Kod błędu P0607 – problem z wydajnością modułu sterującego

Kod błędu P0607 brzmi jak „problem z wydajnością modułu sterującego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Control Module Performance Problem”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0607

Kod OBD-II P0607 jest określany jako „Problem z działaniem modułu sterującego”. Ustawia się, gdy w module sterowania układu napędowego (PCM) zostanie wykryty problem z wydajnością.

Kod błędu P0607 – problem z wydajnością modułu sterującego

Ten kod oznacza, że został wykryty błąd wydajności. Problem może dotyczyć modułu sterującego układu napędowego (PCM) lub jednego z innych pomocniczych modułów sterujących.

Elektroniczny moduł sterujący pojazdu to specjalistyczne urządzenie zaprojektowane specjalnie do współpracy z jednym pojazdem. Sprzęt składa się z mikroprocesorów i układów pamięci, które sterują wejściami dla ciągłej kontroli wyjścia.

Oprogramowanie jest również bardzo specyficzne, dotyczy konkretnego modelu, silnika, skrzyni biegów i typu nadwozia. Oprogramowanie jest zazwyczaj instalowane fabrycznie. Chociaż nowoczesne jednostki sterujące silnikiem mogą być zaprogramowane u dealera za pomocą fabrycznego narzędzia diagnostycznego.

Moduł sterujący stale monitoruje siebie i inne sterowniki w sieci. Jeśli wykryje wewnętrzny błąd, taki jak utrata pamięci lub uszkodzenie, ustawia kod diagnostyczny P0607.

Zasadniczo błąd P0607 oznacza, że w module sterowania układu napędowego (PCM) występuje problem z wydajnością.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0607 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 3. Wielokrotne problemy z układem kierowniczym.
 4. Ostra lub nieregularna zmiana biegów w automatycznej skrzyni biegów.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Problemy z konkretnym systemem, wskazujące na możliwą utratę łączności w tym obszarze.

Kod P0607 wskazuje na błąd z wydajnością jednostki sterującej. W zależności od tego, czego dotyczy usterka, błąd może być poważny lub umiarkowany.

Przyczyny błędów

Kod P0607 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Błąd programowania modułu sterowania skrzyni biegów (PCM).
 • Jeśli moduł sterujący silnika został wymieniony, może być konieczne jego zaprogramowanie.
 • Zły przekaźnik zasilania ECM / PCM.
 • Otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów.
 • Luźne lub uszkodzone złącza.
 • Złe uziemienie jest częstą przyczyną.
 • Przepalony bezpiecznik Engine-ECU.
 • Magistrala CAN może być uszkodzona i mieć zwarcie do masy lub przerwanie przewodu.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0607

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0607:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P0607.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie okablowanie elektryczne i złącze modułu sterowania przekładnią (PCM).
 4. Zmierz napięcie akumulatora i porównaj je z wartością podaną w specyfikacji producenta.
 5. Sprawdź obwody zasilania i masy modułu sterowania skrzyni biegów (PCM) pod kątem ciągłości za pomocą multimetru.
 6. Spróbuj przeprogramować moduł sterujący.
 7. Ocenić działanie modułu sterującego układu napędowego (PCM) zgodnie z procedurą producenta pojazdu.
 8. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby stwierdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Aby poprawić kod P0607, najczęstszym rozwiązaniem jest wymiana i przeprogramowanie PCM. Jednak wadliwe okablowanie powinno być również brane pod uwagę jako przyczyna tego błędu.

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową wszystkich miejsc, w których wiązka przewodów opiera się o nadwozie. Punkty te stanowią połączenia z ziemią. Często można znaleźć luźne połączenia lub nawet taśmy uziemiające, które zwisają w dół po dokonaniu niepodłączonych napraw.

Jeśli złe połączenia z masą zostały znalezione i naprawione, usuń wszystkie kody i ponownie przeskanuj system, aby zobaczyć, czy jakiekolwiek kody powrócą. W niektórych przypadkach może być konieczne ponowne zintegrowanie lub nawet przeprogramowanie niektórych sterowników po awarii komunikacji.

Jeśli wszystkie połączenia masy są bezpieczne, przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową całego okablowania w samochodzie. Należy pamiętać, że ta kontrola może wymagać usunięcia deski rozdzielczej, siedzeń, dywanów, a nawet paneli wykończeniowych, aby uzyskać dostęp do wszystkich wiązek przewodów.

Jeśli nie stwierdzono uszkodzenia przewodów, ale kod P0607 pozostaje mimo wykonania powyższych czynności. Jedną z opcji może być wymiana całej wiązki elektrycznej. Nie rozwiąże to jednak problemu, gdyż problem może być związany ze sterownikiem.

Typowe problemy ze sterownikami to wadliwe sterowniki, awaria pamięci lub innych komponentów z dowolnej liczby powodów. Z tego powodu nie zaleca się wymiany całej wiązki. Do czasu przeprowadzenia wyczerpujących testów diagnostycznych wszystkich sterowników, w tym PCM.

Kontrola i przeprogramowanie

Jeśli PCM został niedawno wymieniony, istnieje duża szansa, że został nieprawidłowo zaprogramowany lub w ogóle nie został zaprogramowany. Niedopuszczalne jest również używanie sterownika z innego pojazdu. Chyba, że został przeprogramowany specjalnie dla danego pojazdu.

Oprogramowanie firmowe z rynku wtórnego (wysokiej wydajności) może nie być rozpoznawane przez inne sterowniki, powodując utrzymywanie się P0607.

Nieprawidłowo zaprogramowane lub wymienione sterowniki mogą być przeprogramowane przez fabryczne narzędzie skanujące. Jeśli nie masz dostępu do takiego skanera, większość dealerów oferuje programowanie PCM za symboliczną opłatą.

Niektórzy producenci PCM aftermarket oferują wstępnie zaprogramowane sterowniki dla określonych modeli. Skontaktuj się z dostawcą części zamiennych, aby uzyskać numer identyfikacyjny pojazdu, przebieg i inne istotne dane.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0607 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Dodge
 • Ford (Focus, S-Max)
 • Honda (CR-V, Pilot)
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Land Rover (Range Rover)
 • Lexus
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Opel (Astra)
 • Peugeot
 • Pontiac (Grand Prix GXP, Vibe)
 • Skoda (Octavia)
 • Subaru (Forester, Impreza)
 • Suzuki (Grand Vitara, Wagon R)
 • Toyota (Avensis, Camry, Corolla, Crown, Land Cruiser, Prius, RAV4, Tundra, Venza)
 • Volkswagen
 • Volvo (XC90)

W przypadku kodu usterki P0607 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0012, P0353, P0600, P0601, P0602, P0603, P0604, P0605, P0606, P0608, P0609, P0610, P0884, P2110, P2122, P2138, C1201, C1231.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz