Kod błędu P0598 – termostat obwód sterowania grzałką niski

Kod błędu P0598 brzmi jak „termostat obwód sterowania grzałką niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Thermostat Heater Control Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0598

Kod błędu P0598 jest kodem ogólnym, który określa się jako „niski poziom sygnału w obwodzie sterowania grzałką termostatu”. Ustawia się, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje niski poziom sygnału w obwodzie sterowania grzałką termostatu sterowanego elektrycznie.

Kod błędu P0598 – termostat obwód sterowania grzałką niski

Termostat sterowany elektronicznie również wykorzystuje granulki wosku i sprężynę do sterowania jego pracą, podobnie jak termostat konwencjonalny. Granulki wosku są jednak uzupełnione o element grzewczy sterowany przez PCM, który kontroluje jego pracę w zależności od warunków jazdy.

PCM wykorzystuje dane z prędkości obrotowej silnika, pozycji przepustnicy, temperatury powietrza dolotowego i płynu chłodzącego silnik. Określa on warunki pracy i odpowiednie ustawienie termostatu. Co sprawi, że temperatura silnika wejdzie w zakres, w którym można zmniejszyć emisję spalin bez uszczerbku dla oszczędności paliwa i wydajności silnika.

Aby elektronicznie sterowany termostat działał prawidłowo, obwody elektryczne muszą być w idealnym stanie.

Gdy PCM wykryje niski poziom sygnału w obwodach sterujących termostatem, zdaje sobie sprawę, że nie może skutecznie sterować. Spowoduje to ustawienie kodu P0598 i zapalenie się lampki ostrzegawczej w tablicy rozdzielczej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0598 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się kontrolka Check engine na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Wysoki odczyt temperatury w przypadku awarii termostatu w pozycji zamkniętej.
 3. Odczyt niskiej temperatury w przypadku awarii termostatu w pozycji otwartej.

Błąd P0598 jest uważany za poważny, ponieważ silnik może się przegrzać, powodując uszkodzenie podzespołów. W przypadku stwierdzenia tego kodu zaleca się jak najszybsze usunięcie usterki.

Przyczyny błędów

Kod P0598 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Awaria termostatu.
 • Luźne lub skorodowane złącze.
 • Uszkodzone, spalone lub zwarte okablowanie.
 • Wyciek płynu chłodzącego.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0598

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0598:

 1. Odczytać wszystkie zapisane dane za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Sprawdź poziom płynu chłodzącego w chłodnicy i zbiorniku wyrównawczym.
 3. Wyjmij złącze elektryczne z termostatu i sprawdź, czy nie ma korozji i jakichkolwiek uszkodzeń.
 4. Zmierzyć rezystancję na złączu.
 5. Sprawdzić i przetestować okablowanie związane z termostatem.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w procesie rozwiązywania problemów w przypadku każdej usterki jest sprawdzenie biuletynów usług technicznych (TSB). Sprawdź kod P0598 pod kątem znanych problemów z danym pojazdem.

Następnie przeprowadzić oględziny wiązki przewodów i złącz, naprawić lub wymienić te, które są uszkodzone, przepalone lub zniszczone. Za pomocą multimetru sprawdź napięcie i obwody masy na grzałce termostatu i PCM.

Jeśli nie wykryto napięcia, sprawdź przekaźniki systemu i związane z nimi bezpieczniki. W razie potrzeby wymienić uszkodzone lub przepalone bezpieczniki.

Przetestować obwody regulacyjne grzałki termostatu oraz elementy systemu zgodnie z instrukcjami producenta. Jeżeli na grzałce termostatu nie wykryto napięcia i masy, należy sprawdzić odpowiedni obwód na złączu PCM.

Jeśli wykryte zostanie tam napięcie, to najprawdopodobniej jest otwarty obwód między termostatem a PCM. Jeżeli nie zostanie wykryte żadne napięcie, mogło dojść do awarii PCM lub do błędu programowania.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego w chłodnicy. Niski poziom płynu chłodzącego może spowodować przegrzanie termostatu elektronicznego i w konsekwencji ustawienie błędu P0598.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0598 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • BMW (E53, X1, X3)
 • Chevrolet (Aveo, Cruze, Sonic)
 • Citroen (C3, C5)
 • Ford
 • Jaguar
 • Mercedes-Benz
 • Mini
 • Opel (Astra)
 • Peugeot (206, 3008, 308)
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P0598 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P023B, P0597, P0599, P0947.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz