Kod błędu P0487 – obwód sterowania przepustnicą recyrkulacji spalin „A” otwarty

Kod błędu P0487 brzmi jak „obwód sterowania przepustnicą recyrkulacji spalin „A” otwarty”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Exhaust Gas Recirculation (EGR) Throttle Control Circuit „A” Open”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0487

Kod diagnostyczny OBD-2 P0487 oznacza, że jednostka sterująca pracą silnika (ECU) wykryła problem z natężeniem przepływu w układzie recyrkulacji spalin (EGR). Albo w obwodzie cewki EGR nie ma napięcia.

Kod błędu P0487 – obwód sterowania przepustnicą recyrkulacji spalin

W przypadku wystąpienia problemu komputer analizuje sygnały napięciowe z przepustnicy EGR. Określenie, czy są one poprawne, na podstawie danych wejściowych i danych referencyjnych z pamięci.

Gdy jednostka sterująca pracą silnika (ECU) wykryje różnicę, zgłasza problem z siłownikiem przepustnicy wlotowej i ustawia kod P0487.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0487 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Zwiększone zużycie paliwa.
 3. Silnik nie przyspiesza dobrze.
 4. Płynne obroty i próby zgaśnięcia na biegu jałowym.
 5. Czasami, mimo zapisania kodu usterki, mogą nie wystąpić żadne objawy.

Waga kodu P0487 nie jest wysoka, można kontynuować jazdę, obsługa pozostaje taka sama. Jednak emisja substancji toksycznych w samochodzie wzrośnie, a z powodu ich wysokiego poziomu nie będzie można zdać egzaminu.

Przyczyny błędów

Kod P0487 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Otwarty obwód w linii sygnałowej między przepustnicą recyrkulacji spalin a PCM.
 • Napięcie jest zwarte w obwodzie sygnałowym.
 • Przepustnica recyrkulacyjna jest zwarta do masy.
 • Zawór dławiący w układzie recyrkulacji jest uszkodzony.
 • W rzadkich przypadkach może wystąpić awaria modułu sterowania silnikiem (ECM).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0487

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0487:

 1. Podłącz skaner OBD-II do gniazda diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy kod P0487 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, należy sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i złącza związane z układem recyrkulacji spalin.
 4. W razie potrzeby należy naprawić lub wymienić wszystkie zwarte, uszkodzone, zniszczone lub skorodowane elementy.
 5. Sprawdzić działanie zaworu recyrkulacji spalin i zaworu elektromagnetycznego sterowania wentylacją.
 6. Sprawdzić działanie czujnika położenia zaworu recyrkulacji spalin i czujnika absolutnego ciśnienia powietrza w kolektorze dolotowym.
 7. Za pomocą multimetru cyfrowego zmierzyć napięcie w obwodzie zaworu elektromagnetycznego sterowania odpowietrzaniem układu.
 8. Porównać zmierzoną wartość z wartością podaną w arkuszu danych producenta, w razie potrzeby wymienić uszkodzony zawór.
 9. Jeśli problem nadal występuje, należy sprawdzić i w razie potrzeby wymienić moduł sterowania silnikiem (ECM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w procesie rozwiązywania problemu P0487 jest zapoznanie się z Technicznymi Biuletynami Serwisowymi (TSB). Informacje o znanych problemach z danym pojazdem.

Zaawansowane czynności diagnostyczne są bardzo specyficzne dla danego pojazdu. Do dokładnego wykonania tych czynności może być potrzebny specjalistyczny sprzęt i wiedza.

Poczekać, aż silnik pojazdu ostygnie. W większości przypadków układy recyrkulacji spalin (EGR) są bardzo gorące. Ponieważ są one zazwyczaj montowane bezpośrednio w układzie wydechowym. Jeśli więc nie dopuścisz do ostygnięcia silnika, możesz się poparzyć.

Sprawdzanie okablowania i połączeń

Należy dokładnie sprawdzić integralność wiązek przewodów. Często przebiegają one wzdłuż i wokół rury wydechowej. Dlatego warto związać wszystkie luźne przewody. W przypadku znalezienia spalonego drutu należy zlutować połączenia i zapewnić odpowiednią izolację.

Odłącz złącza i dokładnie obejrzyj zaciski wewnątrz złączy. Należy sprawdzić, czy nie wyglądają na spalone lub nie mają zielonego odcienia wskazującego na korozję.

Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i plastikowej szczotki. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć dielektryczny smar silikonowy na powierzchnie styków zacisków.

Jeśli masz narzędzie skanujące, wykasuj z pamięci kod diagnostyczny P0487 i sprawdź, czy problem powróci.

Kontrola zaworu

Jeśli kod P0487 powróci, należy sprawdzić przepustnicę EGR i związane z nią obwody. Do przepustnicy EGR są zwykle 3 lub 4 przewody.

Odłącz wiązkę przewodów od przepustnicy EGR. Za pomocą woltomierza cyfrowego sprawdź obwód sygnału zaworu sterowania przepustnicą EGR. Jeśli na zaworze nie ma napięcia 5 V, należy naprawić okablowanie od PCM do zaworu.

Jeśli napięcie jest prawidłowe, sprawdź, czy uziemienie jest pewne, podłącz lampę kontrolną. Jeden koniec przewodu należy podłączyć do plusa akumulatora 12 V, a drugi do uziemienia. Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to, że obwód jest uszkodzony.

Można poruszać wiązką przewodów, aby sprawdzić, czy miga lampka ostrzegawcza. Jeśli miga, można wnioskować, że połączenie jest przerywane i należy je naprawić.

Jeżeli po przeprowadzeniu wszystkich poprzednich kontroli nadal występuje błąd P0487, prawdopodobnie oznacza to uszkodzenie przepustnicy EGR. Nie należy jednak wykluczać awarii PCM, dopóki nie zostanie wymieniona przepustnica EGR.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0487 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BAW
 • Bentley
 • Chrysler (Voyager)
 • Citroen (Jumper)
 • Dodge
 • Fiat
 • Ford
 • Hover (H5)
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi (Outlander)
 • Nissan (Qashqai)
 • Peugeot (4007, 508, Boxer)
 • Renault (Megane, Scenic)
 • Ssangyong
 • Suzuki
 • Volkswagen
 • UAZ (Patriot)

W przypadku kodu usterki P0487 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0409, P0488, P2141, P2142.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz