Kod błędu P0474 – czujnik ciśnienia spalin „A” przerywany

Kod błędu P0474 brzmi jak „czujnik ciśnienia spalin „A” przerywany”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Exhaust Pressure Sensor „A” Intermittent”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0474

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0474 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0474 – czujnik ciśnienia spalin

Kod błędu P0474 OBD2 wskazuje, że sygnał przychodzący z czujnika „A” ciśnienia spalin nie odpowiada ciśnieniu w kolektorze wlotowym. Może to być usterka elektryczna lub mechaniczna.

Ten kod może również występować jednocześnie z kodem P0470. Jedyną różnicą między tymi dwoma kodami jest czas trwania problemu. A także rodzaj problemu elektrycznego/mechanicznego, który występuje w czujniku/obwodzie/sterowniku silnika.

Czynności związane z usuwaniem usterek mogą się różnić w zależności od producenta, benzyny lub oleju napędowego. Należy również określić typ czujnika ciśnienia spalin i kolor wiązki przewodów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0474 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Spadek mocy silnika.
 3. Regulator ciśnienia spalin może być wyłączony.

Kod diagnostyczny P0474 nie jest poważny, nie ma wpływu na prowadzenie pojazdu. Jeśli jednak tak się stanie, pojazd prawdopodobnie nie przejdzie testu emisji spalin.

Przyczyny błędów

Kod P0474 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zablokowanie przewodu od czujnika ciśnienia do kolektora wydechowego.
 • Usterka w układzie recyrkulacji spalin (przecieki powietrza).
 • Otwarty obwód w przewodzie uziemiającym do czujnika ciśnienia spalin.
 • Otwarty obwód w linii sygnałowej między czujnikiem ciśnienia spalin a PCM.
 • Zwarcie w obwodzie sygnałowym czujnika ciśnienia spalin.
 • Uszkodzenie czujnika ciśnienia spalin.
 • W rzadkich przypadkach może wystąpić usterka modułu sterowania skrzynią biegów (PCM).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0474

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0474:

 1. Najpierw należy podłączyć skaner OBD-II do komputera pokładowego pojazdu i odczytać wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Następnie należy usunąć kody błędów z pamięci PCM i wykonać jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy błąd P0474 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź, czy problem istnieje i kontynuuj diagnostykę.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Zlokalizuj czujnik ciśnienia spalin „A” w swoim samochodzie. Odłącz przewód łączący czujnik z kolektorem wydechowym. Jeśli nie jest to możliwe, należy wsunąć mały kawałek drutu, aby usunąć sadze, które utkwiły w środku.

Jeśli przewód jest czysty, należy sprawdzić złącza i wiązkę przewodów. Szukaj otarć, odsłoniętych przewodów, śladów oparzeń lub stopionego plastiku. Odłącz złącza i dokładnie obejrzyj zaciski wewnątrz złączy.

Następnie upewnij się, że przewody łączące turbosprężarkę z kolektorem dolotowym są szczelne. Sprawdzić wzrokowo wszystkie połączenia rurowe wokół turbosprężarki i kolektora wlotowego. Dokręcić wszystkie zaciski węży.

Jeśli posiadasz skaner błędów, usuń z pamięci diagnostyczne kody błędów i sprawdź, czy kod P0474 powróci. Jeśli tak nie jest, najprawdopodobniej wystąpił problem z połączeniem.

Jeśli kod powróci, należy sprawdzić czujnik i związane z nim obwody. Czujnik ciśnienia spalin ma zwykle 3 przewody. Za pomocą multimetru cyfrowego sprawdź obwód zasilający 5 V, który jest doprowadzony do czujnika.

Jeśli wszystko jest w porządku, sprawdź, czy czujnik ciśnienia spalin jest prawidłowo uziemiony. Podłącz lampkę kontrolną, jeśli się nie zaświeci, oznacza to, że obwód jest uszkodzony. Jeśli świeci, należy potrząsnąć wiązką przewodów biegnących do czujnika, aby sprawdzić, czy lampka kontrolna miga, sygnalizując przerwanie połączenia.

Jeśli po wykonaniu wszystkich testów nadal wyświetlany jest kod P0474, prawdopodobnie oznacza to uszkodzenie czujnika ciśnienia spalin. Ale nie można też wykluczyć awarii modułu PCM, dopóki nie zostanie wymieniony czujnik.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0474 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Ford
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P0474 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0471, P0472, P0473.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz