Kod błędu P041D – obwód czujnika temperatury recyrkulacji spalin „B” wysoki

Kod błędu P041D brzmi jak „obwód czujnika temperatury recyrkulacji spalin „B” wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Exhaust Gas Recirculation (EGR) Temperature Sensor „B” Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P041D

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P041D jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P041D – obwód czujnika temperatury recyrkulacji spalin

EGR odpowiada za recyrkulację spalin. Jest on częścią układu emisji spalin pojazdu. Stosuje się go do obniżenia temperatury, ciśnienia spalania, a także do kontroli tlenków azotu.

Zadaniem czujnika temperatury układu recyrkulacji spalin jest kontrola temperatury w układzie recyrkulacji. I odpowiednio regulować przepływ za pomocą zaworu recyrkulacji spalin. Składa się z konwencjonalnego czujnika rezystorowego wrażliwego na temperaturę.

Urządzenie diagnostyczne OBD-II może wskazać usterkę P041D i powiązane kody są aktywne. Gdy ECM wykryje wysoki poziom w obwodzie czujnika temperatury EGR.

Problem z czujnikiem temperatury recyrkulacji spalin został wykryty przez sterownik. Występuje, gdy w obwodzie czujnika temperatury recyrkulacji spalin „B” wykryta zostanie wysoka wartość elektryczna.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P041D dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Zwiększony hałas silnika, może też występować dzwonienie i grzechotanie.
 3. Zwiększona emisja zanieczyszczeń w spalinach.
 4. Nadmierny zapach spalin.
 5. Mogą wystąpić inne objawy.

Technicznie błąd P041D nie jest uważany za poważny, ale pod względem ekologicznym mamy do czynienia ze znacznym wzrostem emisji. Konieczne jest jednak usunięcie problemu, gdyż każda usterka może prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Przyczyny błędów

Kod P041D może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik temperatury EGR jest uszkodzony.
 • Nieszczelność uszczelki czujnika temperatury EGR.
 • Pęknięta lub nieszczelna rura wydechowa, w której zainstalowany jest czujnik.
 • Wiązka przewodów lub czujnik mogą być uszkodzone.
 • Przewody są otwarte lub zwarte.
 • Uszkodzone złącze.
 • Przerwana komunikacja z modułem sterującym.
 • Czasami przyczyną jest wadliwy ECM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P041D

Podczas rozwiązywania kodu błędu P041D, ludzie dość często po prostu wymienić zawór recyrkulacji spalin. Ale potem znowu dostają ten błąd OBD. Nie zawsze winowajcą jest zawór recyrkulacji spalin.

Niektóre sugerowane kroki w celu rozwiązania problemów i korekty:

 1. Sprawdzić EGR jak również czujnik pod kątem uszkodzeń.
 2. Oczyść zawór EGR, jak również rurkę, aby usunąć wszelkie osady.
 3. Jeśli stwierdzisz nieszczelność przez uszczelkę, wymień ją.
 4. Sprawdź integralność wiązki przewodów i złączy, a w razie potrzeby napraw problem.
 5. Przetestować moduł ECM i jego komunikację.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Najpierw odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego. Następnie należy skasować kody błędów i przeprowadzić jazdę próbną. Aby dowiedzieć się, czy błąd P041D pojawi się ponownie.

Następnie należy sprawdzić wizualnie czujnik i otaczający go układ EGR, szukając ewentualnych wycieków spalin. Sprawdź również czujnik i wiązkę przewodów do czujnika. Wysoka temperatura może spowodować uszkodzenie przewodów w izolacji plastikowej i gumowej, dlatego należy je dokładnie sprawdzić.

Czarna sadza może wskazywać na nieszczelność układu wydechowego, dlatego należy dokładnie sprawdzić połączenia.

Sprawdzić czujnik i układ EGR

Wiele problemów z recyrkulacją spalin jest spowodowanych nagromadzeniem się sadzy w spalinach. Dlatego pomocne może być wyczyszczenie układu EGR, a przynajmniej czujnika temperatury.

Po wyjęciu czujnika należy użyć środka do czyszczenia gaźników lub podobnego produktu, aby skutecznie nasączyć sadzę. Użyj metalowej szczotki, aby usunąć nadmiernie nagromadzoną sadzę. Podczas ponownej instalacji czystego czujnika należy pamiętać o nałożeniu na gwinty środka antysejsmicznego, aby zapobiec zatarciu.

Sprawdź integralność czujnika, mierząc rzeczywiste wartości elektryczne w stosunku do wartości pożądanych przez producenta. Zrób to za pomocą multimetru i postępuj zgodnie z procedurami testowania styków podanymi przez producenta.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P041D może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • BMW
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P041D czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P041A, P041B, P041C, P041E.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz