Kod błędu P047B – czujnik ciśnienia wydechowego „B” zakres/ parametry

Kod błędu P047B brzmi jak „czujnik ciśnienia wydechowego „B” zakres/ parametry”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Exhaust Pressure Sensor „B” Range/Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P047B

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P047B jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P047B – czujnik ciśnienia wydechowego

Kod błędu P047B OBD2 wskazuje, że sygnał przychodzący z czujnika ciśnienia spalin „B” nie jest zgodny z ciśnieniem w kolektorze dolotowym. Może to być usterka elektryczna lub mechaniczna.

Ten kod może również występować jednocześnie z kodem P047A. Jedyną różnicą między tymi dwoma kodami jest czas trwania problemu. A także rodzaj problemu elektrycznego/mechanicznego występującego w czujniku/obwodzie/sterowniku silnika.

Czynności związane z usuwaniem usterek mogą się różnić w zależności od producenta, benzyny lub oleju napędowego. Należy również określić typ czujnika ciśnienia spalin i kolor wiązki przewodów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P047B dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Utrata mocy silnika.
 3. Regulator ciśnienia wydechowego może być wyłączony.

Usterka P047B jest uważana za poważną, ponieważ jej wystąpienie może spowodować pewne problemy z prowadzeniem pojazdu i jego osiągami. Samą usterkę można łatwo usunąć, wymieniając uszkodzony czujnik ciśnienia spalin.

Przyczyny błędów

Kod P047B może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zablokowanie przewodu od czujnika ciśnienia do kolektora wydechowego.
 • Usterka w układzie recyrkulacji spalin (przecieki powietrza).
 • Uszkodzony czujnik ciśnienia spalin
 • W rzadkich przypadkach może wystąpić usterka modułu sterowania skrzynią biegów (PCM).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P047B

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P047B:

 1. Najpierw należy podłączyć skaner OBD-II do komputera pokładowego pojazdu i odczytać wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Następnie należy usunąć kody błędów z pamięci PCM i wykonać jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd P047B pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, należy potwierdzić istnienie problemu i kontynuować diagnostykę.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Zlokalizuj czujnik ciśnienia spalin „B” w swoim samochodzie. Odłącz przewód łączący czujnik z kolektorem wydechowym. Jeśli nie jest to możliwe, należy wsunąć mały kawałek drutu, aby usunąć sadze, które utkwiły wewnątrz.

Jeśli przewód jest czysty, należy sprawdzić złącza i wiązkę przewodów. Szukaj otarć, odsłoniętych przewodów, śladów oparzeń lub stopionego plastiku. Odłącz złącza i dokładnie obejrzyj zaciski wewnątrz złączy.

Następnie upewnij się, że przewody łączące turbosprężarkę z kolektorem dolotowym są szczelne. Sprawdzić wzrokowo wszystkie połączenia rurowe wokół turbosprężarki i kolektora wlotowego. Dokręcić wszystkie zaciski węży.

Jeśli posiadasz skaner błędów, usuń z pamięci diagnostyczne kody błędów i sprawdź, czy kod P047B powróci. Jeśli tak nie jest, najprawdopodobniej wystąpił problem z połączeniem.

Jeśli kod powróci, trzeba będzie sprawdzić czujnik i powiązane z nim obwody. Czujnik ciśnienia spalin ma zwykle 3 przewody. Za pomocą multimetru cyfrowego sprawdź obwód zasilania 5V idący do czujnika.

Jeśli wszystko jest w porządku, sprawdź, czy czujnik ciśnienia spalin jest prawidłowo uziemiony. Podłącz lampkę kontrolną, jeśli się nie zaświeci, oznacza to, że obwód jest uszkodzony. Jeśli świeci, należy potrząsnąć wiązką przewodów biegnących do czujnika, aby sprawdzić, czy lampka kontrolna miga, sygnalizując przerwanie połączenia.

Jeśli po wykonaniu wszystkich testów nadal wyświetlany jest kod P047B, prawdopodobnie oznacza to uszkodzenie czujnika ciśnienia spalin. Ale nie można też wykluczyć awarii modułu PCM, dopóki nie zostanie wymieniony czujnik.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P047B może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Dacia (Duster)
 • Ford
 • Infiniti
 • Mercedes-Benz
 • Nissan (Juke, Qashqai)
 • Opel (Vivaro)
 • Renault (Duster, Laguna, Master, Megane, Trafic)
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P047B czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P047A, P047C, P047D, P047E, P1525.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz