Kod błędu P0363 – wykryto błąd zapłonu – tankowanie wyłączone

Kod błędu P0363 brzmi jak „wykryto błąd zapłonu – tankowanie wyłączone”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Misfire Detected – Fueling Disabled”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0363

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0363 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0363 – wykryto błąd zapłonu – tankowanie wyłączone

Zapisany kod P0363 wskazuje, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył awarię zapłonu i wyłączył wtryskiwacz paliwa dla danego cylindra. Można również stwierdzić, że problem ten występuje częściej w pojazdach pochodzenia europejskiego.

Układ PCM monitoruje zmiany sygnałów wejściowych z czujnika położenia wału korbowego (CPS) i czujnika położenia wału rozrządu (CMPS). Określenie, czy występuje przeskoczenie zapłonu i w którym cylindrze występuje przeskoczenie zapłonu.

Początkowo, po wykryciu niewypału zapłonu, lampka kontrolna awarii (MIL) może szybko migać przez pewien czas, a następnie przestać świecić (zamiast świecić w sposób ciągły). Migająca kontrolka Sprawdź silnik ma na celu poinformowanie kierowcy.

Jazda w połączeniu z pominięciem zapłonu w cylindrze może spowodować uszkodzenie katalizatora. Kod pominięcia zapłonu musi być zapisany niezależnie od migającego wskaźnika MIL, chociaż może być zapisany jako kod oczekujący.

W niektórych pojazdach (zwykle producentów europejskich), gdy PCM wykryje kilka cykli z kodem pominięcia zapłonu. Odłącza się dopływ paliwa do uszkodzonego cylindra.

Zwykle osiąga się to przez odłączenie impulsu masy wtryskiwacza paliwa dla danego cylindra. Odcięcie dopływu paliwa do określonego cylindra jest konieczne, ponieważ nadmiar paliwa może spowodować awarię katalizatora.

W przypadku wykrycia awarii zapłonu zostanie zapisany kod P0363, dopływ paliwa do uszkodzonego cylindra zostanie odcięty i może zaświecić się lampka kontrolna MIL. Problemowi temu zwykle towarzyszy jeden lub więcej kodów niewypału cylindrów.

Inne kody niewydolności zapłonu, w tym P0300, P0301, P0302, P0303, P0304 itd.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0363 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Nierównomierna lub przerywana praca silnika, szczególnie podczas przyspieszania.
 2. Obniżone osiągi oraz zmniejszona moc silnika.
 3. Prawdopodobnie występują również inne kody związane z błędami synchronizacji zapłonu.
 4. Lampka kontrolna „Check engine” może migać.

Błąd P0363 jest dość poważny, ponieważ może powodować niewypał cylindrów, co może prowadzić do całkowitej awarii silnika. W przypadku stwierdzenia tego kodu zaleca się jak najszybsze usunięcie usterki.

Przyczyny błędów

Kod P0363 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzona świeca zapłonowa.
 • Uszkodzone cewki zapłonowe lub pakiety cewek.
 • Wilgoć lub olej w komorze świecy zapłonowej.
 • Pęknięte lub rozerwane przewody i ściereczka do świec zapłonowych.
 • Zły wtryskiwacz paliwa.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0363

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0363:

 1. Zleć sprawdzenie świec zapłonowych.
 2. Sprawdź przewody wysokiego napięcia.
 3. Zdiagnozować cewki zapłonowe.
 4. Jeśli w powyższych punktach wszystko jest w porządku, sprawdź wtryskiwacze.
 5. Problem może być spowodowany przez moduł PCM lub błąd w oprogramowaniu.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem jest zawsze zapoznanie się z Technicznymi Biuletynami Serwisowymi (TSB) dla danego pojazdu. Problem może być już znany i posiadać znaną poprawkę wydaną przez producenta. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozowania.

Kod P0363 to informacja o zapisanym kodzie ustawienia czasu zapłonu w cylindrze. Konieczne będzie również zdiagnozowanie wszelkich innych zapisanych kodów błędów zapłonu. Są one oznaczone symbolami od P0301 do P0312.

Dostępnych jest wiele narzędzi do sprawdzania działania cewki, świecy zapłonowej i wtryskiwacza paliwa. Jednak najskuteczniejsza jest prosta metoda polegająca na wymianie elementów między cylindrami.

Nie zawsze jest to możliwe w przypadku wtryskiwaczy paliwa, ale dobrze sprawdza się w przypadku cewek i świec zapłonowych. Które ulegają awarii znacznie częściej niż wtryskiwacze paliwa.

Do usunięcia problemu potrzebny jest skaner, który odczyta zapisane kody. Narzędzie skanujące będzie również przydatne do kasowania kodów w miarę postępu procesu diagnozowania. W celu przeprowadzenia diagnostyki konieczne będzie skasowanie kodów po wymianie podzespołów.

Świece zapłonowe najlepiej wymieniać w komplecie, jeśli w danym pojeździe zbliża się zalecany termin wymiany. Przed przystąpieniem do konserwacji należy jednak zlokalizować wadliwą część. Przy wymianie cewki zapłonowej dla danego cylindra zaleca się wymianę świecy zapłonowej. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze na dłuższą metę.

Czasami, gdy problem ten zostanie wykryty, niektórzy mechanicy zakładają, że awarii uległ wtryskiwacz w danym cylindrze. I sugerują, że należy go wymienić, mimo że jest to po prostu reakcja (wywołana przez PCM) na pominięcie zapłonu. Jest to mylące, chyba że użytkownik zna system odcięcia paliwa stosowany w niektórych modelach.

Jeżeli błąd P0363 jest zapisany bez żadnych kodów pominięcia zapłonu w cylindrach, należy podejrzewać uszkodzony PCM lub błąd programowania PCM.

Dalsze uwagi diagnostyczne:

Kod P0363 musi zostać skasowany przed wymianą wadliwych części i przywróceniem impulsu na wtryskiwaczu odpowiedniego cylindra.

Podczas sprawdzania świec zapłonowych metodą wymiany należy zachować ostrożność przy wykręcaniu świec z aluminiowych głowic cylindrów. Gwinty w aluminium są bardzo kruche i mogą ulec uszkodzeniu, jeśli nie zostaną odpowiednio schłodzone.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0363 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Datsun (on-DO)
 • Ford
 • Hyundai
 • Mazda
 • Mini
 • LADA (Granta, Kalina, Largus, Priora, Vesta, Xray)
 • VAZ (2104, 2105, 2107, 2110, 2114, 2115)

W przypadku kodu usterki P0363 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0014, P1301, P1302, P1303, P1304, P1343, P1345, P1347, P1349, P1357.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz