Kod błędu P062B – wewnętrzny moduł sterujący sterowanie wtryskiwaczami paliwa wydajność

Kod błędu P062B brzmi jak „wewnętrzny moduł sterujący sterowanie wtryskiwaczami paliwa wydajność”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Internal Control Module Fuel Injector Control Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P062B

Zapisany kod P062B oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył wewnętrzny błąd wydajności sterowania wtryskiwaczami paliwa. Inne sterowniki mogą również wykryć błąd wydajności procesora PCM i spowodować zapisanie tego kodu.

Kod błędu P062B – wewnętrzny moduł sterujący sterowanie wtryskiwaczami paliwa wydajność

Wewnętrzny monitoring modułu odpowiada za różne funkcje autotestu kontrolera i ogólną odpowiedzialność. Wejścia i wyjścia układu sterowania wtryskiem paliwa są samoczynnie testowane i stale monitorowane przez PCM.

Każdy wtryskiwacz paliwa służy do dostarczenia dokładnej ilości paliwa do konkretnego cylindra. Ma to miejsce wtedy, gdy ma być osiągnięta maksymalna wydajność i efektywność.

Możesz myśleć o każdym wtryskiwaczu paliwa jako o zaworze, który jest otwierany lub zamykany przez napięcie akumulatora. Gdy zapłon jest włączony, przyłożone jest stałe napięcie akumulatora.

Aby zakończyć obwód i zmusić każdy wtryskiwacz paliwa do rozpylenia dokładnej ilości paliwa w odpowiednim czasie, PCM dostarcza chwilowy impuls masy.

Do sterowania pracą wtryskiwaczy paliwa, PCM wykorzystuje dane wejściowe z czujnika położenia wału korbowego (CKP) i czujnika położenia wału rozrządu (CMP). Dodatkowe dane pochodzą z czujników tlenu, masowego przepływu powietrza (MAF) i położenia przepustnicy (TPS).

Po włączeniu zapłonu i podłączeniu zasilania do PCM inicjowany jest autotest układu sterowania wtryskiem paliwa. Oprócz przeprowadzenia autotestu, sieć sterownika (CAN) porównuje również sygnały z poszczególnych modułów. Aby mieć pewność, że każdy sterownik działa prawidłowo, testy te przeprowadzane są jednocześnie.

Jeśli PCM wykryje rozbieżności w wewnętrznym układzie sterowania wtryskiwaczami paliwa, zapisany zostanie kod P062B. Alternatywnie, jeśli PCM wykryje rozbieżność między którymkolwiek z kontrolerów pokładowych. Który wskazuje na błąd wewnętrznego sterownika wtryskiwaczy paliwa, ten kod również zostanie zapisany.

Zapalenie się lampki ostrzegawczej MIL może zająć kilka cykli awarii, w zależności od postrzeganej wagi usterki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P062B dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 4. Silnik nie przyspiesza dobrze.
 5. Zapłon przeskakuje w silniku.
 6. Nadmiernie chudy lub bogaty wydech.
 7. Nadmierne zużycie paliwa.

Awaria procesora modułu powinna być sklasyfikowana jako poważny kod przy kontroli wewnętrznej. Zapisany błąd P062B może nagle i bez ostrzeżenia spowodować poważne problemy z jazdą.

Przyczyny błędów

Kod P062B może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzone są wtryskiwacze paliwa.
 • Otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów.
 • Skorodowane złącze czujnika elektrycznego.
 • Magistrala CAN może być uszkodzona i mieć zwarcie do masy lub przerwanie przewodu.
 • Niewystarczające uziemienie modułu sterowania.
 • Czasami przyczyną jest sam PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P062B

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P062B:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się, kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P062B.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź wtryskiwacze paliwa.
 4. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącze modułu sterowania (PCM).
 5. Zmierzyć napięcie akumulatora i porównać wartość z wartością podaną w specyfikacji producenta.
 6. Sprawdź integralność obwodów zasilania i masy modułu sterującego (PCM) za pomocą multimetru.
 7. Ocenić działanie modułu sterującego (PCM) zgodnie z procedurą producenta pojazdu.
 8. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby stwierdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli obecne są kody zasilania ECM/PCM, należy je skasować przed próbą diagnozy błędu P062B. Ponadto, jeżeli występują kody usterek wtryskiwaczy paliwa lub obwodów sterowania, należy je najpierw skasować.

Następnie należy podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobrać wszelkie zapisane kody i dane. Zanotuj tę informację na wypadek, gdyby okazało się, że kod jest przerywany.

Po zapisaniu wszystkich niezbędnych informacji, skasuj kody i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aż kod zostanie skasowany lub PCM przejdzie w tryb czuwania. Jeśli PCM przechodzi w tryb czuwania, kod jest przerywany i będzie trudniejszy do zdiagnozowania.

Kontrola sterownika i części elektrycznych

Za pomocą multimetru sprawdź bezpieczniki i przekaźnik zasilania na sterowniku. Sprawdzić i w razie potrzeby wymienić przepalone bezpieczniki. Bezpieczniki należy sprawdzić przy obciążonym obwodzie.

Jeśli wszystkie bezpieczniki i przekaźniki działają jak należy, należy przeprowadzić wizualną kontrolę okablowania i wiązek sterownika. Należy również sprawdzić uziemienie podwozia i silnika.

Sprawdzić wzrokowo sterowniki systemu pod kątem oznak uszkodzenia przez wodę, temperaturę lub kolizję. Każdy sterownik, który jest uszkodzony, zwłaszcza przez wodę, należy uznać za wadliwy.

Jeżeli obwody zasilania i masy sterownika nie są uszkodzone, to prawdopodobnie uszkodzony jest sam sterownik lub występuje błąd programowania. Aby go wymienić, konieczne będzie przeprogramowanie modułu sterowania.

W przeciwieństwie do większości innych kodów, błąd P062B jest najprawdopodobniej spowodowany przez uszkodzony sterownik lub błąd programowania.

Niektórzy producenci PCM aftermarket oferują wstępnie zaprogramowane sterowniki dla określonych modeli. Skontaktuj się z dostawcą części zamiennych, podając numer seryjny pojazdu, przebieg i inne istotne informacje.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P062B może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Buick (LaCrosse)
 • Cadillac
 • Chevrolet (Camaro, Equinox, Impala)
 • Citroen (Jumper)
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Kuga, Transit)
 • GMC
 • Infiniti (QX56)
 • Land Rover
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan (Juke, Patrol, Qashqai, Serena)
 • Opel (Insignia)
 • Peugeot (408, Boxer)

W przypadku kodu usterki P062B czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0011, P0014, P061A, P061B, P061C, P061D, P061E, P061F, P062C.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz