Kod błędu P042C – niski poziom czujnika temperatury katalizatora (Bank 1, Czujnik 2)

Kod błędu P042C brzmi jak „niski poziom czujnika temperatury katalizatora (Bank 1, Czujnik 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Catalyst Temperature Sensor Low (Bank 1, Sensor 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P042C

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P042C jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P042C – niski poziom czujnika temperatury katalizatora (Bank 1, Czujnik 2)

Katalizator to część układu wydechowego, która wygląda jak tłumik. Jego działanie różni się jednak znacznie od działania tłumika. Katalizator działa poprzez redukcję emisji spalin.

Do katalizatora z przodu i z tyłu zamontowany jest czujnik tlenu. Gdy samochód jest rozgrzany i pracuje w trybie obiegu zamkniętego. Odczyt czujnika tlenu O₂ z przodu powinien oscylować. Odczyt czujnika tlenu O₂ za powinien być w miarę stabilny.

Normalnie ustawiany jest kod P042C i zapala się lampka ostrzegawcza silnika (Check Engine), jeśli odczyty dwóch czujników odzwierciedlają takie samo stężenie tlenu w spalinach. Czujniki tlenu O₂ nazywane są również sondami lambda. Błąd wskazuje, że nastąpiła usterka w odczycie katalizatora i nie pracuje on tak wydajnie jak powinien (zgodnie ze specyfikacją).

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma czujnika temperatury katalizatora, błąd P042C dotyczy podgrzewanego czujnika tlenu.

Obecnie w pojazdach z systemem kontroli emisji spalin stosuje się podgrzewane czujniki tlenu. Celem elementu grzejnego wbudowanego w czujnik tlenu jest szybsze doprowadzenie czujnika do temperatury roboczej.

Po wykonaniu tej czynności kontrola emisji zacznie działać. Moduł sterujący silnika (ECM) monitoruje temperaturę rozgrzanego czujnika. A jeśli jest usterka, to ustawiany jest ten kod.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P042C dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 4. Pływające obroty, lub próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 5. Zmniejszenie mocy silnika.
 6. Słabe przyspieszenie.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.
 8. Czasami może nie być żadnych objawów, pomimo zapisanego kodu usterki.

Błąd jest uważany za łagodny, jeśli nie występują żadne objawy. Jeśli jednak objawy są obecne, należy jak najszybciej usunąć przyczynę błędu P042C. Zignorowanie go może spowodować poważne uszkodzenie katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P042C może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony lub wadliwy czujnik tlenu (O₂).
 • Uszkodzona lub nieprawidłowo podłączona wiązka przewodów czujnika tlenu (HO₂S).
 • Uszkodzony lub nieszczelny kolektor wydechowy, katalizator, tłumik, rura wydechowa.
 • Opóźniony czas zapłonu.
 • Czujniki tlenu z przodu i z tyłu katalizatora podają zbyt podobne odczyty.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P042C

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P042C:

 1. Odczytaj wszystkie kody usterek zapisane w pamięci PCM samochodu za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Sprawdzić działanie czujnika tlenu O₂ znajdującego się za katalizatorem (na wylocie spalin). Odczyt napięcia z tego czujnika powinien być stabilny.
 3. Zdiagnozować inne kody błędów, które mogły spowodować kod P042C.
 4. Rozwiązywanie problemów z rozrządem zapłonu cylindrów silnika i usterek układu paliwowego.
 5. Sprawdzić czujnik tlenu za katalizatorem (przy wylocie spalin) pod kątem zużycia i uszkodzenia.
 6. Jazda próbna pojazdem w celu sprawdzenia czujnika tlenu.
 7. W razie potrzeby wymienić lub przeprogramować uszkodzony PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli nie ma dodatkowych błędów, skasuj kod błędu P042C i przeprowadź krótką jazdę próbną. Aby pozwolić PCM przejść w tryb zamkniętej pętli, a następnie przeskanować system ponownie i zobaczyć, czy kod powróci.

Sprawdzić katalizator i jego nieszczelności

Sprawdź, czy nie ma wycieków spalin, w razie potrzeby napraw. Sprawdzić wszystkie połączenia elektryczne, które są podłączone do czujnika tlenu. Czasami złącze elektryczne może się odłączyć z powodu ciepła i wibracji, a wtedy zapali się wskaźnik kodu błędu silnika.

Jeśli zostanie znaleziony kod, sprawdź czujniki tlenu, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Porównaj wyświetlane sygnały wyjściowe z wartościami podanymi w instrukcji.

Odczytać wskazania temperatury na wlocie do konwertera, a następnie na wylocie. Różnica pomiędzy temperaturą wlotu i wylotu powinna wynosić około 37°C. Jeśli różnica temperatur zbliża się do 93°C lub osiąga 260°C. Najprawdopodobniej uszkodzony jest katalizator.

Sprawdzić czujnik tlenu, sprawdzić wiązkę przewodów

Sprawdź wiązkę przewodów dochodzących do czujnika tlenu. Ważne jest, aby upewnić się, że nie ma spalonych, postrzępionych lub mocno poluzowanych miejsc. Która może uderzyć w każdy ruchomy element podczas jazdy samochodu.

Sprawdzić działanie czujnika O₂ poprzez dokładne rozgrzanie silnika. Pamiętaj, że czujnik będzie działał dopiero po osiągnięciu temperatury roboczej.

Podłącz wyjście czujnika do multimetru i uruchom silnik przy około 2000-2500 obr. Na wyjściu powinno pojawić się napięcie wahające się w granicach 0,1V – 0,9V. Jeśli wyjście czujnika nie zmienia się lub czas reakcji jest zbyt długi. Oznacza to, że masz uszkodzony czujnik tlenu i powinieneś go wymienić.

Wymiana czujnika tlenu O₂ najprawdopodobniej usunie usterkę. Ale czasami, katalizator musi być wymieniony, aby naprawić problem. Jeśli kod P042C jest połączony z innymi kodami, spróbuj najpierw skorygować inne kody.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P042C może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • Isuzu
 • Jeep
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Subaru
 • Toyota
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P042C czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0425, P0426, P0427, P0428, P042A, P042B, P042D.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz