Kod błędu P0489 – obwód sterowania recyrkulacji spalin „A” niski

Kod błędu P0489 brzmi jak „obwód sterowania recyrkulacji spalin „A” niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Exhaust Gas Recirculation (EGR) „A” Control Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0489

Kod usterki P0489 dotyczy układu EGR. A dokładniej – jego część elektryczną. Recyrkulacja spalin jest integralną częścią układu wydechowego pojazdu. Jego zadaniem jest zapobieganie tworzeniu się tlenków azotu (NOx) w cylindrach.

Kod błędu P0489 – obwód sterowania recyrkulacji spalin

Układ EGR jest sterowany przez komputer pojazdu, który otwiera lub zamyka układ recyrkulacji spalin w zależności od obciążenia, prędkości i temperatury. Utrzymanie właściwej temperatury głowicy cylindra.

Istnieją dwa przewody, które sterują i komunikują się z komputerem. Do cewki idzie w sumie 5 przewodów. Kolejne 2 to napięcie akumulatora i masa. W środku znajduje się również zacisk odniesienia 5 V, zwykle umieszczony w środku.

Jeżeli komputer silnika nie zauważy żadnej zmiany napięcia podczas próby otwarcia lub zamknięcia układu EGR, zostanie to zgłoszone jako błąd. Następnie w pamięci zapisywany jest kod błędu P0489, wskazujący na niski sygnał w obwodzie „A” układu sterowania EGR.

Oznacza to, że zmiany w obwodzie są mniejsze od wartości referencyjnych. Poziom tych wartości może się różnić w zależności od marki i modelu samochodu.

Paliwo bezołowiowe ma tendencję do tworzenia NOx (tlenku azotu) w ekstremalnych temperaturach cylindra silnika. Recyrkulacja spalin powoduje skierowanie kontrolowanej ilości spalin z powrotem do kolektora dolotowego.

Ma to na celu dostateczne rozcieńczenie doprowadzanej mieszanki paliwowej. Ma to na celu obniżenie temperatury głowicy cylindra poniżej poziomu, przy którym tworzą się tlenki azotu.

Prawidłowe działanie układu recyrkulacji spalin jest niezbędne nie tylko do zapobiegania emisji NOx. Dzięki temu silnik uzyskuje większą moc bez detonacji, a uboga mieszanka paliwowa pozwala zmniejszyć zużycie paliwa.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0489 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 3. Pływające obroty lub próby zgaśnięcia na biegu jałowym.
 4. Silnik pojazdu może być nieregularny.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.
 6. Obniżone osiągi silnika.
 7. Czasami, mimo zapisania kodu usterki, mogą nie wystąpić żadne objawy.

Stopień ciężkości kodu P0489 jest wysoki, ale jeśli nie występują inne objawy poza wskazaniem usterki, problem uważa się za umiarkowany. Nie powinno to jednak być czynnikiem decydującym o nierozwiązaniu problemu.

Przyczyny błędów

Kod P0489 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zwarcie z ziemią.
 • Problem z okablowaniem lub uszkodzone złącze.
 • Korozja przewodów elektrycznych lub połączeń.
 • Zatkane kanały zaworu recyrkulacji spalin.
 • Odpowietrznik recyrkulacji spalin jest zatkany.
 • Kanały czujnika różnicy ciśnień spalin mogą być zatkane.
 • Uszkodzenie przewodów lub węży podciśnienia.
 • Uszkodzony czujnik położenia zaworu recyrkulacji spalin lub czujnik absolutnego ciśnienia powietrza w kolektorze dolotowym.
 • Nadmierne zanieczyszczenie, które uniemożliwia swobodny ruch zaworu EGR.
 • Uszkodzony układ EGR.
 • W rzadkich przypadkach może wystąpić usterka modułu sterowania silnikiem (ECM).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0489

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0489:

 1. Podłącz skaner OBD-II do gniazda diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy kod P0489 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wzrokowo przewody elektryczne i złącza związane z układem recyrkulacji spalin.
 4. W razie potrzeby należy naprawić lub wymienić wszystkie zwarte, uszkodzone, zniszczone lub skorodowane elementy.
 5. Jeśli problem nadal występuje, należy sprawdzić, czy kanały układu recyrkulacji spalin nie są zablokowane. Sprawdzić przewody podciśnienia i przeprowadzić dokładną kontrolę pod kątem wycieków podciśnienia.
 6. Sprawdzić działanie zaworu recyrkulacji spalin i zaworu elektromagnetycznego sterowania wentylacją.
 7. Sprawdzić działanie czujnika położenia zaworu recyrkulacji spalin i czujnika absolutnego ciśnienia powietrza w kolektorze dolotowym.
 8. Za pomocą multimetru cyfrowego zmierzyć napięcie w obwodzie zaworu elektromagnetycznego sterowania odpowietrzaniem układu.
 9. Porównać zmierzoną wartość z wartością podaną w arkuszu danych producenta, w razie potrzeby wymienić uszkodzony zawór.
 10. Jeśli problem nadal występuje, należy sprawdzić i w razie potrzeby wymienić moduł sterowania silnikiem (ECM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w usuwaniu usterki P0489, podobnie jak w przypadku każdej innej usterki, jest sprawdzenie Technicznych Biuletynów Serwisowych (TSB). Informacje o znanych problemach z danym pojazdem.

Zaawansowane czynności diagnostyczne są bardzo specyficzne dla danego pojazdu. Do dokładnego wykonania tych czynności może być potrzebny specjalistyczny sprzęt i wiedza.

Poczekać, aż silnik pojazdu ostygnie. W większości przypadków układy recyrkulacji spalin (EGR) są bardzo gorące. Ponieważ są one zazwyczaj montowane bezpośrednio w układzie wydechowym. Jeśli więc nie dopuścisz do ostygnięcia silnika, możesz się poparzyć.

Należy sprawdzić wszystkie przewody podciśnieniowe, które źle znoszą wysokie temperatury, co nie jest rzadkością w przypadku układu recyrkulacji. Każdy przepalony lub uszkodzony przewód podciśnienia należy wymienić lub naprawić.

Przewody są niedrogie, dlatego najlepiej wymienić wszystkie przewody na nowe, zwłaszcza jeśli okaże się, że jeden z nich uległ uszkodzeniu. Jeśli jedna z nich jest mocno zużyta, prawdopodobnie pozostałe nie pozostają w tyle.

Należy dokładnie sprawdzić integralność wiązek przewodów. Często przebiegają one wzdłuż i wokół rury wydechowej. Dlatego warto związać wszystkie luźne przewody. W przypadku stwierdzenia przepalonego przewodu należy zlutować połączenia i zapewnić odpowiednią izolację.

Sprawdzić, czy w cewce odpowietrzającej nie ma pęknięć i czy nie dostała się do niej woda. Należy również sprawdzić, czy złącza mają prawidłowe połączenie elektryczne oraz czy zatrzaski nie są uszkodzone lub złamane.

Jeśli jest do tego dostęp, można wymontować zawór recyrkulacji spalin, aby sprawdzić jego stan. Zawory te są podatne na znaczne osadzanie się sadzy i w konsekwencji pojawia się usterka P0489. Użyj środka do czyszczenia gaźnika i szczoteczki do zębów, aby usunąć sadzę z zabrudzonych miejsc.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0489 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Citroen (C3, C5, Jumper)
 • Dodge
 • Ford (Connect, Focus, Galaxy, Mondeo, S-Max, Transit)
 • Honda
 • Hyundai (Grand Starex, H1, Santa Fe, Starex)
 • Kia (Sorento)
 • Land Rover (Discovery, Freelander)
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi (Lancer, Outlander)
 • Peugeot (308, Boxer)
 • Tata
 • Toyota (Prado)
 • Volkswagen
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0489 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0190, P0251, P0404, P0410, P0490, P0491, P2257.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz