Kod błędu P0434 – temperatura podgrzewanego katalizatora poniżej progu (Bank 2)

Kod błędu P0434 brzmi jak „temperatura podgrzewanego katalizatora poniżej progu (Bank 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Heated Catalyst Temperature Below Threshold (Bank 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0434

Ten diagnostyczny kod błędu (DTC) jest ogólnym kodem transmisji. Błąd P0434 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0434 – temperatura podgrzewanego katalizatora poniżej progu (Bank 2)

Katalizator (konwerter katalityczny) pojazdu pomaga zmniejszyć emisję spalin poprzez ich natlenianie. Pomaga przekształcić węglowodory (HC), tlenek węgla (CO) i tlenki azotu (NOx) w parę wodną (H₂O), dwutlenek węgla (CO₂) i azot (N).

PCM (moduł sterujący skrzynią biegów) monitoruje wydajność katalizatora za pomocą czujnika tlenu za katalizatorem. Czujnik ten służy przede wszystkim do tego celu. Musi być przełączany znacznie wolniej niż przednie czujniki tlenu.

Obecnie podgrzewane czujniki tlenu stosowane są w pojazdach z systemem kontroli emisji spalin. Celem elementu grzejnego zintegrowanego z czujnikiem tlenu jest szybsze doprowadzenie czujnika do temperatury roboczej.

Po wykonaniu tej czynności kontrola emisji zacznie działać. Moduł sterujący silnika (PCM) monitoruje temperaturę. A jak jest usterka to ustawia się ten kod błędu P0434.

Dzieje się tak, gdy PCM wykryje, że podgrzewany czujnik O₂ za katalizatorem przełącza się zbyt wolno. Albo jeśli nie ma zmiany między wejściem i wyjściem katalizatora.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0434 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Silnik zatrzymuje się lub słabo uruchamia.
 3. Zmniejszona wydajność silnika.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.
 5. Zwiększona emisja z rury wydechowej.
 6. Czasami może nie być żadnych objawów, pomimo zapisanego kodu usterki.

Błąd jest uważany za umiarkowany, jeśli nie ma żadnych objawów. Jeśli jednak objawy są obecne, należy jak najszybciej usunąć przyczynę błędu P0434. Zignorowanie go może doprowadzić do poważnego uszkodzenia katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P0434 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony lub niedziałający katalizator.
 • Wadliwy czujnik tlenu.
 • Silnik pracuje bez optymalnego stosunku powietrza do paliwa.
 • Wycieki z silnika przed katalizatorem.
 • Przeskoki zapłonu w cylindrach silnika.
 • Uszkodzone przewody i złącza.
 • Problemy z czujnikiem ciśnienia powietrza w kolektorze.
 • Uszkodzony czujnik przepływu powietrza.
 • Wadliwy regulator ciśnienia paliwa.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0434

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0434:

 1. Sprawdzić przewody czujnika w pobliżu katalizatora.
 2. Sprawdzić czujniki tlenu.
 3. Naprawić wszelkie nieszczelności w silniku.
 4. Sprawdź czujnik przepływu powietrza oraz czujnik ciśnienia powietrza w kolektorze.
 5. Sprawdź regulator ciśnienia paliwa.
 6. Jeśli nie stwierdzono problemów, należy sprawdzić katalizator i w razie potrzeby wymienić go.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Błąd P0434 jest diagnozowany za pomocą standardowego narzędzia skanującego OBD-II. Użyj narzędzia skanującego, aby wyświetlić dane i zebrać informacje na temat kodu. Sprawdź również, czy nie ma innych kodów usterek, które mogą być obecne.

Następnie wyczyść kody błędów z pamięci PCM i ponownie sprawdź system, aby zobaczyć, czy błąd P0434 pojawia się ponownie. Jeśli kod zniknie, może to wskazywać na błąd przerywany lub kod pojawił się omyłkowo.

Kontrola katalizatora i nieszczelności

Sprawdź, czy nie ma wycieków spalin, w razie potrzeby napraw. Sprawdzić wszystkie połączenia elektryczne, które są podłączone do czujnika tlenu. Czasami złącze elektryczne może się odłączyć z powodu wysokiej temperatury i wibracji, co spowoduje zapalenie się lampki ostrzegawczej błędu silnika.

Jeśli zostanie znaleziony kod, sprawdź czujniki tlenu, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Porównaj wyświetlane sygnały wyjściowe z wartościami podanymi w instrukcji.

Odczytać wskazania temperatury na wlocie do konwertera, a następnie na wylocie. Różnica między temperaturą wlotu i wylotu powinna wynosić około 37°C. Jeśli różnica temperatur zbliża się do 93°C lub osiąga 260°C. Najprawdopodobniej uszkodzony jest katalizator.

Sprawdzić czujnik tlenu, sprawdzić wiązkę przewodów

Sprawdź wiązkę przewodów dochodzących do czujnika tlenu. Ważne jest, aby upewnić się, że nie ma spalonych, postrzępionych lub mocno poluzowanych miejsc. Który mógłby uderzyć w każdy ruchomy element podczas ruchu samochodu.

Sprawdzić działanie czujnika O₂ poprzez dokładne rozgrzanie silnika. Pamiętaj, że czujnik będzie działał dopiero po osiągnięciu temperatury roboczej.

Podłącz wyjście czujnika do multimetru i uruchom silnik przy około 2000-2500 obr. Na wyjściu powinno być napięcie wahające się od 0,1V do 0,9V. Jeśli wyjście czujnika nie zmienia się lub czas reakcji jest zbyt długi. Oznacza to, że masz uszkodzony czujnik tlenu i powinieneś go wymienić.

Wymiana czujnika tlenu O₂ najprawdopodobniej usunie usterkę. Ale czasami, katalizator musi być wymieniony, aby naprawić problem. Skontrolować również inne elementy pojazdu w celu ustalenia przyczyny uszkodzenia katalizatora.

Jeśli kod P0434 jest połączony z innymi kodami, spróbuj najpierw skorygować inne kody.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0434 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Toyota
 • Volkswagen
 • GAZelle (Next)

W przypadku kodu usterki P0434 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0181, P0430, P0431, P0432, P0433, P0435, P0436, P0437, P0438, P0439, P0765.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz