Kod błędu P0435 – nieprawidłowe działanie czujnika temperatury katalizatora (Bank 2, Czujnik 1)

Kod błędu P0435 brzmi jak „nieprawidłowe działanie czujnika temperatury katalizatora (Bank 2, Czujnik 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Catalyst Temperature Sensor Malfunction (Bank 2, Sensor 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0435

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P0435 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0435 – nieprawidłowe działanie czujnika temperatury katalizatora (Bank 2, Czujnik 1)

Katalizator to część układu wydechowego, która wygląda jak tłumik. Jego działanie różni się jednak znacznie od działania tłumika. Katalizator działa poprzez redukcję emisji spalin.

Do katalizatora z przodu i z tyłu zamontowany jest czujnik tlenu. Gdy samochód jest rozgrzany i pracuje w trybie obiegu zamkniętego. Odczyt czujnika tlenu O₂ z przodu powinien oscylować. Odczyt czujnika tlenu O₂ za powinien być w miarę stabilny.

Normalnie ustawiany jest kod P0435 i zapala się lampka kontrolna silnika (Check Engine), jeśli odczyty dwóch czujników odzwierciedlają takie samo stężenie tlenu w spalinach. Czujniki tlenu O₂ nazywane są również sondami lambda. Błąd wskazuje, że katalizator nie pracuje tak wydajnie jak powinien (zgodnie ze specyfikacją).

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma czujnika temperatury katalizatora, błąd P0435 dotyczy podgrzewanego czujnika tlenu.

Obecnie w samochodach z systemem kontroli emisji spalin stosuje się podgrzewane czujniki tlenu. Celem elementu grzejnego wbudowanego w czujnik tlenu jest szybsze doprowadzenie czujnika do temperatury roboczej.

Po wykonaniu tej czynności kontrola emisji zacznie działać. Moduł sterujący silnika (ECM) monitoruje temperaturę rozgrzanego czujnika. A jeśli jest usterka, to ustawiany jest ten kod.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0435 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 4. Pływające obroty, lub próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 5. Zmniejszenie mocy silnika.
 6. Słabe przyspieszenie.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.
 8. Czasami może nie być żadnych objawów, mimo zapisanego kodu usterki.

Błąd jest uważany za łagodny, jeśli nie występują żadne objawy. Jeśli jednak objawy są obecne, należy jak najszybciej usunąć przyczynę błędu P0435. Zignorowanie go może doprowadzić do poważnego uszkodzenia katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P0435 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony lub wadliwy czujnik tlenu (O₂).
 • Uszkodzona lub nieprawidłowo podłączona wiązka przewodów czujnika tlenu (HO₂S).
 • Uszkodzony lub nieszczelny kolektor wydechowy, katalizator, tłumik, rura wydechowa.
 • Opóźniony czas zapłonu.
 • Czujniki tlenu z przodu i z tyłu katalizatora podają zbyt podobne odczyty.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0435

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0435:

 1. Odczytaj wszystkie kody usterek zapisane w pamięci PCM samochodu za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Sprawdzić działanie czujnika tlenu O₂ znajdującego się za katalizatorem (na wylocie spalin). Odczyt napięcia z tego czujnika powinien być stabilny.
 3. Zdiagnozować wszelkie inne kody usterek, które mogły spowodować wystąpienie kodu P0435.
 4. Rozwiązywanie problemów związanych z rozrządem zapłonu cylindrów silnika i usterkami układu paliwowego.
 5. Sprawdź czujnik tlenu zamontowany za katalizatorem (przy wylocie spalin) pod kątem zużycia i uszkodzenia.
 6. Jazda próbna pojazdem w celu sprawdzenia czujnika tlenu.
 7. W razie potrzeby wymienić lub przeprogramować uszkodzony PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli nie ma dodatkowych błędów, skasuj kod błędu P0435 i przeprowadź krótką jazdę próbną. Aby pozwolić PCM przejść w tryb pętli zamkniętej, a następnie ponownie przeskanować system i zobaczyć, czy kod powrócił.

Sprawdzić katalizator i jego nieszczelności

Sprawdź, czy nie ma wycieków spalin, w razie potrzeby napraw. Sprawdzić wszystkie połączenia elektryczne, które są podłączone do czujnika tlenu. Czasami złącze elektryczne może się odłączyć z powodu ciepła i wibracji, a wtedy zapali się wskaźnik kodu błędu silnika.

Jeśli zostanie znaleziony kod, sprawdź czujniki tlenu, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Porównaj wyświetlane sygnały wyjściowe z wartościami podanymi w instrukcji.

Odczytać wskazania temperatury na wlocie do konwertera, a następnie na wylocie. Różnica pomiędzy temperaturą wlotu i wylotu powinna wynosić około 37°C. Jeśli różnica temperatur zbliża się do 93°C lub osiąga 260°C. Najprawdopodobniej uszkodzony jest katalizator.

Sprawdzić czujnik tlenu, sprawdzić wiązkę przewodów

Sprawdź wiązkę przewodów dochodzących do czujnika tlenu. Ważne jest, aby upewnić się, że nie ma spalonych, postrzępionych lub mocno poluzowanych miejsc. Który mógłby uderzyć w każdy ruchomy element podczas ruchu samochodu.

Sprawdzić działanie czujnika O₂ poprzez dokładne rozgrzanie silnika. Pamiętaj, że czujnik będzie działał dopiero po osiągnięciu temperatury roboczej.

Podłącz wyjście czujnika do multimetru i uruchom silnik przy około 2000-2500 obr. Na wyjściu powinno pojawić się napięcie wahające się w granicach 0,1V – 0,9V. Jeśli wyjście czujnika nie zmienia się lub czas reakcji jest zbyt długi. Oznacza to, że masz uszkodzony czujnik tlenu i powinieneś go wymienić.

Wymiana czujnika tlenu O₂ najprawdopodobniej usunie usterkę. Ale czasami, katalizator musi być wymieniony, aby naprawić problem. Jeśli kod P0435 jest połączony z innymi kodami, spróbuj najpierw skorygować inne kody.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0435 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Silverado)
 • Dodge
 • Ford
 • Jeep
 • Kia
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Opel (Zafira)
 • Ssangyong
 • Subaru
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P0435 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0436, P0437, P0438, P0439.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz