Kod błędu P0513 – nieprawidłowy klucz do immobilizera

Kod błędu P0513 brzmi jak „nieprawidłowy klucz do immobilizera”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Incorrect Immobilizer Key”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0513

Kod błędu OBD-II P0513 jest ogólnym kodem błędu najczęściej definiowanym jako „niewłaściwy klucz immobilizera”. Ustawia się, gdy system antykradzieżowy lub zabezpieczający nie rozpoznaje klucza lub breloka. Przy próbie otwarcia, odblokowania lub uruchomienia silnika pojazdu.

Kod błędu P0513 – nieprawidłowy klucz do immobilizera

Jeśli Twój pojazd jest wyposażony w określony system bezpieczeństwa, do uruchomienia silnika wymagany jest układ mikroprocesorowy w kluczyku (immobiliser). Bez niego, po przekręceniu kluczyka do pozycji startowej, silnik będzie się kręcił, ale nie ruszy. Dzieje się tak dlatego, że PCM wyłącza układy paliwowe i zapłonowe.

Dzięki wbudowanemu w klucz mikroprocesorowi i płytce drukowanej staje się on swego rodzaju nadajnikiem. Gdy właściwy kluczyk zbliża się do samochodu, pole elektromagnetyczne wytwarzane przez PCM aktywuje mikroprocesor i umożliwia realizację określonych funkcji.

Po aktywacji dostępne są takie funkcje jak blokowanie i odblokowywanie drzwi, odblokowywanie pokrywy bagażnika oraz uruchamianie pojazdu za pomocą przycisku. Niektóre modele wymagają konwencjonalnego metalowego klucza z mikroprocesorem, aby realizować te i inne istotne funkcje.

PCM po aktywacji klucza mikroprocesorowego próbuje rozpoznać sygnaturę kryptograficzną. Jeśli podpis klucza jest autentyczny i ważny, następuje aktywacja sekwencji wtrysku paliwa i zapłonu oraz uruchomienie silnika.

Jeśli PCM nie może rozpoznać sygnatury klucza, zapisany zostanie kod P0513, uaktywni się system bezpieczeństwa i zawieszony zostanie wtrysk paliwa. Może również zapalić się wskaźnik awarii na tablicy rozdzielczej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0513 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” w panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Zapala się lampka ostrzegawcza systemu bezpieczeństwa.
 3. Silnik nie uruchamia się.
 4. W niektórych przypadkach silnik może się uruchomić, ale wyłączyć po dwóch lub trzech sekundach.
 5. Układ elektryczny samochodu może zostać wyłączony w przypadku przekroczenia maksymalnej liczby prób uruchomienia samochodu przy użyciu nierozpoznanego kluczyka.

Kod usterki P0513 powinien być klasyfikowany jako poważny, ponieważ w przypadku jego obecności prawdopodobnie nie będziesz mógł uruchomić silnika.

Przyczyny błędów

Kod P0513 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony klucz mikroprocesorowy lub breloczek.
 • Baterie w kluczyku lub breloczku są wyczerpane (najczęstsza przyczyna).
 • Wadliwy wyłącznik zapłonu.
 • Bateria odłączona z jakiegokolwiek powodu.
 • Uszkodzone, spalone, zwarte lub skorodowane przewody.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0513

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0513:

 1. Odczytać wszystkie dane i zapisane kody usterek, używając narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody i sprawdź, czy kod błędu P0513 pojawia się ponownie.
 3. Sprawdź baterie w kluczyku lub breloczku.
 4. Sprawdź klucz mikroprocesorowy lub breloczek, może być uszkodzony i wymaga wymiany.
 5. Sprawdzić, czy wiązka przewodów nie jest uszkodzona.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia rozwiązywania problemu błędu P0513 jest wizualna inspekcja odpowiednich przewodów i złączy, jak również samego klucza. Jeśli korpus klucza został pęknięty lub uszkodzony w jakikolwiek sposób, istnieje duża szansa, że płytka drukowana również zostanie uszkodzona.

Nie jest bezzasadne sprawdzenie akumulatora, ponieważ słaba bateria może być źródłem Twoich problemów. Słabe lub przerywane napięcie w obwodzie elektrycznym może być bezpośrednio związane z zapisanym kodem.

Następnie należy podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i zapisać wszystkie kody usterek. Rozpocząć diagnozowanie i usuwanie usterek w kolejności, w jakiej zostały zapisane.

Częstą przyczyną zapisanego kodu P0513 jest wyczerpana bateria wewnątrz kluczyka. Po wymianie baterii problem znika. Jeśli sam klucz jest wadliwy, najprawdopodobniej będzie wymagał zresetowania i nauki.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0513 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Captiva, Cruze, Orlando)
 • Chrysler (300C, 300M, PT Cruiser, Pacifica, Sebring)
 • DAF (XF-105)
 • Dodge (Caravan, Neon, RAM)
 • Hover
 • Hyundai
 • Jeep (Compass, Grand Cherokee)
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mazda
 • Mitsubishi (ASX, Colt, L200, Lancer, Outlander, Pajero)
 • Opel (Agila, Antara, Astra, Insignia, Mokka)
 • Skoda (Octavia)
 • Volkswagen (Passat)

W przypadku kodu usterki P0513 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0016, P0068, P0237, P0238, P0344, P0563, P0581, P135B, P1682, P2149.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz