Kod błędu P0584 – obwód sterowania podciśnieniem tempomatu wysoki

Kod błędu P0584 brzmi jak „obwód sterowania podciśnieniem tempomatu wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cruise Control Vacuum Control Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0584

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P0584 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0584 – obwód sterowania podciśnieniem tempomatu wysoki

Tempomat został zaprojektowany z myślą o komforcie, a jego jedynym celem jest utrzymanie prędkości pojazdu ustawionej ręcznie przez kierowcę. Kierowca nie musi kontrolować pedału gazu.

Jeśli samochód wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów, może on w czasie rzeczywistym kontrolować i dostosowywać zmiany do warunków jazdy.

Istnieje wiele możliwych sposobów sterowania i obsługi tempomatu w samochodzie. Jednym z powszechnie stosowanych przez producentów sposobów sterowania tempomatem jest system sterowany podciśnieniem.

W większości przypadków podciśnienie jest wykorzystywane jako skuteczny sposób sterowania serwomechanizmem tempomatu lub podobnym sterowaniem typu membranowego. Obwody kontroli podciśnienia są integralną częścią prawidłowego działania tego systemu.

Jeśli PCM straci możliwość monitorowania obwodu podciśnienia tempomatu, spowoduje to, że tempomat przestanie działać prawidłowo. Większość tych systemów posiada cewkę podciśnienia, która jest odpowiedzialna za sterowanie przepływem podciśnienia do części sterującej.

Cewka podciśnienia tempomatu jest sterowana przez PCM, a serwo kontroluje podciśnienie, które aktywuje i dezaktywuje system. Jeśli serwo tempomatu nie działa zgodnie z żądaniem PCM, ustawiony zostanie kod P0584.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0584 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka tempomatu na tablicy rozdzielczej nie świeci się lub świeci się stale.
 2. Tempomat nie działa w pełni.
 3. Niestabilne działanie tempomatu.
 4. Niektóre funkcje nie działają tak jak powinny (np. ustawianie, wznawianie, przyspieszanie itp.).
 5. Tempomat jest włączony, ale nie działa.
 6. Niemożność ustawienia tempomatu na żądaną prędkość.
 7. Gwiżdżące odgłosy z komory silnika.

Kod P0584 ma niski poziom dotkliwości, ponieważ nie wpływa na bezpieczeństwo i główne elementy pojazdu. Jednak, jak w przypadku każdego problemu elektrycznego, najlepiej jest go naprawić, aby zapobiec eskalacji usterki w przyszłości.

Przyczyny błędów

Kod P0584 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzona cewka podciśnienia.
 • Uszkodzony serwomechanizm tempomatu.
 • Pęknięty lub złamany wąż podciśnieniowy.
 • Odłamki i zanieczyszczenia mechanicznie utrudniają pracę serwomechanizmu tempomatu.
 • Nieszczelność w układzie podciśnienia silnika.
 • Problem z okablowaniem (pęknięcie, przetarcia itp.).
 • Wadliwe złącze (np. skorodowane styki).
 • Przepalony bezpiecznik.
 • Moduł tempomatu jest uszkodzony.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0584

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0584:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody usterek z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy kod P0584 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź wiązki przewodów i odpowiednie złącza. Upewnij się, że nie są one uszkodzone lub postrzępione. W razie potrzeby naprawić je lub wymienić.
 4. Sprawdzić i przetestować przewody podciśnienia.
 5. Sprawdź działanie solenoidu podciśnienia, a także serwa tempomatu.
 6. Jeśli nie ma żadnych usterek, uszkodzony może być moduł tempomatu lub PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w rozwiązywaniu problemu P0584 jest sprawdzenie biuletynów usług technicznych (TSB). W przypadku znanych problemów z konkretnym pojazdem.

Następnie otwórz maskę, aby sprawdzić działanie tempomatu. Prześledzić, gdzie idzie przewód sterujący podciśnieniem i co kontroluje.

Jeśli idzie bezpośrednio do solenoidu podciśnienia, dokładnie sprawdź przewody podciśnienia, solenoidy, serwo tempomatu pod kątem uszkodzeń fizycznych. Wszelkie stwierdzone uszkodzenia muszą zostać naprawione lub wymienione przed dalszą diagnostyką.

Sprawdzić parametry elektryczne solenoidu podciśnienia tempomatu, aby wykluczyć możliwość wystąpienia usterek wewnętrznych. Jeśli wartości są poza granicami producenta, należy wymienić cewkę, zresetować błąd i odbyć jazdę próbną.

Sprawdzić podciśnienie w układzie za pomocą przeznaczonych do tego celu wylotów układu wlotowego. Zazwyczaj znajdują się one na samym kolektorze dolotowym, ale w celu wyjaśnienia należy sięgnąć do instrukcji obsługi.

Normalnie przy temperaturze roboczej i prawidłowym ustawieniu zapłonu odczyt podciśnienia powinien wynosić około 50-55kPa.

Problem z modułem PCM to w większości przypadków ostateczność w diagnozowaniu błędu P0584. Biorąc pod uwagę fakt, że może to być jedna z najdroższych napraw, najlepiej zostawić ją profesjonalistom.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0584 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Hyundai
 • Jeep

W przypadku kodu usterki P0584 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0582, P0583, P0586, P0587, P0588.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz