Kod błędu P061A – wydajność momentu obrotowego wewnętrznego modułu sterującego

Kod błędu P061A brzmi jak „wydajność momentu obrotowego wewnętrznego modułu sterującego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Internal Control Module Torque Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P061A

Zapisany kod P061A wskazuje, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył wewnętrzny błąd wydajności w systemie kontroli momentu obrotowego silnika. Inne sterowniki mogą również wykryć błąd wydajności procesora PCM i spowodować zapisanie tego kodu.

Kod błędu P061A – wydajność momentu obrotowego wewnętrznego modułu sterującego

Wewnętrzny monitoring modułu odpowiada za różne funkcje autotestu kontrolera i ogólną odpowiedzialność. Wejścia i wyjścia momentu obrotowego silnika są samodzielnie sprawdzane i stale monitorowane przez PCM.

Moment obrotowy jest monitorowany za pomocą danych wejściowych z czujnika masowego przepływu powietrza (MAF) i czujnika położenia pedału przyspieszenia (APP). Żądane lub przybliżone zapotrzebowanie na moment obrotowy silnika jest obliczane za pomocą czujnika APP. A rzeczywisty moment obrotowy jest obliczany na podstawie danych z czujnika masowego przepływu powietrza (MAF).

Przy włączonym zapłonie i zasileniu PCM inicjowane są liczne autotesty wewnętrznego przetwarzania sterownika. Oprócz wykonywania autotestów, sieć sterownika (CAN) porównuje również sygnały z poszczególnych modułów. Aby mieć pewność, że każdy sterownik działa prawidłowo, testy te są wykonywane jednocześnie.

Jeśli PCM wykryje rozbieżność między żądanym momentem obrotowym a rzeczywistym momentem obrotowym, wskazując na wewnętrzny błąd procesora. Kod P061A zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

Zapalenie się MIL może zająć kilka cykli awarii, w zależności od postrzeganej wagi usterki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P061A dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą być obecne kody MAF lub siłownika przepustnicy.
 3. Zwalnianie lub poślizg podczas przyspieszania.
 4. Przyspieszenie staje się niereagujące.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Awaria procesora modułu powinna być sklasyfikowana jako kod poważny przy kontroli wewnętrznej. Zapisany błąd P061A może nagle i bez ostrzeżenia doprowadzić do poważnych problemów z jazdą.

Przyczyny błędów

Kod P061A może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Awaria siłownika sterowania przepustnicą.
 • Obwód siłownika przepustnicy jest otwarty lub zwarty.
 • Zatkany element filtra powietrza.
 • Zatkany czujnik MAF.
 • Uszkodzony czujnik APP/MAF.
 • Skorodowane złącze elektryczne czujnika masowego przepływu powietrza (MAF).
 • Magistrala CAN może być uszkodzona i mieć zwarcie do masy lub przerwę w przewodzie.
 • Niewystarczające uziemienie modułu sterowania.
 • Otwarty lub zwarty obwód między czujnikiem APP/MAF a PCM.
 • Czasami przyczyną jest sam PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P061A

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P061A:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P061A.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź czujniki APP/MAF, a także obwody i złącza.
 4. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącze modułu sterowania (PCM).
 5. Zmierzyć napięcie akumulatora i porównać wartość z wartością podaną w specyfikacji producenta.
 6. Sprawdź ciągłość obwodów zasilania i masy modułu sterującego (PCM) za pomocą multimetru.
 7. Ocenić działanie modułu sterującego (PCM) zgodnie z procedurą producenta pojazdu.
 8. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby stwierdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli obecne są kody zasilania ECM/PCM, należy je skasować przed próbą diagnozy błędu P061A. Ponadto, jeżeli występują kody MAF/APP lub czujnika położenia przepustnicy (TPS), należy je najpierw skasować.

Następnie należy podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobrać wszelkie zapisane kody i dane. Zanotuj tę informację na wypadek, gdyby okazało się, że kod jest przerywany.

Po zapisaniu wszystkich niezbędnych informacji, skasuj kody i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aż kod zostanie skasowany lub PCM przejdzie w tryb czuwania. Jeśli PCM przechodzi w tryb czuwania, kod jest przerywany i będzie trudniejszy do zdiagnozowania.

Kontrola sterownika i części elektrycznych

Za pomocą multimetru sprawdź bezpieczniki i przekaźnik zasilania na sterowniku. Sprawdzić i w razie potrzeby wymienić przepalone bezpieczniki. Bezpieczniki należy sprawdzić przy obciążonym obwodzie.

Jeśli wszystkie bezpieczniki i przekaźniki działają jak należy, należy przeprowadzić wizualną kontrolę okablowania i wiązek sterownika. Należy również sprawdzić uziemienie podwozia i silnika.

Sprawdzić wzrokowo sterowniki systemu pod kątem oznak uszkodzenia przez wodę, temperaturę lub kolizję. Każdy sterownik, który jest uszkodzony, zwłaszcza przez wodę, należy uznać za wadliwy.

Jeżeli obwody zasilania i masy sterownika są nieuszkodzone, to prawdopodobnie uszkodzony jest sam sterownik lub wystąpił błąd w programowaniu. Aby go wymienić, konieczne będzie przeprogramowanie modułu sterowania.

W przeciwieństwie do większości innych kodów, błąd P061A jest najprawdopodobniej spowodowany przez uszkodzony sterownik lub błąd programowania.

Niektórzy producenci PCM aftermarket oferują wstępnie zaprogramowane sterowniki dla określonych modeli. Skontaktuj się z dostawcą części zamiennych, podając numer seryjny pojazdu, przebieg i inne istotne informacje.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P061A może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Cruze)
 • Chrysler
 • Daewoo (Gentra)
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Focus, Kuga, Mondeo)
 • Jaguar (XK)
 • Jeep
 • Land Rover (Freelander, Range Rover)
 • Mercedes
 • Mitsubishi (ASX, Mirage, Outlander)
 • Nissan (Terrano)
 • Renault (Duster, Kaptur, Logan, Sandero)
 • Volvo (S80)

W przypadku kodu usterki P061A czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P061B, P061C, P061D, P061E, P061F.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz