Kod błędu P0483 – nieprawidłowe działanie kontroli racjonalności wentylatora chłodzącego

Kod błędu P0483 brzmi jak „nieprawidłowe działanie kontroli racjonalności wentylatora chłodzącego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cooling Fan Rationality Check Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0483

Błąd P0483 dotyczy braku sprawdzenia racjonalności pracy wentylatora chłodzącego. Jeśli ten kod jest aktywny, może być problem z wentylatorem chłodzącym chłodnicę.

Kod błędu P0483 – nieprawidłowe działanie kontroli racjonalności wentylatora chłodzącego

Przez chłodnicę przepływa odpowiednia ilość powietrza, która skutecznie chłodzi silnik podczas jazdy. Gdy samochód jest zatrzymany, np. na światłach, przez chłodnicę nie przepływa powietrze i silnik zaczyna się nagrzewać.

Moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrywa wzrost temperatury silnika poprzez czujnik temperatury płynu chłodzącego (CTS). Czujnik ten znajduje się obok termostatu.

Gdy temperatura osiągnie około 106°C, PCM nakazuje włączenie przekaźnika wentylatora chłodzącego.

Kod P0483 może być ustawiony z powodu problemów mechanicznych. Na przykład nieprawidłowa temperatura płynu chłodzącego spowodowana zaklinowanym termostatem lub wadliwą pompą wodną. Może być też problem elektryczny, uszkodzony obwód wentylatora chłodzącego.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0483 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Silnik się przegrzał.
 3. System klimatyzacji nie działa prawidłowo.

Waga kodu usterki P0483 jest wysoka, ponieważ istnieje ryzyko przegrzania silnika pojazdu, co może doprowadzić do jego uszkodzenia lub całkowitej awarii.

Przyczyny błędów

Kod P0483 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Problem z okablowaniem lub uszkodzone złącze.
 • Korozja przewodów elektrycznych lub połączeń.
 • Awaria modułu wentylatora chłodzącego.
 • Problem z termostatem lub pompą wody (pompą).
 • Wadliwy czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0483

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0483:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszelkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy kod błędu P0483 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie okablowanie elektryczne i złącza związane z układem chłodzenia.
 4. W razie potrzeby naprawić lub wymienić wszelkie zwarte, zepsute, uszkodzone lub skorodowane elementy.
 5. Przetestować działanie wentylatora.
 6. Sprawdzić działanie czujnika temperatury płynu chłodzącego silnik.
 7. Sprawdź przekaźnik sterowania wentylatorem i w razie potrzeby wymień go.
 8. Przetestuj akumulator i sprawdź, czy napięcie w systemie jest normalne.
 9. Jeśli problem nadal występuje, sprawdź i w razie potrzeby wymień moduł sterujący silnika (PCM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w rozwiązywaniu problemu P0483, jest sprawdzenie biuletynów obsługi technicznej (TSB). W przypadku znanych problemów z danym pojazdem.

Zaawansowane kroki diagnostyczne są bardzo specyficzne dla danego pojazdu. Dokładne wykonanie czynności może wymagać specjalistycznego sprzętu i wiedzy.

Wiele samochodów będzie miało dwa wentylatory, jeden używany do chłodzenia silnika. Druga służy do chłodzenia skraplacza klimatyzacji i dodatkowego chłodzenia silnika.

Wentylator, który nie znajduje się przed skraplaczem klimatyzacji jest głównym wentylatorem chłodzącym i na nim należy się początkowo skupić. Ponadto wiele samochodów posiada wentylatory o wielu prędkościach. Mogą one posiadać do trzech przełączników prędkości wentylatora: niskiej, średniej i wysokiej.

Kontrola wzrokowa

Otworzyć maskę i przeprowadzić kontrolę wzrokową. Spójrz na wentylator i upewnij się, że przed chłodnicą nie ma żadnych przeszkód blokujących przepływ powietrza. Obróć wentylator ręcznie, jeśli się nie obraca, prawdopodobnie jest problem z łożyskami i należy je wymienić.

Sprawdzić podłączenie elektryczne wentylatora. Odłącz złącze i sprawdź, czy nie ma korozji lub zagiętych styków. W razie potrzeby naprawić i nasmarować zaciski smarem dielektrycznym.

Otwórz skrzynkę bezpieczników i sprawdź bezpieczniki w przekaźniku wentylatora chłodzącego. Jeśli są OK, wymontuj przekaźnik wentylatora chłodzącego i zleć jego sprawdzenie. Dolna część pokrywy skrzynki bezpieczników zwykle wskazuje lokalizację.

Za pomocą omomierza sprawdzić ciągłość między zaciskiem przekaźnika po stronie wentylatora a złączem na wentylatorze. Jeśli jest sygnał, to wentylator jest uszkodzony. W przeciwnym razie uszkodzona jest wiązka pomiędzy skrzynką bezpieczników a wentylatorem.

Sprawdź czujnik temperatury płynu chłodzącego (CTS) za pomocą omomierza. Wyjmij złącze, pozwól silnikowi ostygnąć i ustaw omomierz na skali 200000. Sprawdź również zaciski czujników.

Jeśli te kroki nie znajdą usterki, może być złe połączenie z PCM lub sam PCM jest wadliwy. W takim przypadku najlepiej skonsultować się ze specjalistą w celu przeprogramowania lub wymiany jednostki sterującej.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0483 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (TrailBlazer)
 • Citroen (C4, C5)
 • Dodge (RAM)
 • Ford (C-Max)
 • GMC (Envoy)
 • Isuzu
 • Land Rover
 • Mazda (3)
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot (307)
 • Subaru (Forester)
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0483 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0480, P0481, P0482, P0484, P0485, P0495, P0526.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz