Kod błędu P0380 – usterka obwodu „A” świecy żarowej/grzałki

Kod błędu P0380 brzmi jak „usterka obwodu „A” świecy żarowej/grzałki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Glow Plug/Heater Circuit „A” Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0380

Kod błędu OBD-II P0380 jest kodem ogólnym zdefiniowanym jako „Usterka w obwodzie grzałki świecy żarowej „A””. Jest ustawiany, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje ogólną usterkę lub awarię. Co wystąpiło w obwodzie sterowania świecami żarowymi w silniku wysokoprężnym.

Kod błędu P0380 – usterka obwodu

Świece żarowe są stosowane w silnikach Diesla jako źródło intensywnego ciepła. Co jest konieczne, aby zapewnić lepsze spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej, gdy silnik jest zimny lub temperatura jest poniżej minimalnego progu.

W niskich temperaturach otoczenia bardzo trudno jest zapalić mieszankę oleju napędowego, ponieważ może ona nie być wystarczająco sprężona, aby zainicjować spalanie. W silnikach wysokoprężnych stosuje się elektrycznie podgrzewane świece żarowe, aby przezwyciężyć te problemy. Stworzenie źródła ciepła w komorze wstępnego spalania każdego cylindra w celu zapalenia mieszanki paliwowo-powietrznej na szczycie kompresji.

Niezależnie od temperatury otoczenia, obwód sterowania świecami żarowymi nie zostanie aktywowany. Jeśli temperatura płynu chłodzącego silnik przekroczy wcześniej ustalony próg minimalny.

Jest to konieczne zarówno dla przedłużenia żywotności świec żarowych, jak i dla zapobieżenia przedwczesnej detonacji mieszanki paliwowo-powietrznej.

Świece żarowe są krytycznymi elementami w silniku wysokoprężnym. Ponieważ w przypadku awarii istnieje duże prawdopodobieństwo, że zimny silnik nie ruszy lub ruszy z dużym trudem.

W konsekwencji, jeśli obwód sterowania świecami żarowymi ulegnie awarii, PCM lub inny moduł sterujący ustawi kod P0380. Może również zapalić się specjalna lampka na panelu sterowania.

Należy pamiętać, że producenci pojazdów nie zawsze numerują obwody lub części obwodów w ten sam sposób. Dlatego w instrukcji technicznej należy sprawdzić, która część obwodu sterowania świec żarowych jest oznaczona literą „A”.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0380 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Lampka oczekiwania na świecę żarową świeci dłużej niż normalnie (może świecić na stałe).
 3. Silnik może pracować w trybie korbowym, ale nie może się uruchomić (zwłaszcza w niskich temperaturach).
 4. Z rury wydechowej może wydobywać się biały dym z powodu niewystarczającego podgrzania paliwa przed spaleniem.

W zależności od objawów, błąd P0380 może być drobny lub poważny. Nie należy jednak ignorować problemu, gdyż wystąpienie tego błędu może spowodować problemy z silnikiem.

Przyczyny błędów

Kod P0380 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Jedna lub więcej świec żarowych jest uszkodzona.
 • Usterka w okablowaniu świecy żarowej.
 • Przepalony bezpiecznik lub wkładka topikowa.
 • Uszkodzony przekaźnik świec żarowych.
 • Wadliwy wyłącznik zapłonu uszkodzony.
 • Moduł sterujący świec żarowych.
 • Uszkodzony timer świecy żarowej.
 • Czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika mógł ulec awarii.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0380

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0380:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą standardowego narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i ponownie sprawdź system, aby zobaczyć, czy błąd P0380 pojawia się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu zniknie, problem jest przerywany i nie ma nic złego w obwodzie świecy żarowej.
 4. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącza oraz bezpieczniki.
 5. Następnie sprawdź świece żarowe, a także przekaźnik sterujący.
 6. W razie potrzeby wymienić uszkodzone elementy.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Diagnozę najlepiej rozpocząć od Biuletynów Usług Technicznych (TSB), Twój problem P0380 jest już prawdopodobnie znany i opisany w nich. Następnie należy sprawdzić odpowiednie bezpieczniki, wymienić je, jeśli są przepalone. Następnie należy sprawdzić przekaźnik świec żarowych.

Sprawdzić wzrokowo świece żarowe, wiązkę przewodów i złącza pod kątem korozji, zagięć i luźnych styków przewodów. Poszukaj luźnych śrub lub nakrętek na połączeniach wiązki przewodów. W razie potrzeby usunąć ewentualne usterki.

Sprawdź złącza wiązki przewodów pod kątem rezystancji za pomocą woltomierza cyfrowego i porównaj ze specyfikacją producenta. To samo zrób z przewodami idącymi do świec żarowych.

Aby sprawdzić samą świecę żarową należy ją wyjąć, przyłożyć do niej napięcie 12 V i uziemić korpus na 2-3 sekundy. Jeśli świeca żarowa jest czerwono gorąca, to jest sprawna, jeśli jest matowo czerwona lub w ogóle nie jest czerwona, to należy ją wymienić.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0380 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Silverado)
 • Citroen (C5, Jumper)
 • Dodge (RAM)
 • Fiat (Ducato)
 • Ford (Connect, Focus, Mondeo, Transit)
 • Iveco (Daily)
 • Land Rover (Freelander)
 • Nissan (Navara, Pathfinder, Qashqai, X-Trail)
 • Opel (Astra, Meriva, Vectra, Vivaro, Zafira)
 • Peugeot (307, 406, Boxer)
 • Renault (Duster, Megane, Scenic, Trafic)
 • Toyota
 • Volkswagen (Jetta)
 • Volvo (S40, V50)

W przypadku kodu usterki P0380 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0089, P0117, P0234, P0381, P0382, P0383, P0384, P0404, P0670, P0671, P0672, P0673, P0674, P0675, P0676, P0677, P0678, P0679, P0680, P0681, P0682, P0683, P0684, P0802, P1093, P1698, U2106.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz