Kod błędu P0618 – błąd modułu kontroli paliwa alternatywnego (KAM)

Kod błędu P0618 brzmi jak „błąd modułu kontroli paliwa alternatywnego (KAM)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Alternative Fuel Control Module (KAM) Error”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0618

Zapisany kod P0618 oznacza, że Moduł Sterowania Układu Napędowego (PCM) wykrył usterkę w Module Sterowania Paliwem Alternatywnym (AFCM). Problem wystąpił w części pamięci stałej (KAM) modułu AFCM/PCM.

Kod błędu P0618 – błąd modułu kontroli paliwa alternatywnego (KAM)

Kod ten dotyczy wyłącznie pojazdów wykorzystujących paliwa alternatywne, takie jak gaz ziemny lub energia elektryczna. Zainstalowane moduły AFCM i PCM mogą być od siebie oddzielone, ale częściej są zintegrowane w jednym module. Zwiększa to wydajność sterownika, a także oszczędza miejsce, czas i pieniądze producentów pojazdów.

Pamięć stała KAM umożliwia PCM i innym sterownikom zapisywanie danych nawet po wyłączeniu zapłonu. Albo krótka przerwa w zasilaniu z akumulatora.

Po każdym włączeniu zapłonu i podaniu zasilania do PCM wykonywanych jest kilka autotestów sterownika. Oprócz wykonywania wewnętrznych autotestów sterownika, testowana jest również sieć sterownika (CAN).

Służy to również do porównania sygnałów z poszczególnych modułów. Ma to na celu zapewnienie prawidłowej komunikacji pomiędzy poszczególnymi sterownikami.

Podczas monitorowania wydajności modułów pamięci stałej AFCM/PCM i KAM, w przypadku wykrycia problemu zapisany zostanie kod P0618. Może wówczas zapalić się lampka kontrolna usterki (MIL).

W zależności od postrzeganej wagi usterki, może upłynąć kilka cykli awarii, zanim zapali się MIL.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0618 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Zmniejszona moc silnika.
 4. Silnik gaśnie lub nie daje się uruchomić.

Kody wewnętrznych jednostek kontrolnych należy zawsze traktować poważnie. Zapisany kod P0618 może prowadzić do różnych problemów z układem kierowniczym, ponieważ może dojść do utraty użytecznej pamięci sterownika.

Przyczyny błędów

Kod P0618 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Otwarty lub zwarty obwód lub złącza magistrali CAN.
 • Słabe uziemienie jednostki sterującej.
 • Uszkodzone zasilanie AFCM/PCM.
 • Błąd programowania AFCM/PCM.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł AFCM/PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0618

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0618:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P0688 pojawi się ponownie.
 4. Sprawdzić wzrokowo przewody i złącza magistrali CAN.
 5. Sprawdź masę AFCM/PCM i zasilanie.
 6. Jeśli błąd utrzymuje się, sprawdź moduł AFCM/PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli obecne są kody zasilania AFCM/PCM, muszą one zostać usunięte przed próbą zdiagnozowania błędu P0618.

Następnie należy podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobrać wszelkie zapisane kody i dane. Zanotuj tę informację na wypadek, gdyby okazało się, że kod jest przerywany.

Po zapisaniu wszystkich niezbędnych informacji, skasować kody i jeździć próbnie pojazdem do momentu skasowania kodu lub przejścia PCM w tryb czuwania. Jeśli PCM przechodzi w tryb czuwania, kod jest przerywany i będzie trudniejszy do zdiagnozowania.

Kontrola sterownika i części elektrycznych

Za pomocą multimetru sprawdź bezpieczniki i przekaźnik zasilania na sterowniku. Sprawdzić i w razie potrzeby wymienić przepalone bezpieczniki. Bezpieczniki powinny być sprawdzane przy obciążeniu obwodu.

Jeśli wszystkie bezpieczniki i przekaźniki działają jak należy, należy przeprowadzić wizualną kontrolę okablowania i wiązek sterownika. Należy również sprawdzić uziemienie podwozia i silnika.

Sprawdzić wzrokowo sterowniki systemu pod kątem oznak uszkodzenia przez wodę, temperaturę lub kolizję. Każdy sterownik, który jest uszkodzony, zwłaszcza przez wodę, należy uznać za wadliwy.

Jeżeli obwody zasilania i masy sterownika nie są uszkodzone, to prawdopodobnie uszkodzony jest sam sterownik lub występuje błąd programowania. Aby go wymienić, konieczne będzie przeprogramowanie modułu sterowania.

W przeciwieństwie do większości innych kodów, błąd P0618 jest najprawdopodobniej spowodowany przez uszkodzony sterownik lub błąd programowania.

Niektórzy producenci PCM aftermarket oferują wstępnie zaprogramowane sterowniki dla określonych modeli. Skontaktuj się z dostawcą części zamiennych, podając numer seryjny pojazdu, przebieg i inne istotne informacje.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0618 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Ford
 • Nissan
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P0618 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0611, P0612, P0619, P0627, P0628, P0629, P062A, P062B.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz