Kod błędu P061B – wewnętrzny moduł sterowania wydajność obliczania momentu obrotowego

Kod błędu P061B brzmi jak „wewnętrzny moduł sterowania wydajność obliczania momentu obrotowego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Internal Control Module Torque Calculation Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P061B

Zapisany kod P061B oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył wewnętrzny błąd działania układu obliczającego moment obrotowy silnika. Inne sterowniki mogą również wykryć błąd wydajności procesora PCM i spowodować zapisanie tego kodu.

Kod błędu P061B – wewnętrzny moduł sterowania wydajność obliczania momentu obrotowego

Wewnętrzny monitoring modułu odpowiada za różne funkcje autotestu kontrolera i ogólną odpowiedzialność. Wejścia i wyjścia momentu obrotowego silnika są samodzielnie sprawdzane i stale monitorowane przez PCM.

Moment obrotowy jest monitorowany za pomocą danych wejściowych z czujnika masowego przepływu powietrza (MAF) i czujnika położenia pedału przyspieszenia (APP). Żądane lub przybliżone zapotrzebowanie na moment obrotowy silnika jest obliczane za pomocą czujnika APP. A rzeczywisty moment obrotowy jest obliczany na podstawie danych z czujnika masowego przepływu powietrza (MAF).

Przy włączonym zapłonie i zasileniu PCM inicjowane są liczne autotesty wewnętrznego przetwarzania sterownika. Oprócz wykonywania autotestów, sieć sterownika (CAN) porównuje również sygnały z poszczególnych modułów. Aby zapewnić prawidłową pracę każdego ze sterowników, testy te wykonywane są jednocześnie.

Jeśli PCM wykryje rozbieżność między żądanym momentem obrotowym a rzeczywistym momentem obrotowym, wskazując na wewnętrzny błąd obliczeniowy. Kod P061B zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

Zapalenie się MIL może zająć kilka cykli awarii, w zależności od postrzeganej wagi usterki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P061B dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą być obecne kody MAF lub siłownika przepustnicy.
 3. Zwalnianie lub poślizg podczas przyspieszania.
 4. Przyspieszenie staje się niereagujące.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Awaria procesora modułu powinna zostać sklasyfikowana jako poważny kod podczas kontroli wewnętrznej. Zapisany błąd P061B może nagle i bez ostrzeżenia doprowadzić do poważnych problemów z jazdą.

Przyczyny błędów

Kod P061B może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Awaria siłownika sterowania przepustnicą.
 • Obwód siłownika przepustnicy jest otwarty lub zwarty.
 • Zatkany element filtra powietrza.
 • Zatkany czujnik MAF.
 • Uszkodzony czujnik APP/MAF.
 • Skorodowane złącze elektryczne czujnika masowego przepływu powietrza (MAF).
 • Magistrala CAN może być uszkodzona i mieć zwarcie do masy lub przerwę w przewodzie.
 • Niewystarczające uziemienie modułu sterowania.
 • Otwarty lub zwarty obwód między czujnikiem APP/MAF a PCM.
 • Czasami przyczyną jest sam PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P061B

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P061B:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P061B.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić czujniki APP/MAF oraz obwody i złącza.
 4. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącze modułu sterowania (PCM).
 5. Zmierzyć napięcie akumulatora i porównać wartość z wartością podaną w specyfikacji producenta.
 6. Sprawdź integralność obwodów zasilania i masy modułu sterującego (PCM) za pomocą multimetru.
 7. Ocenić działanie modułu sterującego (PCM) zgodnie z procedurą producenta pojazdu.
 8. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby stwierdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli obecne są kody zasilania ECM/PCM, należy je skasować przed próbą diagnozy błędu P061B. Ponadto, jeżeli występują kody MAF/APP lub czujnika położenia przepustnicy (TPS), należy je najpierw skasować.

Następnie należy podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobrać wszelkie zapisane kody i dane. Zanotuj tę informację na wypadek, gdyby okazało się, że kod jest przerywany.

Po zapisaniu wszystkich niezbędnych informacji, skasuj kody i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aż kod zostanie skasowany lub PCM przejdzie w tryb czuwania. Jeśli PCM przechodzi w tryb czuwania, kod jest przerywany i będzie trudniejszy do zdiagnozowania.

Kontrola sterownika i części elektrycznych

Za pomocą multimetru sprawdź bezpieczniki i przekaźnik zasilania na sterowniku. Sprawdzić i w razie potrzeby wymienić przepalone bezpieczniki. Bezpieczniki należy sprawdzić przy obciążonym obwodzie.

Jeśli wszystkie bezpieczniki i przekaźniki działają jak należy, należy przeprowadzić wizualną kontrolę okablowania i wiązek sterownika. Należy również sprawdzić uziemienie podwozia i silnika.

Sprawdzić wzrokowo sterowniki systemu pod kątem oznak uszkodzenia przez wodę, temperaturę lub kolizję. Każdy sterownik, który jest uszkodzony, zwłaszcza przez wodę, należy uznać za wadliwy.

Jeżeli obwody zasilania i masy sterownika są nieuszkodzone, to prawdopodobnie uszkodzony jest sam sterownik lub wystąpił błąd w programowaniu. Aby go wymienić, konieczne będzie przeprogramowanie modułu sterowania.

W przeciwieństwie do większości innych kodów, błąd P061B jest najprawdopodobniej spowodowany przez uszkodzony sterownik lub błąd programowania.

Niektórzy producenci PCM aftermarket oferują wstępnie zaprogramowane sterowniki dla określonych modeli. Skontaktuj się z dostawcą części zamiennych, podając numer seryjny pojazdu, przebieg i inne istotne dane.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P061B może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Ford (E250, Edge, Focus, Freestyle, Fusion, Mondeo, Mustang)
 • Hyundai
 • Kia (Rio)
 • Land Rover (Freelander)
 • Mazda (3, 6, CX-5)
 • Mercedes-Benz (W212)
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P061B czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0135, P0141, P0151, P0161, P061A, U0100, P2106.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz