Kod błędu P0410 – awaria układu wtrysku powietrza wtórnego

Kod błędu P0410 brzmi jak „awaria układu wtrysku powietrza wtórnego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Secondary Air Injection System Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0410

Kod błędu P0410 odnosi się do systemu emisji spalin. Pompa AIR kieruje powietrze do wydechu w celu zmniejszenia emisji. Pobiera on powietrze zewnętrzne i tłoczy je przez dwa jednokierunkowe zawory zwrotne do każdej grupy wylotowej.

Kod błędu P0410 – awaria układu wtrysku powietrza wtórnego

Usterka wskazuje na usterkę lub wadę układu powietrza wtórnego, zwanego również układem wtrysku powietrza wtórnego, który jest montowany w niektórych pojazdach. Jego zadaniem jest wtłaczanie powietrza atmosferycznego do układu wydechowego podczas rozruchu zimnego silnika.

Pomaga to w spalaniu niespalonych lub częściowo spalonych cząsteczek węglowodorów w strumieniu spalin. Wynika to z niepełnego spalania podczas zimnych rozruchów, gdy silnik pracuje na silnie wzbogaconej mieszance paliwowo-powietrznej.

Układy powietrza wtórnego składają się zwykle z pompy powietrza o dużej wydajności w postaci turbiny, przekaźnika sterującego uruchamianiem i wyłączaniem silnika pompy. Jak również elektromagnes i zawór zwrotny do sterowania przepływem powietrza. Ponadto istnieją różne węże i przewody odpowiednie do danego zastosowania.

Jednokierunkowe zawory zwrotne są winne w około 90% przypadków, w których zamontowano ten kod. Zużywają się one lub ulegają awarii i wpuszczają z powrotem do pompy wodę, która występuje naturalnie w spalinach.

W każdym zimnym klimacie, zwłaszcza takim o dużej wilgotności, tej wody może być w nadmiarze. Woda częściowo wypełnia pompę powietrzną i może zamarznąć.

Dlatego, gdy PCM wydaje polecenie włączenia pompy, jeśli pompa jest zamrożona, nie może się włączyć. Powoduje to przeciążenie obwodu, przepalenie bezpiecznika i w konsekwencji wywołuje błąd P0410.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0410 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. W niektórych pojazdach europejskich zapali się lampka kontrolna kontroli zanieczyszczeń.
 3. Hałas pompy powietrza spowodowany zużyciem mechanicznym lub ciałami obcymi w pompie powietrza.
 4. Silnik nie przyspiesza dobrze.
 5. Silnik może pracować z nadmiernie wzbogaconą mieszanką, jeśli do kolektora wydechowego dostanie się nadmierna ilość powietrza.
 6. Czasami może nie być żadnych objawów, pomimo zapisanego kodu usterki.

Ciężkość tego kodu nie jest wysoka, ale jest mało prawdopodobne, że pojazd przejdzie test emisji. Ponieważ po pojawieniu się błędu P0410, emisja spalin wzrośnie.

Przyczyny błędów

Kod P0410 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zawory zwrotne pompy uległy awarii.
 • Uszkodzony jest przekaźnik pompy powietrza wtórnego.
 • Problem z cewką sterującą.
 • Zerwanie lub nieszczelność węży lub kanałów.
 • Zanieczyszczenia w wężach, kanałach i innych elementach.
 • Wilgoć w pompie i silniku.
 • Otwarte lub przerwane zasilanie silnika pompy z powodu złych połączeń lub uszkodzonego okablowania.
 • Przepalony bezpiecznik pompy powietrza wtórnego.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0410

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0410:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Skoryguj wszelkie inne błędy, które mogą być obecne przed kontynuowaniem diagnostyki kodu P0410.
 3. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i złącza związane z pompą powietrza wtórnego.
 4. W razie potrzeby naprawić lub wymienić wszelkie zwarte, zepsute, uszkodzone lub skorodowane elementy.
 5. Sprawdzić przekaźnik pompy powietrza wtórnego.
 6. Przetestować opór pompy powietrza wtórnego.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Kod P0410 ustawia się, gdy podczas zimnego startu nie ma powietrza zewnętrznego, które mogłoby spalić nadmiar węglowodorów w układzie wydechowym. Powoduje to, że napięcie na przednim czujniku tlenu nie spada do ustalonego poziomu.

Procedura diagnostyczna wymaga, aby silnik był zimny, najlepiej przy unieruchomionym pojeździe przez co najmniej 10-12 godzin. Następnie należy podłączyć przyrząd diagnostyczny i uruchomić silnik.

Napięcie na przednim czujniku tlenu powinno spaść poniżej 0,125 V po około 5-10 sekundach. Usterka w układzie powietrza wtórnego zostanie potwierdzona, jeśli napięcie nie spadnie do tej wartości.

Jeśli napięcie nie spadnie do 0,125 V, ale słychać pracę pompy powietrza, sprawdź wszystkie węże, przewody powietrzne, zawory i cewki pod kątem szczelności. Należy również pamiętać o sprawdzeniu wszystkich węży, kanałów i zaworów pod kątem przeszkód takich jak nagromadzenie węgla lub inne zatory.

Jeżeli pompa powietrza nie uruchamia się, należy sprawdzić wszystkie odpowiednie bezpieczniki, przekaźniki, okablowanie i silnik pompy pod kątem ciągłości. W razie potrzeby wymienić lub naprawić uszkodzone elementy.

Gdy wszystkie kontrole zostały wykonane, ale usterka P0410 nadal występuje, może być konieczne usunięcie kolektora wydechowego lub głowicy cylindra. Aby uzyskać dostęp do portów systemu w celu wyczyszczenia foulingu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0410 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Buick (LeSabre)
 • Cadillac (DeVille)
 • Chevrolet (Malibu, Silverado, TrailBlazer)
 • Citroen (C2, C4, C5, Picasso)
 • Ford (Focus)
 • Honda
 • Mazda (RX-8)
 • Mercedes-Benz (M112, M271, M272, ML320, W163, W164, W203, W210, W211, W220, W221)
 • Opel
 • Peugeot (307, 406, 407, 607, 806)
 • Pontiac (Grand Prix GXP)
 • Saturn
 • Subaru (Forester)
 • Suzuki
 • Toyota
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0410 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0101, P0128, P0170, P0411, P0412, P0413, P0414, P0415, P0416, P0417, P0418, P0419, P041F, P0440, P044F, P0452, P0455, P0490, P0491, P0492, P2257, C0222.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz