Kod błędu P0482 – awaria obwodu sterowania przekaźnika wentylatora chłodzącego 3

Kod błędu P0482 brzmi jak „awaria obwodu sterowania przekaźnika wentylatora chłodzącego 3”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cooling Fan Relay 3 Control Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0482

Błąd P0482 dotyczy usterki w obwodzie przekaźnika sterowania wentylatora chłodzenia 3. Jeśli ten kod jest aktywny, wentylator chłodzący chłodnicę nie będzie pracował z jedną lub kilkoma prędkościami. Konkretny problem dotyczy wysokich obrotów wentylatora chłodzącego.

Kod błędu P0482 – awaria obwodu sterowania przekaźnika wentylatora chłodzącego 3

Przez chłodnicę przepływa odpowiednia ilość powietrza, która skutecznie chłodzi silnik podczas jazdy. Gdy samochód jest zatrzymany, np. na światłach, przez chłodnicę nie przepływa powietrze i silnik zaczyna się nagrzewać.

Moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrywa wzrost temperatury silnika poprzez czujnik temperatury płynu chłodzącego (CTS). Czujnik ten znajduje się obok termostatu.

Gdy temperatura osiągnie około 106°C, PCM nakazuje włączenie przekaźnika wentylatora chłodzącego.

PCM próbuje aktywować wentylator i jeśli wykryje, że polecenie nie jest ważne, ustawiany jest kod P0482. Jeśli w obwodzie występuje problem, który powoduje, że wentylator nie działa, może to spowodować przegrzanie silnika.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0482 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Temperatura silnika wzrasta w korkach lub na biegu jałowym.
 3. Niestabilna temperatura pracy silnika.
 4. Wentylator chłodzący nie działa.

Waga kodu usterki P0482 jest wysoka, ponieważ istnieje ryzyko przegrzania silnika pojazdu, co może spowodować uszkodzenie lub całkowitą awarię silnika.

Przyczyny błędów

Kod P0482 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Przekaźnik sterowania wentylatora 3 jest uszkodzony.
 • Problem z okablowaniem lub uszkodzone złącze.
 • Korozja przewodów elektrycznych lub połączeń.
 • Wentylator chłodzący jest uszkodzony.
 • Problem z czujnikiem temperatury płynu chłodzącego (CTS).
 • Niskie napięcie w systemie.
 • Sporadycznie przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0482

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0482:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy kod błędu P0482 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdzić wizualnie okablowanie elektryczne i złącza związane z systemem sterowania wentylatorem.
 4. W razie potrzeby naprawić lub wymienić wszelkie zwarte, przecięte, uszkodzone lub skorodowane elementy.
 5. Przetestować działanie wentylatora.
 6. Sprawdzić działanie czujnika temperatury płynu chłodzącego silnik.
 7. Sprawdź przekaźnik sterowania wentylatorem i w razie potrzeby wymień go.
 8. Przetestuj akumulator i sprawdź, czy napięcie w systemie jest normalne.
 9. Jeśli problem nadal występuje, sprawdź i w razie potrzeby wymień moduł sterujący silnika (PCM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w rozwiązywaniu problemu P0482, jest sprawdzenie biuletynów obsługi technicznej (TSB). W przypadku znanych problemów z danym pojazdem.

Zaawansowane kroki diagnostyczne są bardzo specyficzne dla danego pojazdu. Do dokładnego wykonania czynności mogą wymagać specjalistycznego sprzętu i wiedzy.

Wiele samochodów będzie miało dwa wentylatory, jeden używany do chłodzenia silnika. Druga służy do chłodzenia skraplacza klimatyzacji i dodatkowego chłodzenia silnika.

Wentylator, który nie znajduje się przed skraplaczem klimatyzacji jest głównym wentylatorem chłodzącym i na nim należy się początkowo skupić. Ponadto wiele samochodów posiada wentylatory o wielu prędkościach. Mogą one posiadać do trzech przełączników prędkości wentylatora: niskiej, średniej i wysokiej.

Kontrola wzrokowa

Otworzyć maskę i przeprowadzić kontrolę wzrokową. Spójrz na wentylator i upewnij się, że przed chłodnicą nie ma żadnych przeszkód blokujących przepływ powietrza. Obróć wentylator ręcznie, jeśli się nie obraca, prawdopodobnie jest problem z łożyskami i należy je wymienić.

Sprawdzić podłączenie elektryczne wentylatora. Odłącz złącze i sprawdź, czy nie ma korozji lub zagiętych styków. W razie potrzeby naprawić i nasmarować zaciski smarem dielektrycznym.

Otwórz skrzynkę bezpieczników i sprawdź bezpieczniki w przekaźniku wentylatora chłodzącego. Jeśli są OK, wymontuj przekaźnik wentylatora chłodzącego i zleć jego sprawdzenie. Dolna część pokrywy skrzynki bezpieczników zwykle wskazuje lokalizację.

Za pomocą omomierza sprawdzić ciągłość między zaciskiem przekaźnika po stronie wentylatora a złączem na wentylatorze. Jeśli jest sygnał, to wentylator jest uszkodzony. W przeciwnym razie uszkodzona jest wiązka pomiędzy skrzynką bezpieczników a wentylatorem.

Sprawdź czujnik temperatury płynu chłodzącego (CTS) za pomocą omomierza. Wyjmij złącze, pozwól silnikowi ostygnąć i ustaw omomierz na skali 200000. Sprawdź również zaciski czujników.

Jeśli te kroki nie znajdą usterki, może być złe połączenie z PCM lub sam PCM jest wadliwy. W takim przypadku najlepiej skonsultować się ze specjalistą w celu przeprogramowania lub wymiany jednostki sterującej.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0482 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Cadillac (DeVille)
 • Dodge (RAM)
 • Fiat (Ducato)
 • Mazda
 • Opel (Astra, Corsa, Zafira)
 • Peugeot (Boxer)

W przypadku kodu usterki P0482 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0480, P0481, P0483, P0484, P0485.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz