Kod błędu P0605 – błąd wewnętrznego modułu kontroli pamięci tylko do odczytu

Kod błędu P0605 brzmi jak „błąd wewnętrznego modułu kontroli pamięci tylko do odczytu”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Internal Control Module Read Only Memory (ROM) Error”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0605

Kod OBD-II P0605 jest określany jako „błąd wewnętrznej pamięci stałej (ROM) modułu sterowania”. Ustawiany w przypadku wykrycia trwałego błędu pamięci w module sterowania skrzynią biegów (PCM).

Kod błędu P0605 – błąd wewnętrznego modułu kontroli pamięci tylko do odczytu

Kod ten oznacza, że wykryto błąd odczytu pamięci tylko dla modułu sterującego. Problem może tkwić w module sterowania mocą (PCM) lub w jednym z innych pomocniczych modułów sterujących.

Wszystkie moduły są monitorowane przez PCM na wszystkich etapach pracy pojazdu, a nawet na biegu jałowym. PCM tłumaczy te odczyty i dostosowuje wejście mocy, aby kontrolować ciśnienie paliwa, zmianę biegów i działanie systemu zapobiegającego blokowaniu się hamulców.

Inne moduły sterujące mogą być dołączone do obsługi dodatkowych funkcji, takich jak turbodoładowanie, kontrola trakcji i tempomat. Wraz z postępem technicznym funkcje wspomagania kierowcy są rozszerzane, a lista wymaganych modułów sterujących wciąż rośnie.

Kod błędu OBD-II P0605 wskazuje, że PCM stracił zdolność do kontrolowania jednego lub więcej modułów sterujących. Oznacza to, że możliwość skonfigurowania modułu sterującego do prawidłowego działania pojazdu jest wyłączona. W zależności od wagi usterki, pojawienie się wskazania MIL może zająć kilka cykli awarii.

Zasadniczo błąd P0605 oznacza, że w module sterowania układu napędowego (PCM) występuje problem z pamięcią trwałą.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0605 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 3. Wielokrotne problemy z układem kierowniczym.
 4. Ostra lub nieregularna zmiana biegów w automatycznej skrzyni biegów.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Problemy z konkretnym systemem, wskazujące na możliwą utratę łączności w tym obszarze.

Kod P0605 oznacza błąd pamięci RAM. W zależności od tego, czego dotyczy usterka, błąd może być poważny lub umiarkowany.

Przyczyny błędów

Kod P0605 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Błąd programowania modułu sterowania skrzyni biegów (PCM).
 • Jeśli moduł sterujący silnika został wymieniony, może być konieczne jego zaprogramowanie.
 • Zły przekaźnik zasilania ECM / PCM.
 • Otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów.
 • Luźne lub uszkodzone złącza.
 • Złe uziemienie jest częstą przyczyną.
 • Przepalony bezpiecznik Engine-ECU.
 • Magistrala CAN może być uszkodzona i mieć zwarcie do masy lub przerwanie przewodu.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0605

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0605:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P0605.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie okablowanie elektryczne i złącze modułu sterowania przekładnią (PCM).
 4. Zmierz napięcie akumulatora i porównaj je z wartością podaną w specyfikacji producenta.
 5. Sprawdź obwody zasilania i masy modułu sterowania skrzyni biegów (PCM) pod kątem ciągłości za pomocą multimetru.
 6. Spróbuj przeprogramować moduł sterujący.
 7. Ocenić działanie modułu sterującego układu napędowego (PCM) zgodnie z procedurą producenta pojazdu.
 8. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby stwierdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Aby poprawić kod P0605, najczęstszym rozwiązaniem jest wymiana i przeprogramowanie PCM. Jednak wadliwe okablowanie powinno być również brane pod uwagę jako przyczyna tego błędu.

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową wszystkich miejsc, w których wiązka przewodów opiera się o nadwozie. Punkty te stanowią połączenia z ziemią. Często można znaleźć luźne połączenia lub nawet taśmy uziemiające, które zwisają w dół po dokonaniu niepodłączonych napraw.

Jeśli złe połączenia z masą zostały znalezione i naprawione, usuń wszystkie kody i ponownie przeskanuj system, aby zobaczyć, czy jakiekolwiek kody powrócą. W niektórych przypadkach może być konieczne ponowne zintegrowanie lub nawet przeprogramowanie niektórych sterowników po awarii komunikacji.

Jeśli wszystkie połączenia masy są bezpieczne, przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową całego okablowania w samochodzie. Należy pamiętać, że ta kontrola może wymagać usunięcia deski rozdzielczej, siedzeń, dywanów, a nawet paneli wykończeniowych, aby uzyskać dostęp do wszystkich wiązek przewodów.

Jeśli nie stwierdzono uszkodzenia przewodów, ale kod P0605 pozostaje mimo wykonania powyższych czynności. Jedną z opcji może być wymiana całej wiązki elektrycznej. Nie rozwiąże to jednak problemu, gdyż problem może być związany ze sterownikiem.

Typowe problemy ze sterownikami to wadliwe sterowniki, awaria pamięci lub innych komponentów z dowolnej liczby powodów. Z tego powodu nie zaleca się wymiany całej wiązki. Do czasu przeprowadzenia wyczerpujących testów diagnostycznych wszystkich sterowników, w tym PCM.

Kontrola i przeprogramowanie

Jeśli PCM został niedawno wymieniony, istnieje duża szansa, że został nieprawidłowo zaprogramowany lub w ogóle nie został zaprogramowany. Niedopuszczalne jest również używanie sterownika z innego pojazdu. Chyba, że został przeprogramowany specjalnie dla danego pojazdu.

Firmware z rynku wtórnego (wysokiej wydajności) może nie być rozpoznawany przez inne sterowniki, powodując utrzymywanie się P0605.

Nieprawidłowo zaprogramowane lub wymienione sterowniki mogą być przeprogramowane przez fabryczne narzędzie skanujące. Jeśli nie masz dostępu do takiego skanera, większość dealerów oferuje programowanie PCM za symboliczną opłatą.

Niektórzy producenci PCM aftermarket oferują wstępnie zaprogramowane sterowniki dla określonych modeli. Skontaktuj się z dostawcą części zamiennych, aby uzyskać numer identyfikacyjny pojazdu, przebieg i inne istotne dane.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0605 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Chevrolet (Cruze, Epica)
 • Chrysler (PT Cruiser, Sebring)
 • Dodge (Caravan, RAM)
 • Ford (F-150, Focus)
 • Hyundai (Santa Fe, ix35)
 • Infiniti
 • Jaguar
 • Jeep
 • Kia (Optima, Sorento, Sportage)
 • Mercedes-Benz
 • Nissan (Almera, March, Micra, Murano, Note, Primera, Qashqai, Sentra, Teana, Tiida, X-Trail)
 • Ssangyong (Actyon)
 • Subaru
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P0605 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0104, P0305, P0456, P0513, P0551, P0600, P0601, P0602, P0603, P0604, P0606, P0607, P0608, P0609, P0610, P0700, P0705, P1391, P1611, B1352.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz