Kod błędu P0418 – awaria obwodu przekaźnika „A” systemu wtrysku powietrza wtórnego

Kod błędu P0418 brzmi jak „awaria obwodu przekaźnika „A” systemu wtrysku powietrza wtórnego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Secondary Air Injection (SAI) System Relay „A” Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0418

Kod błędu P0418 odnosi się do systemu emisji spalin. Pompa AIR kieruje powietrze do wydechu w celu zmniejszenia emisji. Pobiera on powietrze zewnętrzne i tłoczy je przez dwa jednokierunkowe zawory zwrotne do każdej grupy wylotowej.

Kod błędu P0418 – awaria obwodu przekaźnika

Zapisany kod oznacza, że Moduł Sterowania Układem Powertrain (PCM) wykrył usterkę w obwodzie przekaźnika wtórnego wtrysku powietrza (SAI). Litera „A” oznacza albo pojedynczy przekaźnik, albo konkretny przekaźnik, jeśli w systemie jest ich więcej.

Zadaniem układu jest wtłaczanie powietrza atmosferycznego do układu wydechowego podczas zimnych startów.

Pomaga to w spalaniu niespalonych lub częściowo spalonych cząsteczek węglowodorów w strumieniu spalin. Wynika to z niepełnego spalania podczas zimnych rozruchów, gdy silnik pracuje na silnie wzbogaconej mieszance paliwowo-powietrznej.

Układy powietrza wtórnego składają się zwykle z pompy powietrza o dużej wydajności w postaci turbiny, przekaźnika sterującego uruchamianiem i wyłączaniem silnika pompy. Jak również elektromagnes i zawór zwrotny do sterowania przepływem powietrza. Ponadto istnieją różne węże i kanały, które są odpowiednie do danego zastosowania.

W pojazdach wyposażonych w pompy elektryczne, PCM monitoruje czujniki ciśnienia SAI i w razie potrzeby włącza pompę. Przekaźnik systemowy służy do przekazywania napięcia akumulatora poprzez panel bezpieczników lub wkładkę topikową do pompy SAI.

Jeżeli PCM wykryje wejście napięciowe z obwodu przekaźnika SAI, które wskazuje na wystąpienie usterki. Kod P0418 zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna usterki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0418 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. W niektórych pojazdach europejskich zapali się lampka kontrolna zanieczyszczenia.
 3. Pompa SAI nie jest aktywowana.
 4. Czasami mimo zapisanego kodu usterki mogą nie wystąpić żadne objawy.

Ciężkość tego kodu nie jest wysoka, ale jest mało prawdopodobne, że pojazd przejdzie test emisji. Ponieważ wystąpienie błędu P0418 spowoduje zwiększenie emisji.

Przyczyny błędów

Kod P0418 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony przekaźnik pompy powietrza wtórnego SAI.
 • Uszkodzona pompa SAI.
 • Wilgoć w pompie i silniku.
 • Otwarte lub przerwane zasilanie systemu SAI z powodu złych połączeń lub uszkodzonego okablowania.
 • Przepalony bezpiecznik systemu SAI.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0418

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0418:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Skoryguj wszelkie inne błędy, które mogą być obecne przed kontynuowaniem diagnostyki kodu P0418.
 3. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i złącza związane z układem SAI.
 4. W razie potrzeby naprawić lub wymienić wszelkie zwarte, zepsute, uszkodzone lub skorodowane elementy.
 5. Sprawdź przekaźnik pompy powietrza wtórnego SAI.
 6. Przetestować opór pompy powietrza wtórnego.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Kod P0418 ustawia się, gdy podczas zimnego rozruchu nie ma powietrza zewnętrznego do spalania nadmiaru węglowodorów w układzie wydechowym. Powoduje to, że napięcie na przednim czujniku tlenu nie spada do ustalonego poziomu.

Procedura diagnostyczna wymaga, aby silnik był zimny, najlepiej przy unieruchomionym pojeździe przez co najmniej 10-12 godzin. Następnie należy podłączyć przyrząd diagnostyczny i uruchomić silnik.

Napięcie na przednim czujniku tlenu powinno spaść poniżej 0,125 V po około 5-10 sekundach. Usterka w układzie powietrza wtórnego zostanie potwierdzona, jeśli napięcie nie spadnie do tej wartości.

Jeśli napięcie nie spadnie do 0,125 V, ale słychać pracę pompy powietrza, sprawdź wszystkie węże, przewody powietrzne, zawory i cewki pod kątem szczelności. Należy również pamiętać o sprawdzeniu wszystkich węży, kanałów i zaworów pod kątem przeszkód takich jak nagromadzenie węgla lub inne zatory.

Jeżeli pompa powietrza nie uruchamia się, należy sprawdzić wszystkie odpowiednie bezpieczniki, przekaźniki, okablowanie i silnik pompy pod kątem ciągłości. W razie potrzeby wymienić lub naprawić uszkodzone elementy.

Gdy wszystkie kontrole zostały wykonane, ale usterka P0418 nadal występuje, może być konieczne usunięcie kolektora wydechowego lub głowicy cylindra. Aby uzyskać dostęp do portów systemu w celu wyczyszczenia foulingu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0418 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi (A4)
 • BMW
 • Chevrolet (Blazer, TrailBlazer)
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Hummer (H3)
 • Lexus (GX460, GX470, LX570)
 • Pontiac (Grand Prix GXP)
 • Porsche (Cayenne)
 • Skoda
 • Subaru
 • Toyota (Hilux, Land Cruiser, Prado, Tacoma, Tundra)
 • Volkswagen (Jetta, Passat)

W przypadku kodu usterki P0418 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0037, P0261, P0264, P0267, P0270, P0410, P0411, P0412, P0413, P0414, P0415, P0416, P0417, P0419, P041F, P0445, P044F, P0455, P0491, P0492, P1472, P1604.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz