterownika i części elektrycznych

Za pomocą multimetru sprawdź bezpieczniki i przekaźnik zasilania na sterowniku. Sprawdzić i w razie potrzeby wymienić przepalone bezpieczniki. Bezpieczniki powinny być sprawdzane przy obciążeniu obwodu.

Jeśli wszystkie bezpieczniki i przekaźniki działają jak należy, należy przeprowadzić wizualną kontrolę okablowania i wiązek sterownika. Należy również sprawdzić uziemienie podwozia i silnika.

Sprawdzić wzrokowo sterowniki systemu pod kątem oznak uszkodzenia przez wodę, temperaturę lub kolizję. Każdy sterownik, który jest uszkodzony, zwłaszcza przez wodę, należy uznać za wadliwy.

Jeżeli obwody zasilania i masy sterownika są nieuszkodzone, to prawdopodobnie uszkodzony jest sam sterownik lub wystąpił błąd w programowaniu. Aby go wymienić, konieczne będzie przeprogramowanie modułu sterowania.

W przeciwieństwie do większości innych kodów, błąd P062F jest prawdopodobnie spowodowany przez uszkodzony sterownik lub błąd programowania.

Niektórzy producenci PCM aftermarket oferują wstępnie zaprogramowane sterowniki dla określonych modeli. Skontaktuj się z dostawcą części zamiennych, podając numer seryjny pojazdu, przebieg i inne istotne informacje.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P062F może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Buick (Enclave, Regal)
 • Cadillac
 • Chevrolet (Impala, Traverse)
 • Ford (F-150)
 • GMC (Acadia)
 • Honda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan (Altima, Pathfinder, Versa, X-Trail)
 • Opel (Antara, Vivaro)
 • Subaru
 • Suzuki
 • Toyota (Hilux, Land Cruiser, RAV4)
 • Volvo
 • MAZ

W przypadku kodu usterki P062F czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0625, P0626, P062A, P062C.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz