Kod błędu P0484 – przekroczenie prądu w obwodzie wentylatora chłodzącego

Kod błędu P0484 brzmi jak „przekroczenie prądu w obwodzie wentylatora chłodzącego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cooling Fan Circuit Over Current”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0484

Błąd P0484 odnosi się do przeciążenia w obwodzie elektrycznym wentylatora chłodzącego. Jeśli ten kod jest aktywny, może być problem z wentylatorem chłodzącym chłodnicę.

Kod błędu P0484 – przekroczenie prądu w obwodzie wentylatora chłodzącego

Przez chłodnicę przepływa wystarczająca ilość powietrza, aby skutecznie chłodzić silnik podczas jazdy. Gdy pojazd jest zatrzymany, np. na światłach, przez chłodnicę nie przepływa powietrze i silnik się nagrzewa.

Moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrywa wzrost temperatury silnika poprzez czujnik temperatury płynu chłodzącego (CTS). Czujnik ten znajduje się obok termostatu.

Gdy temperatura osiągnie około 106°C, PCM nakazuje włączenie przekaźnika wentylatora chłodzącego.

Kod P0484 jest ustawiany, gdy podczas normalnej pracy wentylatora zostanie wykryty zbyt duży prąd. Może to wystąpić podczas pracy na niskich, średnich lub wysokich obrotach. Ten błąd dotyczy tylko problemów elektrycznych, w tym usterek przerywanych.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0484 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Silnik się przegrzał.
 3. System klimatyzacji nie działa prawidłowo.

Waga kodu usterki P0484 jest wysoka, ponieważ istnieje ryzyko przegrzania silnika pojazdu, co może doprowadzić do uszkodzenia lub całkowitej awarii silnika.

Przyczyny błędów

Kod P0484 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Problem z okablowaniem lub uszkodzone złącze.
 • Korozja przewodów elektrycznych lub połączeń.
 • Moduł wentylatora chłodzącego jest uszkodzony.
 • Problem z termostatem lub pompą wody (pompą).
 • Wadliwy czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0484

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0484:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy kod błędu P0484 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie okablowanie elektryczne i złącza związane z układem chłodzenia.
 4. W razie potrzeby naprawić lub wymienić wszelkie zwarte, zepsute, uszkodzone lub skorodowane elementy.
 5. Przetestować działanie wentylatora.
 6. Sprawdzić działanie czujnika temperatury płynu chłodzącego silnik.
 7. Sprawdź przekaźnik sterowania wentylatorem i w razie potrzeby wymień go.
 8. Przetestuj akumulator i sprawdź, czy napięcie w systemie jest normalne.
 9. Jeśli problem nadal występuje, sprawdź i w razie potrzeby wymień moduł sterujący silnika (PCM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w rozwiązywaniu problemu P0484, jest sprawdzenie biuletynów obsługi technicznej (TSB). W przypadku znanych problemów z danym pojazdem.

Zaawansowane kroki diagnostyczne są bardzo specyficzne dla danego pojazdu. Do dokładnego wykonania czynności mogą wymagać specjalistycznego sprzętu i wiedzy.

Wiele samochodów będzie miało dwa wentylatory, jeden używany do chłodzenia silnika. Druga służy do chłodzenia skraplacza klimatyzacji i dodatkowego chłodzenia silnika.

Wentylator, który nie znajduje się przed skraplaczem klimatyzacji jest głównym wentylatorem chłodzącym i na nim należy się początkowo skupić. Ponadto wiele samochodów posiada wentylatory o wielu prędkościach. Mogą one posiadać do trzech przełączników prędkości wentylatora: niskiej, średniej i wysokiej.

Kontrola wzrokowa

Otworzyć maskę i przeprowadzić kontrolę wzrokową. Spójrz na wentylator i upewnij się, że przed chłodnicą nie ma żadnych przeszkód blokujących przepływ powietrza. Obróć wentylator ręcznie, jeśli się nie obraca, prawdopodobnie jest problem z łożyskami i należy je wymienić.

Sprawdzić podłączenie elektryczne wentylatora. Odłącz złącze i sprawdź, czy nie ma korozji lub zagiętych styków. W razie potrzeby naprawić i nasmarować zaciski smarem dielektrycznym.

Otwórz skrzynkę bezpieczników i sprawdź bezpieczniki w przekaźniku wentylatora chłodzącego. Jeśli są OK, wymontuj przekaźnik wentylatora chłodzącego i zleć jego sprawdzenie. Dolna część pokrywy skrzynki bezpieczników zwykle wskazuje lokalizację.

Za pomocą omomierza sprawdzić ciągłość między zaciskiem przekaźnika po stronie wentylatora a złączem na wentylatorze. Jeśli jest sygnał, to wentylator jest uszkodzony. W przeciwnym razie uszkodzona jest wiązka pomiędzy skrzynką bezpieczników a wentylatorem.

Sprawdź czujnik temperatury płynu chłodzącego (CTS) za pomocą omomierza. Wyjmij złącze, pozwól silnikowi ostygnąć i ustaw omomierz na skali 200000. Sprawdź również zaciski czujników.

Jeśli te kroki nie znajdą usterki, może być złe połączenie z PCM lub sam PCM jest wadliwy. W takim przypadku najlepiej skonsultować się ze specjalistą w celu przeprogramowania lub wymiany jednostki sterującej.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0484 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Ford
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot
 • Ssangyong
 • Volvo
 • LADA (Granta)

W przypadku kodu usterki P0484 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0480, P0481, P0482, P0483, P0485.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz