Kod błędu P0414 – zwarcie obwodu zaworu przełączającego „A” układu wtrysku powietrza wtórnego

Kod błędu P0414 brzmi jak „zwarcie obwodu zaworu przełączającego „A” układu wtrysku powietrza wtórnego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Secondary Air Injection System Switching Valve „A” Circuit Shorted”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0414

Kod błędu P0414 odnosi się do systemu emisji spalin. Pompa AIR kieruje powietrze do wydechu w celu zmniejszenia emisji. Pobiera on powietrze zewnętrzne i tłoczy je przez dwa jednokierunkowe zawory zwrotne do każdej grupy wylotowej.

Kod błędu P0414 – zwarcie obwodu zaworu przełączającego

Usterka wskazuje na zwarcie w obwodzie zaworu przełączającego „A” układu wtrysku powietrza wtórnego, w który wyposażone są niektóre pojazdy. Jej zadaniem jest wtłaczanie powietrza atmosferycznego do układu wydechowego podczas rozruchu zimnego silnika.

Pomaga to w spalaniu niespalonych lub częściowo spalonych cząsteczek węglowodorów w strumieniu spalin. Wynika to z niepełnego spalania podczas zimnych rozruchów, gdy silnik pracuje na silnie wzbogaconej mieszance paliwowo-powietrznej.

Układy powietrza wtórnego składają się zwykle z pompy powietrza o dużej wydajności w postaci turbiny, przekaźnika sterującego uruchamianiem i wyłączaniem silnika pompy. Jak również elektromagnes i zawór zwrotny do sterowania przepływem powietrza. Ponadto istnieją różne rury i kanały odpowiadające danemu zastosowaniu.

Podczas gwałtownego przyspieszania pompa powietrza jest wyłączana, aby zapobiec cofaniu się spalin. Podczas autotestu, system AIR zostanie aktywowany poprzez PCM i świeże powietrze zostanie skierowane do układu wydechowego.

Czujniki tlenu odbierają to świeże powietrze jako zły stan mieszanki. Następnie powinna nastąpić krótkotrwała korekta paliwa w celu skompensowania stanu szczupłego.

PCM oczekuje, że nastąpi to w ciągu kilku sekund podczas autotestu. Jeśli nie zauważy krótkotrwałego wzrostu korekty paliwa, PCM interpretuje to jako zwarcie w układzie AIR i zapisuje w pamięci kod P0414.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0414 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. W niektórych pojazdach europejskich zapali się lampka kontrolna kontroli zanieczyszczeń.
 3. Hałas pompy powietrza spowodowany zużyciem mechanicznym lub ciałami obcymi w pompie powietrza.
 4. Silnik nie przyspiesza dobrze.
 5. Silnik może pracować z nadmiernie wzbogaconą mieszanką, jeśli do kolektora wydechowego dostanie się nadmierna ilość powietrza.
 6. Czasami może nie być żadnych objawów, pomimo zapisanego kodu usterki.

Ciężkość tego kodu nie jest wysoka, ale jest mało prawdopodobne, że pojazd przejdzie test emisji. Ponieważ w przypadku wystąpienia błędu P0414 wzrasta emisja spalin.

Przyczyny błędów

Kod P0414 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zawory zwrotne pompy uległy awarii.
 • Uszkodzony jest przekaźnik pompy powietrza wtórnego.
 • Problem z cewką sterującą.
 • Zerwanie lub nieszczelność węży lub kanałów.
 • Zanieczyszczenia w wężach, kanałach i innych elementach.
 • Wilgoć w pompie i silniku.
 • Otwarte lub przerwane zasilanie silnika pompy z powodu złych połączeń lub uszkodzonego okablowania.
 • Przepalony bezpiecznik pompy powietrza wtórnego.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0414

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0414:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszelkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Skoryguj wszelkie inne błędy, które mogą być obecne przed kontynuowaniem diagnostyki kodu P0414.
 3. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i złącza związane z pompą powietrza wtórnego.
 4. W razie potrzeby naprawić lub wymienić wszelkie zwarte, zepsute, uszkodzone lub skorodowane elementy.
 5. Sprawdzić przekaźnik pompy powietrza wtórnego.
 6. Przetestować opór pompy powietrza wtórnego.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Kod P0414 ustawia się, gdy podczas zimnego startu nie ma powietrza zewnętrznego, które mogłoby spalić nadmiar węglowodorów w układzie wydechowym. Powoduje to, że napięcie na przednim czujniku tlenu nie spada do ustalonego poziomu.

Procedura diagnostyczna wymaga, aby silnik był zimny, najlepiej przy unieruchomionym pojeździe przez co najmniej 10-12 godzin. Następnie należy podłączyć przyrząd diagnostyczny i uruchomić silnik.

Napięcie na przednim czujniku tlenu powinno spaść poniżej 0,125 V po około 5-10 sekundach. Usterka w układzie powietrza wtórnego zostanie potwierdzona, jeśli napięcie nie spadnie do tej wartości.

Jeśli napięcie nie spadnie do 0,125 V, ale słychać pracę pompy powietrza, sprawdź wszystkie węże, przewody powietrzne, zawory i cewki pod kątem szczelności. Należy również pamiętać o sprawdzeniu wszystkich węży, kanałów i zaworów pod kątem niedrożności, takich jak nagromadzenie węgla lub inne blokady.

Jeżeli pompa powietrza nie uruchamia się, należy sprawdzić wszystkie odpowiednie bezpieczniki, przekaźniki, okablowanie i silnik pompy pod kątem ciągłości. W razie potrzeby wymienić lub naprawić uszkodzone elementy.

Gdy wszystkie kontrole zostały wykonane, ale usterka P0414 nadal występuje, może być konieczne usunięcie kolektora wydechowego lub głowicy cylindra. Aby uzyskać dostęp do portów systemu w celu wyczyszczenia foulingu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0414 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • BMW (E46, X5)
 • Chevrolet
 • Citroen (Xsara Picasso)
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Jaguar (XF)
 • Mercedes-Benz (W203)
 • Peugeot
 • Toyota
 • Volkswagen (Touareg)

W przypadku kodu usterki P0414 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0245, P0410, P0411, P0412, P0413, P0415, P0416, P0417, P0418, P0419, P041F, P044F, P0458, P0491, P0492, P2009, P2088, P2257.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz