Kod błędu P0572 – wyłącznik tempomatu/hamulca „A” obwód niski

Kod błędu P0572 brzmi jak „wyłącznik tempomatu/hamulca „A” obwód niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cruise Control/Brake Switch „A” Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0572

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0572 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0572 – wyłącznik tempomatu/hamulca

Moduł ECM (Engine Control Module), wśród wielu innych modułów, nie tylko steruje różnymi czujnikami i przełącznikami biorącymi udział w prawidłowym działaniu silnika. Zapewnia również prawidłowe działanie naszych systemów (np. tempomatu).

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na prędkość samochodu podczas jazdy po drodze. Niektóre z nowszych systemów adaptacyjnego tempomatu (ACC) faktycznie dostosowują prędkość samochodu. W zależności od otoczenia, np. wyprzedzanie, zwalnianie, zjeżdżanie z pasa ruchu, manewry awaryjne itp.

Prawidłowe działanie przełącznika hamulca jest integralną częścią działania tempomatu. Biorąc pod uwagę fakt, że jednym z wielu sposobów wyłączenia tempomatu jest naciśnięcie pedału hamulca. Dlatego ten błąd należy traktować poważnie. Zwłaszcza jeśli podczas codziennych podróży korzystasz z tempomatu.

Oznaczenie literowe, w naszym przypadku „A”, może odnosić się do konkretnego przewodu, złącza, wiązki przewodów itp. Aby ustalić, którego z nich dotyczy ten kod, należy sprawdzić odpowiednią instrukcję serwisową producenta.

Błąd P0572 – niski poziom obwodu „A” przełącznika tempomatu/hamulca oraz powiązane kody P0571, P0573. Ustawienie następuje, gdy ECM (moduł sterowania silnikiem) wykryje usterkę w obwodzie przełącznika tempomatu / hamulca „A”. W tym przypadku oznacza to, że w obwodzie zostało wykryte niskie napięcie elektryczne.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0572 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Tempomat nie działa w pełni.
 2. Niestabilne działanie tempomatu.
 3. Niektóre funkcje nie działają tak, jak powinny (np. ustawianie, wznawianie, przyspieszanie itp.).
 4. Tempomat jest włączony, ale nie działa.
 5. Światła hamowania nie działają, ale przełącznik świateł hamowania jest uszkodzony.

Błąd P0572 odnosi się do uszkodzonego przełącznika tempomatu i nie stanowi poważnego problemu. Jedynym zauważalnym objawem jest niesprawny tempomat. System ten może wpływać na bezpieczeństwo pojazdu jedynie pośrednio.

Przyczyny błędów

Kod P0572 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony przełącznik tempomatu / hamulca.
 • Problem z okablowaniem (pęknięcie, przetarcie itp.).
 • Problem z ECM (moduł sterowania silnikiem) (np. wewnętrzne zwarcie, uszkodzenie itp.).
 • Gruz lub zanieczyszczenia mechanicznie zakłócają działanie przełącznika hamulca.
 • Nieprawidłowo ustawiony przełącznik hamulca.
 • Złe zamocowanie przełącznika hamulca.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0572

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0572:

 1. Zwykle w celu usunięcia błędu P0572 wystarczy naprawić lub wymienić uszkodzone przewody.
 2. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie połączeń.
 3. Konieczna może być również wymiana przepalonych bezpieczników.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w procesie rozwiązywania problemów związanych z każdą usterką jest sprawdzenie biuletynów technicznych (TSB). Sprawdź kod P0572 pod kątem znanych problemów z danym pojazdem.

Zaawansowane czynności diagnostyczne są bardzo specyficzne dla danego pojazdu, a ich dokładne wykonanie może wymagać odpowiedniego zaawansowanego sprzętu i wiedzy. Poniżej opisano podstawowe czynności, ale szczegółowe informacje na temat czynności wykonywanych w danym pojeździe można znaleźć w instrukcji naprawy pojazdu.

Zajrzyj pod deskę rozdzielczą i sprawdź przełącznik hamulca. Zazwyczaj jest on przymocowany do samej dźwigni pedału. Jeśli przełącznik nie jest prawidłowo zamontowany, stopa kierowcy może czasami przesunąć go z miejsca, w którym jest zamocowany.

W takim przypadku należy wymienić przełącznik tempomatu/hamulca na nowy. Należy przestrzegać instrukcji producenta dotyczących montażu i regulacji przełącznika hamulca, aby nie uszkodzić czujnika i nie spowodować dodatkowych problemów.

Sprawdź obwód elektryczny. Informacje na ten temat można znaleźć na schemacie połączeń w instrukcji serwisowej. Aby zidentyfikować kod kolorystyczny i oznaczenie obwodu „A” przełącznika tempomatu/hamulca.

Aby wykluczyć możliwość wystąpienia usterki w samej wiązce, można odłączyć jeden jej koniec od przełącznika hamulcowego, a drugi od sterownika ECM. Za pomocą multimetru można wykonać kilka testów.

Jednym z nich jest sprawdzenie ciągłości. Specyfikacje podane przez producenta są niezbędne do porównania wartości rzeczywistych z wartościami pożądanymi. Ogólnie rzecz biorąc, użytkownik sprawdza rezystancję danego obwodu, aby określić, czy występują przerwy, wysoka rezystancja itp.

Po wykonaniu tego testu warto sprawdzić styki w złączach, przełączniku i ECM. Czasami wilgoć może dostać się do środka i spowodować przerwanie połączenia.

Przyjrzyj się modułowi sterowania silnikiem (ECM). Należy pamiętać, że czasami podczas korzystania z tempomatu to BCM (moduł sterowania nadwoziem) kontroluje i reguluje pracę układu.

Należy ustalić, który z nich jest używany w systemie i fizycznie sprawdzić, czy nie dostała się do niego woda. W końcu może to być przyczyną błędu P0572.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0572 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Cadillac
 • Chevrolet (Silverado)
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • Jeep (Liberty)
 • Kia
 • Mazda
 • Peugeot
 • Volkswagen
 • Volvo
 • GAZelle (Chrysler)
 • Volga (Chrysler)

W przypadku kodu usterki P0572 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0106, P0420, P0430, P069E, P0700, P0722, P0741, P0796, P0842, P1682, P2714, C0035, C0561, C0899, C0900.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz