Kod błędu P0423 – sprawność podgrzewanego katalizatora poniżej progu (Bank 1)

Kod błędu P0423 brzmi jak „sprawność podgrzewanego katalizatora poniżej progu (Bank 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Heated Catalyst Efficiency Below Threshold (Bank 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0423

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P0423 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0423 – sprawność podgrzewanego katalizatora poniżej progu (Bank 1)

Katalizator pojazdu (konwerter katalityczny) pomaga zmniejszyć emisję spalin poprzez ich natlenianie. Pomaga w przekształcaniu węglowodorów (HC), tlenku węgla (CO) i tlenków azotu (NOx) w parę wodną (H₂O), dwutlenek węgla (CO₂) i azot (N).

PCM (moduł sterujący skrzynią biegów) monitoruje wydajność katalizatora za pomocą czujnika tlenu znajdującego się za katalizatorem. Ten czujnik jest używany głównie w tym celu. Musi on być przełączany znacznie wolniej niż przednie czujniki tlenu.

Obecnie podgrzewane czujniki tlenu są stosowane w pojazdach wyposażonych w układy kontroli emisji spalin. Zadaniem elementu grzejnego wbudowanego w czujnik tlenu jest szybsze doprowadzenie czujnika do temperatury roboczej.

Po wykonaniu tych czynności rozpocznie się praca układu kontroli emisji. Moduł sterujący pracą silnika (PCM) monitoruje temperaturę. A jeśli wystąpi usterka, ustawiany jest kod błędu P0423.

Dzieje się tak, gdy PCM wykryje, że czujnik nagrzania O₂ za katalizatorem przełącza się zbyt wolno. Lub jeśli nie ma zmiany między wejściem i wyjściem katalizatora.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0423 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Silnik zatrzymuje się lub słabo się uruchamia.
 3. Utrata mocy silnika.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.
 5. Zwiększona emisja spalin z rury wydechowej.
 6. Czasami mimo zapisanego kodu usterki mogą nie występować żadne objawy.

Błąd uważa się za umiarkowany, jeśli nie występują żadne objawy. Jeśli jednak objawy są obecne, należy jak najszybciej usunąć przyczynę błędu P0423. Zignorowanie go może doprowadzić do poważnego uszkodzenia katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P0423 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony lub niedziałający katalizator.
 • Wadliwy czujnik tlenu.
 • Silnik pracuje bez optymalnego stosunku powietrza do paliwa.
 • Wycieki z silnika przed katalizatorem.
 • Przeskoki zapłonu w cylindrach silnika.
 • Uszkodzone przewody i złącza.
 • Problemy z czujnikiem ciśnienia powietrza w kolektorze.
 • Uszkodzony czujnik przepływu powietrza.
 • Wadliwy regulator ciśnienia paliwa.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0423

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0423:

 1. Sprawdzić przewody czujnika w pobliżu katalizatora.
 2. Sprawdzić czujniki tlenu.
 3. Naprawić wszelkie nieszczelności w silniku.
 4. Sprawdź czujnik przepływu powietrza oraz czujnik ciśnienia powietrza w kolektorze.
 5. Sprawdź regulator ciśnienia paliwa.
 6. Jeśli nie stwierdzono problemów, należy sprawdzić katalizator i w razie potrzeby wymienić go.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Błąd P0423 jest diagnozowany za pomocą standardowego skanera OBD-II. Użyj narzędzia skanującego, aby wyświetlić dane i zebrać informacje o kodzie. Należy również sprawdzić, czy nie występują inne kody usterek.

Następnie wyczyść kody błędów z pamięci PCM i sprawdź ponownie system, aby zobaczyć, czy błąd P0423 pojawi się ponownie. Jeśli kod zniknie, może to oznaczać błąd okresowy lub błędne wyświetlenie kodu.

Sprawdzenie katalizatora i szczelności

Sprawdzić, czy nie ma wycieków spalin, w razie potrzeby naprawić je. Sprawdzić wszystkie połączenia elektryczne podłączone do czujnika tlenu. Czasami złącze elektryczne może zostać odłączone z powodu wysokiej temperatury i wibracji, co powoduje zaświecenie się lampki ostrzegawczej usterki silnika.

Jeśli zostanie znaleziony kod, należy sprawdzić czujniki tlenu, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Porównaj wyświetlane sygnały wyjściowe z wartościami podanymi w instrukcji.

Odczytać temperaturę na wlocie do konwertera, a następnie na wylocie. Różnica między temperaturą na wlocie i wylocie powinna wynosić około 37°C. Jeśli różnica temperatur zbliża się do 93°C lub osiąga 260°C. Najprawdopodobniej uszkodzony jest katalizator.

Sprawdzić czujnik tlenu, sprawdzić wiązkę przewodów

Sprawdź wiązkę przewodów dochodzących do czujnika tlenu. Należy się upewnić, że nie ma miejsc przepalonych, postrzępionych lub mocno poluzowanych. Który może uderzyć w dowolny ruchomy element, gdy samochód jest w ruchu.

Sprawdzić działanie czujnika O₂ poprzez dokładne rozgrzanie silnika. Należy pamiętać, że czujnik będzie działał dopiero po osiągnięciu temperatury roboczej.

Podłącz wyjście czujnika do multimetru i uruchom silnik przy prędkości około 2000-2500 obr. Na wyjściu powinno być napięcie wahające się między 0,1 V a 0,9 V. Jeśli sygnał wyjściowy czujnika nie zmienia się lub czas reakcji jest zbyt długi. Oznacza to, że czujnik tlenu jest uszkodzony i należy go wymienić.

Wymiana czujnika tlenu O₂ najprawdopodobniej spowoduje usunięcie usterki. Czasami jednak, aby rozwiązać problem, konieczna jest wymiana katalizatora. Sprawdź także inne elementy pojazdu, aby ustalić przyczynę uszkodzenia katalizatora.

Jeśli kod P0423 jest połączony z innymi kodami, spróbuj najpierw skorygować inne kody.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0423 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Citroen (Jumper)
 • Ford
 • Jeep
 • Nissan
 • Peugeot (Boxer)
 • GAZelle (Next)
 • LADA (Granta, Priora)

W przypadku kodu usterki P0423 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0420, P0421, P0422, P0424, P0425, P0426, P0427, P0428, P0429.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz