Kod błędu P046A – czujnik temperatury katalizatora 1/2 korelacja (Bank 1)

Kod błędu P046A brzmi jak „czujnik temperatury katalizatora 1/2 korelacja (Bank 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Catalyst Temperature Sensor 1/2 Correlation (Bank 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P046A

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P046A jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P046A – czujnik temperatury katalizatora 1/2 korelacja (Bank 1)

Katalizator to część układu wydechowego, która wygląda jak tłumik. Jego działanie różni się jednak znacznie od działania tłumika. Rolą katalizatora jest zmniejszenie emisji spalin.

W niektórych modelach katalizator jest wyposażony w czujniki temperatury. Gdy samochód jest rozgrzany i pracuje w trybie obiegu zamkniętego. Odczyt z czujników temperatury powinien się wahać, ponieważ temperatura nie może być cały czas stała. Jeśli odczyt z czujników zaczyna znacząco odbiegać od temperatury odniesienia, moduł sterujący dokonuje regulacji.

Zazwyczaj ustawiany jest kod P046A i zapala się lampka kontrolna silnika (Check Engine). Jeśli moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje rozbieżność między sygnałami czujnika temperatury katalizatora. Błąd wskazuje, że nastąpiła usterka w odczycie katalizatora i nie pracuje on tak wydajnie jak powinien (zgodnie ze specyfikacją).

Pierwszy i drugi czujnik można również nazwać czujnikami temperatury odpowiednio przed i za katalizatorem. Zazwyczaj są one umieszczone tuż przed i tuż za katalizatorem w układzie wydechowym.

Gdy silnik pracuje i jest wystarczająco wstępnie rozgrzany, spaliny wchodzą do katalizatora. Powinien być wyraźnie chłodniejszy niż spaliny wychodzące z konwertera.

PCM stale monitoruje czujniki temperatury katalizatora i porównuje ich sygnały. Jeśli stopień odchylenia między nimi nie mieści się w zaprogramowanej wartości. Kod P046A zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P046A dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Zwiększona emisja szkodliwych substancji w spalinach.
 4. Z rury wydechowej wydobywa się czarny dym.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.
 6. Czasami może nie być żadnych objawów, pomimo zapisanego kodu usterki.

Usterka jest uważana za umiarkowaną, jeśli nie występują żadne objawy. Jeśli jednak objawy są obecne, należy jak najszybciej usunąć przyczynę błędu P046A. Zignorowanie go może spowodować poważne uszkodzenie katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P046A może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony jest czujnik temperatury spalin.
 • Wiązka przewodów jest uszkodzona lub nieprawidłowo podłączona.
 • Zwarcie w obwodzie czujnika temperatury spalin.
 • Katalizator uległ awarii.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P046A

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P046A:

 1. Odczytać wszystkie kody usterek zapisane w pamięci PCM pojazdu za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Sprawdzić działanie czujnika temperatury spalin.
 3. Zdiagnozować wszelkie inne kody błędów, które mogły spowodować kod P046A.
 4. Sprawdź przewody i połączenia pod kątem zużycia i uszkodzeń.
 5. Jazda próbna pojazdem w celu sprawdzenia czujnika tlenu.
 6. W razie potrzeby wymienić lub przeprogramować uszkodzony PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli nie ma dodatkowych błędów, skasuj kod błędu P046A i przeprowadź krótką jazdę próbną. Aby pozwolić PCM przejść w tryb zamkniętej pętli, a następnie przeskanować system ponownie i zobaczyć, czy kod powraca.

Sprawdzić katalizator i jego nieszczelności

Sprawdź, czy nie ma wycieków spalin, w razie potrzeby napraw. Sprawdzić wszystkie połączenia elektryczne, które są podłączone do czujnika tlenu. Czasami złącze elektryczne może się odłączyć z powodu ciepła i wibracji, a wtedy zapali się wskaźnik kodu błędu silnika.

Jeśli zostanie znaleziony kod, sprawdź czujniki tlenu, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Porównaj wyświetlane sygnały wyjściowe z wartościami podanymi w instrukcji.

Odczytać wskazania temperatury na wlocie do konwertera, a następnie na wylocie. Różnica między temperaturą wlotu i wylotu powinna wynosić około 37°C. Jeśli różnica temperatur zbliża się do 93°C lub osiąga 260°C. Najprawdopodobniej uszkodzony jest katalizator.

Sprawdzić czujnik temperatury, sprawdzić wiązkę przewodów

Sprawdzić wiązkę przewodów prowadzących do czujnika temperatury. Ważne jest, aby upewnić się, że nie ma wypalonych, postrzępionych lub mocno poluzowanych miejsc. Która może uderzyć w każdy ruchomy element podczas jazdy samochodu.

Sprawdzić działanie czujnika temperatury poprzez dokładne rozgrzanie silnika. Pamiętaj, że czujnik będzie działał dopiero po osiągnięciu temperatury roboczej.

Podłącz wyjście czujnika do multimetru i uruchom silnik przy około 2000-2500 obr. Na wyjściu powinno pojawić się napięcie wahające się w granicach 0,1V – 0,9V. Jeśli wyjście czujnika nie zmienia się lub czas reakcji jest zbyt długi. Oznacza to, że masz uszkodzony czujnik i powinieneś go wymienić.

Wymiana czujnika temperatury tlenu najprawdopodobniej usunie usterkę. Ale czasami, katalizator musi być wymieniony, aby naprawić problem. Jeśli kod P046A jest połączony z innymi kodami, spróbuj najpierw skorygować inne kody.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P046A może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Skoda
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P046A czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0425, P0426, P0427, P0428, P0429, P046B.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz