Kod błędu P0510 – usterka wyłącznika położenia przepustnicy zamkniętego

Kod błędu P0510 brzmi jak „usterka wyłącznika położenia przepustnicy zamkniętego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Closed Throttle Position Switch Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0510

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0510 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0510 – usterka wyłącznika położenia przepustnicy zamkniętego

W niektórych pojazdach przełącznik może być zamontowany na korpusie przepustnicy lub mechanizmie dźwigniowym. Co informuje moduł sterujący PCM, że przepustnica jest w pozycji całkowicie zamkniętej.

Gdy przepustnica jest zamknięta, przełącznik musi być również w pozycji zamkniętej.

PCM używa tego przełącznika w połączeniu z zaworem regulacji biegu jałowego. Jest to konieczne, aby utrzymać pracę silnika na biegu jałowym, jak również zmniejszyć zużycie paliwa podczas jazdy na biegu jałowym.

Niektóre pojazdy mogą być również wyposażone w przełącznik pozycji szeroko otwartej przepustnicy. Jeśli przełącznik położenia przepustnicy szeroko otwartej lub zamkniętej nie jest włączony. PCM zakłada, że przepustnica jest częściowo otwarta, co wpływa na stosunek mieszanki paliwowo-powietrznej w pojeździe.

Kod błędu P0510 pojawia się zwykle w pojazdach z układem przepustnicy, który nie wykorzystuje linki przyspieszającej. Jeśli rzeczywiste położenie przepustnicy różni się od położenia pożądanego w określonym czasie, kod zostanie zapisany i zapali się lampka Check Engine.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0510 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 3. Prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym jest niska.
 4. Silnik nie daje się rozpędzić, a reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 5. Słabe przyspieszenie.
 6. Silnik zatrzymuje się po zwolnieniu pedału przyspieszenia.

Usterka P0510 jest dość poważna, gdyż może powodować problemy ze sterowaniem przepustnicą. Wskazane jest jak najszybsze usunięcie usterki, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji.

Przyczyny błędów

Kod P0510 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Awaria przełącznika pozycji zamkniętej przepustnicy.
 • Uszkodzona wiązka przewodów lub złe połączenie elektryczne.
 • Uszkodzone złącze lub styki.
 • Śruba regulacyjna skoku jałowego korpusu przepustnicy jest uszkodzona.
 • Sprężyna powrotna dławika jest zakleszczona.
 • Moduł sterujący silnika (PCM) jest uszkodzony.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0510

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0510:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P0510.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić wzrokowo, czy przewody elektryczne i połączenia nie są poluzowane i uszkodzone.
 4. Sprawdzić przełącznik pozycji zamkniętej przepustnicy.
 5. Sprawdzić działanie sprężyny powrotnej oraz śruby regulacyjnej.
 6. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Dokładnie sprawdzić przełącznik pozycji zamkniętej przepustnicy, złącze i wiązkę przewodów pod kątem otworów itp. W razie potrzeby naprawić lub wymienić, aby usunąć błąd P0510.

Sprawdź napięcie na przełączniku, powinno być w granicach 0,45-0,17 V (niektóre pojazdy mogą mieć inne wartości). Jeśli napięcie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, wskazuje to na problem. W razie potrzeby wymienić przełącznik.

Jeśli mechanizm dźwigni korpusu przepustnicy nie dotyka przełącznika lub zamyka się całkowicie. Śruba nastawcza prędkości obrotowej biegu jałowego mogła nie być prawidłowo wyregulowana. Wyregulować śrubę nastawczą prędkości obrotowej biegu jałowego zgodnie ze specyfikacją.

Jeśli nie ma żadnych objawów, problem może być przerywany i wyczyszczenie kodu P0510 może go tymczasowo rozwiązać. Jeśli tak jest, to na pewno należy jeszcze raz sprawdzić okablowanie, aby upewnić się, że nie jest ono nigdzie przetarte ani wyszczerbione.

Niektóre korpusy przepustnic nie są dostarczane z czujnikami, które można serwisować, oznacza to, że w przypadku wystąpienia problemu należy wymienić cały zespół.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0510 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Aveo, Lacetti, Optra, Rezzo, Spark)
 • Daewoo (Matiz)
 • Fiat (Doblo, Punto)
 • Hyundai (Santa Fe)
 • Kia (Sedona, Sorento)
 • Mazda (Millenia)
 • Mitsubishi (Montero)
 • Nissan
 • Toyota (Tacoma)
 • Volkswagen (Beetle, Jetta)

W przypadku kodu usterki P0510 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0122, P0133, P0134, P0172, P0175, P0302, P0455, P2125.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz