Kod błędu P0429 – nieprawidłowe działanie obwodu sterowania grzałką katalizatora (Bank 1)

Kod błędu P0429 brzmi jak „nieprawidłowe działanie obwodu sterowania grzałką katalizatora (Bank 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Catalyst Heater Control Circuit Malfunction (Bank 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0429

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P0429 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0429 – nieprawidłowe działanie obwodu sterowania grzałką katalizatora (Bank 1)

Katalizator to część układu wydechowego, która wygląda jak tłumik. Jego działanie jest jednak zupełnie inne niż w przypadku tłumika. Działanie katalizatora polega na zmniejszeniu emisji spalin.

Do katalizatora z przodu i z tyłu zamontowany jest czujnik tlenu. Gdy samochód jest rozgrzany i pracuje w trybie obiegu zamkniętego. Odczyt czujnika tlenu O₂ z przodu powinien oscylować. Odczyt czujnika tlenu O₂ za powinien być w miarę stabilny.

Zwykle ustawiany jest kod P0429 i zapala się lampka ostrzegawcza silnika (Check Engine), jeśli odczyty dwóch czujników odzwierciedlają takie samo stężenie tlenu w spalinach. Dzieje się tak w przypadku wykrycia usterki elektrycznej w obwodzie sterowania ogrzewanym katalizatorem. Błąd wskazuje, że nastąpiła usterka w odczycie katalizatora i nie działa on tak wydajnie jak powinien (zgodnie ze specyfikacją).

Obecnie w pojazdach z systemem kontroli emisji spalin stosuje się podgrzewane czujniki tlenu. Celem elementu grzejnego, który jest wbudowany w czujnik tlenu, jest szybsze doprowadzenie czujnika do temperatury roboczej.

Po wykonaniu tej czynności kontrola emisji zacznie działać. Moduł sterujący silnika (ECM) monitoruje temperaturę rozgrzanego czujnika. A jeśli jest usterka, to ustawiany jest ten kod.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0429 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 4. Pływające obroty, lub próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 5. Zmniejszenie mocy silnika.
 6. Słabe przyspieszenie.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.
 8. Czasami może nie być żadnych objawów, mimo zapisanego kodu usterki.

Błąd jest uważany za łagodny, jeśli nie występują żadne objawy. Jeśli jednak objawy są obecne, należy jak najszybciej usunąć przyczynę błędu P0429. Zignorowanie go może spowodować poważne uszkodzenie katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P0429 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony lub wadliwy czujnik tlenu (O₂).
 • Uszkodzone lub wadliwe okablowanie czujnika tlenu (HO₂S).
 • Uszkodzony lub nieszczelny kolektor wydechowy, katalizator, tłumik, rura wydechowa.
 • Opóźniony czas zapłonu.
 • Uszkodzony czujnik temperatury spalin.
 • Czujniki tlenu z przodu i z tyłu katalizatora podają zbyt podobne odczyty.
 • Katalizator uległ awarii.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0429

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0429:

 1. Odczytać wszystkie kody usterek zapisane w pamięci PCM pojazdu za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Sprawdzić działanie czujnika tlenu O₂ znajdującego się za katalizatorem (na wylocie spalin). Odczyt napięcia z tego czujnika powinien być stabilny.
 3. Zdiagnozować wszelkie inne kody usterek, które mogły spowodować wystąpienie kodu P0429.
 4. Rozwiązywanie problemów związanych z rozrządem zapłonu cylindrów silnika i usterkami układu paliwowego.
 5. Sprawdź czujnik tlenu zamontowany za katalizatorem (przy wylocie spalin) pod kątem zużycia i uszkodzenia.
 6. Jazda próbna pojazdem w celu sprawdzenia czujnika tlenu.
 7. W razie potrzeby wymienić lub przeprogramować uszkodzony PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli nie ma dodatkowych błędów, skasuj kod błędu P0429 i przeprowadź krótką jazdę próbną. Aby pozwolić PCM przejść w tryb pętli zamkniętej, a następnie ponownie przeskanować system i zobaczyć, czy kod powrócił.

Sprawdzić katalizator i jego nieszczelności

Sprawdź, czy nie ma wycieków spalin, w razie potrzeby napraw. Sprawdzić wszystkie połączenia elektryczne, które są podłączone do czujnika tlenu. Czasami złącze elektryczne może się odłączyć z powodu ciepła i wibracji, a wtedy zapali się wskaźnik kodu błędu silnika.

Jeśli zostanie znaleziony kod, sprawdź czujniki tlenu, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Porównaj wyświetlane sygnały wyjściowe z wartościami podanymi w instrukcji.

Odczytać wskazania temperatury na wlocie do konwertera, a następnie na wylocie. Różnica pomiędzy temperaturą wlotu i wylotu powinna wynosić około 37°C. Jeśli różnica temperatur zbliża się do 93°C lub osiąga 260°C. Najprawdopodobniej uszkodzony jest katalizator.

Sprawdzić czujnik tlenu, sprawdzić wiązkę przewodów

Sprawdź wiązkę przewodów dochodzących do czujnika tlenu. Ważne jest, aby upewnić się, że nie ma spalonych, postrzępionych lub mocno poluzowanych miejsc. Który mógłby uderzyć w każdy ruchomy element podczas ruchu samochodu.

Sprawdzić działanie czujnika O₂ poprzez dokładne rozgrzanie silnika. Pamiętaj, że czujnik będzie działał dopiero po osiągnięciu temperatury roboczej.

Podłącz wyjście czujnika do multimetru i uruchom silnik przy około 2000-2500 obr. Na wyjściu powinno pojawić się napięcie wahające się w granicach 0,1V – 0,9V. Jeśli wyjście czujnika nie zmienia się lub czas reakcji jest zbyt długi. Oznacza to, że masz uszkodzony czujnik tlenu i powinieneś go wymienić.

Wymiana czujnika tlenu O₂ najprawdopodobniej usunie usterkę. Ale czasami, katalizator musi być wymieniony, aby naprawić problem. Jeśli kod P0429 jest połączony z innymi kodami, spróbuj najpierw skorygować inne kody.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0429 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Ford
 • Honda
 • Hyundai (Elantra)
 • Jeep
 • Nissan
 • Peugeot
 • Saab
 • Subaru
 • Suzuki (Grand Vitara)
 • Toyota
 • GAZelle (Next)
 • MAZ

W przypadku kodu usterki P0429 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0420, P0421, P0422, P0423, P0424, P0425, P0426, P0427, P0428.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz