Kod błędu P0357 – usterka obwodu pierwotnego i wtórnego cewki zapłonowej „G”

Kod błędu P0357 brzmi jak „usterka obwodu pierwotnego i wtórnego cewki zapłonowej „G””. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Ignition Coil „G” Primary/Secondary Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0357

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0357 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0357 – usterka obwodu pierwotnego i wtórnego cewki zapłonowej

Układ zapłonowy COP (coil on plug – cewka na świecy) jest stosowany w większości nowoczesnych silników. Dla każdego cylindra jest osobna cewka, sterowana przez moduł sterujący układu napędowego (PCM).

Eliminuje to konieczność stosowania przewodów świec zapłonowych dzięki umieszczeniu cewki bezpośrednio nad świecą zapłonową. Do każdej cewki są przyporządkowane dwa przewody. Jednym z nich jest zasilanie, zwykle pochodzące z centrum dystrybucji energii. Drugi przewód to obwód sterownika cewki z PCM.

PCM uziemia/rozłącza ten obwód, aby aktywować lub dezaktywować cewkę. Obwód sterownika cewki jest monitorowany przez PCM pod kątem usterek.

Jeśli w obwodzie sterownika cewki nr 7 zostanie wykryty obwód otwarty lub zwarty, może wystąpić błąd P0357. Ponadto, w zależności od pojazdu, PCM może również wyzwalać wtryskiwacz paliwa w cylindrze.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0357 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapala się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania.
 2. Szarpiąca, szarpiąca praca silnika
 3. Niestabilna praca, zapłon przeskakuje na biegu jałowym.
 4. Silnik zatrzymuje się lub słabo się uruchamia.
 5. Utrata mocy.

Chociaż błąd P0357 nie jest uważany za poważny, jego wystąpienie może prowadzić do problemów z pracą silnika. W przypadku wykrycia tego kodu zaleca się jak najszybsze usunięcie problemu, aby uniknąć poważniejszych usterek.

Przyczyny błędów

Kod P0357 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zwarcie lub rozwarcie obwodu w wiązce cewki zapłonowej.
 • Słabe połączenie elektryczne lub otwarty obwód w wiązce cewki zapłonowej.
 • Kable i złącza prowadzące do cewki zapłonowej mogą być uszkodzone. Na innym elemencie może występować cecha, taka jak zużycie lub tarcie.
 • Cewka zapłonowa jest uszkodzona.
 • Moduł sterowania silnikiem (ECM) jest uszkodzony.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0357

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0357:

 1. Sprawdź, czy połączenie elektryczne w złączu cewki jest prawidłowe.
 2. Jeśli wystąpił błąd silnika, należy wyłączyć silnik i odłączyć przewody od cewki nr 7. Następnie należy uruchomić silnik z odłączonymi przewodami i użyć woltomierza. Powinien on pokazywać zakres od 5 do 20 Hz, jeżeli nie ma tego zakresu, należy wymienić cewkę zapłonową.
 3. Jeżeli w obwodzie cewki zapłonowej nie ma sygnału z PCM, należy pozostawić cewkę odłączoną i sprawdzić napędy obwodów na złączu cewki zapłonowej. Znaczne napięcie wskazuje na zwarcie. Należy go zlokalizować i dokonać niezbędnych napraw.
 4. Jeśli w obwodzie sterownika nie ma napięcia, odłącz złącze od PCM. Sprawdź też ciągłość obwodu sterownika między modułem sterowania skrzyni biegów (PCM) a cewką. Jeśli nie ma otwartego obwodu, oznacza to usterkę uziemienia. Napraw problem.
 5. Jeśli jest uszkodzenie, należy sprawdzić rezystancję między masą a złączem cewki zapłonowej. Rezultatem powinna być nieskończona rezystancja. Jeśli nie, należy usunąć zwarcie doziemne w obwodzie sterownika cewki.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozpoczynając diagnozowanie usterki P0357, spróbuj przesunąć i sprawdzić przewody przy cewce nr 7 i wzdłuż wiązki przewodów do PCM. Jeżeli manipulowanie wiązką przewodów powoduje przeskoki zapłonu, należy usunąć problem z wiązką przewodów. Sprawdź, czy styk w złączu cewki jest bezpieczny. Sprawdź, czy wiązka przewodów nie ociera się o nic. W razie potrzeby naprawić.

Jeśli silnik jest obecnie niesprawny, zatrzymaj silnik i odłącz złącze nr 7 wiązki przewodów cewki. Następnie należy uruchomić silnik i sprawdzić sygnał sterownika na cewce nr 7.

Użyj woltomierza w skali AC Hertz. Sprawdź, czy odczyt jest w zakresie od 5 do 20 Hz, co oznacza, że sterownik działa. Jeśli odczyt jest inny, wymień cewkę zapłonową nr 7.

Jeżeli w obwodzie sterownika cewki zapłonowej nie ma sygnału częstotliwości z PCM, należy pozostawić cewkę odłączoną. Sprawdź napięcie stałe w obwodzie sterownika, na złączu cewki zapłonowej. Jeśli na tym przewodzie występuje znaczne napięcie, oznacza to, że gdzieś jest zwarcie. Zlokalizuj i usuń zwarcie.

Jeśli w obwodzie sterownika nie ma napięcia, należy wyłączyć zapłon. Odłącz złącze PCM i sprawdź, czy pomiędzy PCM a cewką jest ciągłość. Jeśli nie ma ciągłości, należy naprawić przerwę w obwodzie lub zwarcie.

Jeżeli obwód jest otwarty, należy sprawdzić rezystancję między masą a złączem cewki zapłonowej. Opór powinien być nieskończony. Inne odczyty wskazują na zwarcie, usuń zwarcie doziemne w obwodzie sterownika cewki.

Jeżeli stwierdzisz, że silnik pomija zapłon, cewka działa prawidłowo, ale zawsze pojawia się kod P0357. Istnieje możliwość, że układ monitorowania cewki PCM jest uszkodzony.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0357 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Chrysler (Town and Country)
 • Dodge (RAM)
 • Ford (F-150)
 • GMC
 • Jaguar
 • Lexus
 • Porsche (Cayenne)
 • Toyota (Land Cruiser)

W przypadku kodu usterki P0357 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0102, P0108, P0113, P0118, P0123, P0138, P0174, P0183, P0194, P0340, P0352, P0353, P0354, P1391, P2106, P2195.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz