Kod błędu P0603 – błąd pamięci wewnętrznego modułu sterującego (keep alive)

Kod błędu P0603 brzmi jak „błąd pamięci wewnętrznego modułu sterującego (keep alive)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Internal Control Module Keep Alive Memory (KAM) Error”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0603

Kod OBD-II P0603 jest określany jako „błąd pamięci modułu kontroli aktywności”. Ustawić, gdy informacje o cyklu jazdy nie mogą być przechowywane w module sterowania układu napędowego (PCM), a pojazd pracuje z parametrami domyślnymi.

Kod błędu P0603 – błąd pamięci wewnętrznego modułu sterującego (keep alive)

Pamięć zachowania aktywności to pamięć, która jest przechowywana w module sterowania skrzynią biegów (PCM) w odniesieniu do cykli jazdy. Wpisy w pamięci ulegają ciągłym zmianom w zależności od wejść sterowania i czujników.

W przypadku odłączenia akumulatora pamięć ta zostaje skasowana i komputer przechodzi w tryb podstawowy, ponieważ do uruchomienia silnika wykorzystuje wbudowane parametry. Raczej wartości pochodne na podstawie danych i nawyków jazdy oraz tego co widzą czujniki silnika.

Innymi słowy, nie są to wartości twardo zakodowane, ale stale zmieniające się, które pomagają oszczędzać paliwo, płynnie pracować i łatwiej uruchamiać silnik. Komputer uczy się sposobu, w jaki jeździsz i może dostosować działanie samochodu do Twoich specyficznych potrzeb i zwykłych warunków.

Zasadniczo błąd P0603 oznacza, że istnieje problem z modułem sterowania skrzynią biegów (PCM) utrzymującym kontrolę aktywności (cykli jazdy).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0603 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Silnik zatrzymuje się lub słabo uruchamia.
 3. Zmniejszona wydajność silnika.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.
 5. Może nie być żadnych objawów poza zapisanym kodem błędu.

Błąd P0603 nie jest uważany za problem krytyczny, jednak może powodować dyskomfort. Dlatego zaleca się jego rozwiązanie, a także inne problemy.

Przyczyny błędów

Kod P0603 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Korozja zacisków akumulatora lub luźne połączenia.
 • Awaria układu ładowania.
 • Otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów.
 • Luźne lub uszkodzone złącza.
 • Awaria układu zapłonowego powodująca powstanie wtórnego napięcia zapłonu.
 • Błąd programowania wewnętrznego PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0603

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0603:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P0603.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie okablowanie elektryczne i złącze modułu sterowania przekładnią (PCM).
 4. Zmierz napięcie akumulatora i porównaj je z wartością podaną w specyfikacji producenta.
 5. Sprawdź obwody zasilania i masy modułu sterowania skrzyni biegów (PCM) pod kątem ciągłości za pomocą multimetru.
 6. Spróbuj przeprogramować moduł sterujący.
 7. Ocenić działanie modułu sterującego układu napędowego (PCM) zgodnie z procedurą producenta pojazdu.
 8. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby stwierdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Aby poprawić kod P0603, najczęstszym rozwiązaniem jest wymiana i przeprogramowanie PCM. Jednak wadliwe okablowanie powinno być również brane pod uwagę jako przyczyna tego błędu.

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową wszystkich miejsc, w których wiązka przewodów opiera się o nadwozie. Punkty te stanowią połączenia z ziemią. Często można znaleźć luźne połączenia lub nawet taśmy uziemiające, które zwisają w dół po dokonaniu niepodłączonych napraw.

Jeśli złe połączenia z masą zostały znalezione i naprawione, usuń wszystkie kody i ponownie przeskanuj system, aby zobaczyć, czy jakiekolwiek kody powrócą. W niektórych przypadkach może być konieczne ponowne zintegrowanie lub nawet przeprogramowanie niektórych sterowników po awarii komunikacji.

Jeśli wszystkie połączenia masy są bezpieczne, przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową całego okablowania w samochodzie. Należy pamiętać, że ta kontrola może wymagać usunięcia deski rozdzielczej, siedzeń, dywanów, a nawet paneli wykończeniowych, aby uzyskać dostęp do wszystkich wiązek przewodów.

Jeśli nie stwierdzono uszkodzenia przewodów, ale kod P0603 pozostaje mimo wykonania powyższych czynności. Jedną z opcji może być wymiana całej wiązki elektrycznej. Nie rozwiąże to jednak problemu, gdyż problem może być związany ze sterownikiem.

Typowe problemy ze sterownikami to wadliwe sterowniki, awaria pamięci lub innych komponentów z dowolnej liczby powodów. Z tego powodu nie zaleca się wymiany całej wiązki. Do czasu przeprowadzenia wyczerpujących testów diagnostycznych wszystkich sterowników, w tym PCM.

Kontrola i przeprogramowanie

Jeśli PCM został niedawno wymieniony, istnieje duża szansa, że został nieprawidłowo zaprogramowany lub w ogóle nie został zaprogramowany. Niedopuszczalne jest również używanie sterownika z innego pojazdu. Chyba, że został przeprogramowany specjalnie dla danego pojazdu.

Oprogramowanie firmowe z rynku wtórnego (wysokiej wydajności) może nie być rozpoznawane przez inne sterowniki, powodując utrzymywanie się P0603.

Nieprawidłowo zaprogramowane lub wymienione sterowniki mogą być przeprogramowane przez fabryczne narzędzie skanujące. Jeśli nie masz dostępu do takiego skanera, większość dealerów oferuje programowanie PCM za symboliczną opłatą.

Niektórzy producenci PCM aftermarket oferują wstępnie zaprogramowane sterowniki dla określonych modeli. Skontaktuj się z dostawcą części zamiennych, aby uzyskać numer identyfikacyjny pojazdu, przebieg i inne istotne dane.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0603 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Citroen (Jumper)
 • Ford (Expedition, F-150, Focus, Mondeo)
 • Honda (Accord)
 • Infiniti (FX37, G35, G37, QX56)
 • Mitsubishi (Pajero)
 • Nissan (350Z, Altima, Frontier, Juke, Maxima, Murano, Note, Teana)
 • Peugeot (307, Boxer)
 • Volvo
 • LADA (Kalina)
 • VAZ (2110, 2112, 2114)
 • ZAZ (Sens)

W przypadku kodu usterki P0603 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0100, P0231, P0237, P0470, P0472, P0601, P0602, P0604, P0605, P1247, P1273, P1280, P1293, P1610, P1611, P1690, U1001.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz