Kod błędu P041A – usterka obwodu czujnika temperatury recyrkulacji spalin „B”

Kod błędu P041A brzmi jak „usterka obwodu czujnika temperatury recyrkulacji spalin „B””. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Exhaust Gas Recirculation (EGR) Temperature Sensor „B” Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P041A

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P041A jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P041A – usterka obwodu czujnika temperatury recyrkulacji spalin

Układ EGR odpowiada za recyrkulację gazów spalinowych. Jest to część układu wydechowego samochodu. Stosuje się go do obniżania temperatury i ciśnienia spalania oraz do kontroli emisji tlenków azotu.

Zadaniem czujnika temperatury układu recyrkulacji spalin jest kontrola temperatury w układzie recyrkulacji. I odpowiednio regulować przepływ za pomocą zaworu recyrkulacji spalin. Składa się on z konwencjonalnego czujnika rezystancyjnego wrażliwego na temperaturę.

Urządzenie diagnostyczne OBD-II może wskazać usterkę P041A i powiązane kody jako aktywne. Gdy ECM wykryje usterkę w czujniku temperatury EGR lub jego obwodach.

Sterownik wykrywa problem z czujnikiem temperatury recyrkulacji spalin. Występuje w przypadku wykrycia ogólnej usterki w obwodzie czujnika temperatury recyrkulacji spalin „B”.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P041A dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Zwiększony hałas silnika, może również występować dźwięk dzwonienia i grzechotania.
 3. Zwiększona emisja zanieczyszczeń w spalinach.
 4. Nadmierny zapach spalin.
 5. Mogą wystąpić inne objawy.

Z technicznego punktu widzenia błąd P041A nie jest uważany za poważny, ale pod względem środowiskowym powoduje znaczny wzrost emisji. Konieczne jest jednak skorygowanie problemu, ponieważ każda usterka może prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Przyczyny błędów

Kod P041A może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony jest czujnik temperatury układu recyrkulacji spalin.
 • Nieszczelność uszczelki czujnika temperatury recyrkulacji spalin.
 • Pęknięta lub nieszczelna rura wydechowa, w której zainstalowany jest czujnik.
 • Wiązka przewodów lub czujnik mogą być uszkodzone.
 • Przewody są rozwarte lub zwarte.
 • Uszkodzone złącze.
 • Przerwana komunikacja z modułem sterującym.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł ECM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P041A

Przy usuwaniu kodu błędu P041A dość często po prostu wymienia się zawór recyrkulacji spalin. Ale potem znowu pojawia się ten błąd OBD. Zawór recyrkulacji spalin nie zawsze jest winowajcą.

Sugerowane sposoby rozwiązywania problemów i korygowania błędów:

 1. Sprawdzić EGR i czujnik pod kątem uszkodzeń.
 2. Wyczyść zawór EGR oraz przewód, aby usunąć wszelkie osady.
 3. W przypadku stwierdzenia wycieku przez uszczelkę należy ją wymienić.
 4. Sprawdź poprawność działania wiązki przewodów i złączy, a w razie potrzeby napraw problem.
 5. Przetestuj moduł ECM i jego komunikację.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Najpierw należy odczytać wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego. Następnie usuń kody błędów i przeprowadź jazdę próbną. Aby sprawdzić, czy błąd P041A pojawi się ponownie.

Następnie należy sprawdzić wzrokowo czujnik i otaczający go układ EGR, szukając ewentualnych wycieków spalin. Sprawdź także czujnik i wiązkę przewodów do czujnika. Wysokie temperatury mogą powodować uszkodzenia przewodów w izolacji plastikowej i gumowej, dlatego należy je dokładnie sprawdzać.

Czarna sadza może wskazywać na nieszczelność układu wydechowego, dlatego należy dokładnie sprawdzić połączenia.

Sprawdzić czujnik i układ EGR

Wiele problemów z recyrkulacją spalin jest spowodowanych nagromadzeniem się sadzy w układzie wydechowym. Dlatego przydatne może być wyczyszczenie układu EGR, a przynajmniej czujnika temperatury.

Po wymontowaniu czujnika należy użyć środka do czyszczenia gaźników lub podobnego produktu, aby skutecznie usunąć sadzę. Użyj metalowej szczotki, aby usunąć nadmiernie nagromadzoną sadzę. Przy ponownym montażu czystego czujnika należy pamiętać o zastosowaniu środka antysejsmicznego na gwinty, aby zapobiec ich zacieraniu się.

Sprawdź integralność czujnika, mierząc rzeczywiste wartości elektryczne w porównaniu z wartościami wymaganymi przez producenta. Wykonaj to za pomocą multimetru i postępuj zgodnie z procedurami testowania styków podanymi przez producenta.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P041A może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Dodge (RAM)
 • Fiat
 • Ford
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot (308)
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P041A czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P041B, P041C, P041D, P041E.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz