Kod błędu P0602 – błąd programowania modułu sterowania

Kod błędu P0602 brzmi jak „błąd programowania modułu sterowania”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Control Module Programming Error”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0602

Kod OBD-II P0602 jest określany jako „Błąd programowania modułu sterującego”. Ustawia się, gdy w module sterowania układu napędowego (PCM) zostanie wykryty błąd oprogramowania.

Kod błędu P0602 – błąd programowania modułu sterowania

Jeśli spojrzeć na jednostkę PCM, można zobaczyć prostą metalową skrzynkę. Jednak to, co znajduje się w środku, jest ważne dla sprawnej pracy silnika. Informacje istotne dla sterowania silnikiem są zaprogramowane fabrycznie. Wykorzystanie elektronicznie kasowalnej programowalnej pamięci trwałej (EEPROM).

Ustawienia sterowania silnikiem i skrzynią biegów dla konkretnego pojazdu są zaprogramowane w pamięci EEPROM dla każdego pojazdu opuszczającego fabrykę. EEPROM nie tylko pomaga zarządzać wydajnością i osiągami silnika. Ale służy również do rozpoznawania i współdziałania z innymi pokładowymi modułami sterującymi w pojeździe.

Jeśli PCM wykryje niezgodność z EEPROM, lub jeśli nie rozpozna programu EEPROM. Kod P0602 zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna usterki (MIL). W zależności od ciężkości usterki, może upłynąć kilka cykli zapłonu (z usterką), aby lampka kontrolna zapaliła się.

Zasadniczo błąd P0602 oznacza, że w module sterowania układu napędowego (PCM) występuje problem z oprogramowaniem.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0602 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 3. Wielokrotne problemy z układem kierowniczym.
 4. Ostra lub nieregularna zmiana biegów w automatycznej skrzyni biegów.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Problemy z konkretnym systemem, wskazujące na możliwą utratę łączności w tym obszarze.

Kod P0602 wskazuje na błąd programowania EEPROM. W zależności od tego, czego dotyczy błąd, może on być poważny lub umiarkowany.

Przyczyny błędów

Kod P0602 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Błąd programowania modułu sterowania skrzyni biegów (PCM).
 • Jeśli moduł sterujący silnika został wymieniony, może być konieczne jego zaprogramowanie.
 • Zły przekaźnik zasilania ECM / PCM.
 • Otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów.
 • Luźne lub uszkodzone złącza.
 • Złe uziemienie jest częstą przyczyną.
 • Przepalony bezpiecznik Engine-ECU.
 • Magistrala CAN może być uszkodzona i mieć zwarcie do masy lub przerwanie przewodu.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0602

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0602:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P0602.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie okablowanie elektryczne i złącze modułu sterowania przekładnią (PCM).
 4. Zmierz napięcie akumulatora i porównaj je z wartością podaną w specyfikacji producenta.
 5. Sprawdź obwody zasilania i masy modułu sterowania skrzyni biegów (PCM) pod kątem ciągłości za pomocą multimetru.
 6. Spróbuj przeprogramować moduł sterujący.
 7. Ocenić działanie modułu sterującego układu napędowego (PCM) zgodnie z procedurą producenta pojazdu.
 8. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby stwierdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Aby poprawić kod P0602, najczęstszym rozwiązaniem jest wymiana i przeprogramowanie PCM. Jednak wadliwe okablowanie powinno być również brane pod uwagę jako przyczyna tego błędu.

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową wszystkich miejsc, w których wiązka przewodów opiera się o nadwozie. Punkty te stanowią połączenia z ziemią. Często można znaleźć luźne połączenia lub nawet taśmy uziemiające, które zwisają w dół po dokonaniu niepodłączonych napraw.

Jeśli złe połączenia z masą zostały znalezione i naprawione, usuń wszystkie kody i ponownie przeskanuj system, aby zobaczyć, czy jakiekolwiek kody powrócą. W niektórych przypadkach może być konieczne ponowne zintegrowanie lub nawet przeprogramowanie niektórych sterowników po awarii komunikacji.

Jeśli wszystkie połączenia masy są bezpieczne, przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową całego okablowania w samochodzie. Należy pamiętać, że ta kontrola może wymagać usunięcia deski rozdzielczej, siedzeń, dywanów, a nawet paneli wykończeniowych, aby uzyskać dostęp do wszystkich wiązek przewodów.

Jeśli nie stwierdzono uszkodzenia przewodów, ale kod P0602 pozostaje mimo wykonania powyższych czynności. Jedną z opcji może być wymiana całej wiązki elektrycznej. Nie rozwiąże to jednak problemu, gdyż problem może być związany ze sterownikiem.

Typowe problemy ze sterownikami to wadliwe sterowniki, awaria pamięci lub innych komponentów z dowolnej liczby powodów. Z tego powodu nie zaleca się wymiany całej wiązki. Do czasu przeprowadzenia wyczerpujących testów diagnostycznych wszystkich sterowników, w tym PCM.

Kontrola i przeprogramowanie

Jeśli PCM został niedawno wymieniony, istnieje duża szansa, że został nieprawidłowo zaprogramowany lub w ogóle nie został zaprogramowany. Niedopuszczalne jest również używanie sterownika z innego pojazdu. Chyba, że został przeprogramowany specjalnie dla danego pojazdu.

Oprogramowanie firmowe z rynku wtórnego (wysokiej wydajności) może nie być rozpoznawane przez inne sterowniki, powodując utrzymywanie się P0602.

Nieprawidłowo zaprogramowane lub wymienione sterowniki mogą być przeprogramowane przez fabryczne narzędzie skanujące. Jeśli nie masz dostępu do takiego skanera, większość dealerów oferuje programowanie PCM za symboliczną opłatą.

Niektórzy producenci PCM aftermarket oferują wstępnie zaprogramowane sterowniki dla określonych modeli. Skontaktuj się z dostawcą części zamiennych, aby uzyskać numer identyfikacyjny pojazdu, przebieg i inne istotne dane.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0602 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Silverado)
 • Citroen
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Focus, Mustang, Ranger)
 • GMC
 • Honda
 • Hyundai
 • Isuzu
 • Kia (Sportage)
 • Mazda
 • Opel (Astra, Corsa, Meriva)
 • Peugeot (308)
 • Volkswagen
 • Volvo (S40, V40, XC90)

W przypadku kodu usterki P0602 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0100, P0136, P0142, P0171, P0174, P0216, P0601, P0603, P0604, P0605, P0700, P1689, U0101.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz