Kod błędu P0373 – odniesienie czasowe sygnał wysokiej rozdzielczości „A” impulsy przerywane/niedokładne

Kod błędu P0373 brzmi jak „odniesienie czasowe sygnał wysokiej rozdzielczości „A” impulsy przerywane/niedokładne”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Timing Reference High Resolution Signal „A” Intermittent/Erratic Pulses”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0373

Kod usterki OBD-II P0373 jest ogólnym kodem usterki zdefiniowanym jako „Przerywane/nieprawidłowe impulsy w kontroli czasu sygnału wysokiej rozdzielczości „A”. Jest ustawiany, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje przerywane/nieprawidłowe impulsy w sygnale rozrządu.

Kod błędu P0373 – odniesienie czasowe sygnał wysokiej rozdzielczości

Kod odnosi się głównie do problemu w obwodzie czujnika położenia silnika, aka czujnika położenia wału korbowego. Chociaż awaria samego czujnika położenia wału korbowego może również spowodować ustawienie tego kodu.

Aby PCM mógł skutecznie monitorować i kontrolować prędkość obrotową silnika, strategię wtrysku paliwa, czas zapłonu i diagnostykę usterek. Potrzebuje on sygnału odniesienia, który mówi PCM, gdzie znajduje się wał korbowy, a więc i tłok nr 1, podczas obrotu wału korbowego.

Innymi słowy, PCM musi wiedzieć, ile stopni obrotu przeszedł wał korbowy podczas swojego obrotu względem ustalonego punktu początkowego.  W pełni funkcjonalnym systemie wygenerowany sygnał jest podawany do PCM poprzez dedykowany obwód sygnałowy lub zmienną rezystancję w przypadku czujników dwuprzewodowych.

Sygnał synchronizacji jest generowany przez czujnik, którego pole magnetyczne jest przerywane przez koło zębate. Może on znajdować się na kole pasowym wału korbowego, na wale rozrządu lub wewnątrz pompy paliwowej w niektórych silnikach Diesla.

Kod P0373 jest ustawiany, gdy PCM wykryje przerywane/nieprawidłowe impulsy w sygnale czujnika położenia silnika „A”. Litera „A” wskazuje na problem w części obwodu systemu, a nie na konkretny objaw lub element.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0373 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na tablicy rozdzielczej (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Silnik samochodu może pracować nieregularnie.
 3. Mogą wystąpić przeskoki zapłonu w cylindrach silnika.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.
 5. Mogą wystąpić problemy z uruchomieniem silnika.
 6. Silnik może stanąć w miejscu lub słabo się uruchamiać.

Ciężkość kodu usterki P0373 może wahać się od średniej do ciężkiej. Jeśli silnik pojazdu jest niestabilny z tym błędem, zaleca się jak najszybsze jego usunięcie.

Przyczyny błędów

Kod P0373 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik położenia silnika jest uszkodzony.
 • Wiązka przewodów czujnika znajduje się zbyt blisko wiązki przewodów świec zapłonowych (mogą wystąpić zakłócenia).
 • Luźne połączenie wiązki przewodów czujnika położenia silnika.
 • Uszkodzony lub zatkany pierścień zębaty, z którego odbierane są dane.
 • Zanieczyszczony olej.
 • Złe połączenie wiązki przewodów w PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0373

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0373:

 1. Sprawdzić, czy wiązka przewodów nie jest poprowadzona zbyt blisko drugorzędnych elementów zapłonu (cewki, przewody świecowe itp.).
 2. Sprawdzić wzrokowo okablowanie czujnika pod kątem śladów spalenia, odbarwienia wskazującego na stopienie lub zużycie.
 3. Sprawdzić czujnik położenia silnika pod kątem uszkodzeń.
 4. Dokładnie sprawdzić koło zębate przez otwór czujnika (jeśli to możliwe) pod kątem brakujących zębów lub uszkodzeń.
 5. Jeśli koło zębate nie jest widoczne z zewnątrz, oględzin można dokonać jedynie poprzez demontaż wałka rozrządu lub kolektora dolotowego (w zależności od konstrukcji silnika).
 6. Gdy wszystkie punkty zostały wykonane, a błąd nie ustąpił, wymień czujnik. W większości przypadków rozwiąże to problem.

Często wymiana czujnika naprawia kod błędu P0373, ale niekoniecznie. Dlatego ważne jest, aby wykonać kontrolę wszystkich elementów.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Błąd P0373 to problem elektryczny, ale nie należy pomijać czujnika położenia silnika. Sam czujnik może być wadliwy, ale jego wymiana nie zawsze rozwiązuje problem. Dlatego należy sprawdzić schemat połączeń za pomocą woltomierza cyfrowego.

Sprawdź, czy złącze na czujniku jest pewnie zamocowane. Sprawdzić również wiązkę przewodów pod kątem uszkodzeń. Na przykład uszkodzenia powstałe w wyniku niedawnej naprawy silnika, uderzenia lub uszkodzenia spowodowane przez gryzonie.

Sprawdź czujnik

Odłącz czujnik i zmierz rezystancję. Jeśli odczytuje nieskończoność, nastąpiło rozwarcie lub zwarcie. Jeśli odczyta 0 ohm, to można powiedzieć, że sam czujnik jest uszkodzony.

Do sprawdzenia sygnału najlepiej użyć oscyloskopu cyfrowego. Ale można też uzyskać przybliżony wynik ustawiając woltomierz w tryb napięcia zmiennego. Test powinien dać co najmniej 20mV.

Inspekcja elektryczna

Odłączyć złącza sterownika ECM i CMP, a następnie umieścić krótką zworę w poprzek zacisków złącza czujnika położenia silnika. Można do tego wykorzystać mały spinacz do papieru lub drut.

Po stronie sterownika ECM sprawdź rezystancję w samym obwodzie. Powinna ona być mniejsza niż 0,1 ohma. Jeśli więcej, ECM nie będzie w stanie wykryć sygnału. Dlatego należy szukać uszkodzonego przewodu lub korozji.

Zdejmij zworę i sprawdź czy obwód nie jest przerwany, jeśli jest opór to prawdopodobnie doszło do zwarcia. Woda w złączu może to łatwo spowodować. Sprawdź, czy nie ma usterki uziemienia, biorąc jeden z przewodów i podłączając go do „masy” lub ujemnego bieguna akumulatora.

Jeśli nie ma problemu z czujnikiem położenia silnika lub jego okablowaniem, P0373 może być po prostu pomocniczym kodem błędu. Szukaj nadmiernie napompowanego paska rozrządu. W silniku może być również uszkodzony sygnał, obwód czujnika położenia wału korbowego lub usterka rozrządu zapłonu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0373 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • BMW
 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Subaru
 • VAZ (2114)

W przypadku kodu usterki P0373 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0370, P0371, P0372, P0374.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz