Kod błędu P0350 – usterka obwodu pierwotnego/dodatkowego cewki zapłonowej

Kod błędu P0350 brzmi jak „usterka obwodu pierwotnego/dodatkowego cewki zapłonowej”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Ignition Coil Primary/Secondary Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0350

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0350 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0350 – usterka obwodu pierwotnego/dodatkowego cewki zapłonowej

Jeśli kod P0350 jest zapisany w pamięci pojazdu, oznacza to, że moduł sterowania skrzynią biegów (PCM) wykrył problem. Problem dotyczy pierwotnego lub wtórnego obwodu cewki zapłonowej.

W większości pojazdów stosowany jest układ zapłonowy bez rozdzielacza, z cewkami zapłonowymi. W tym systemie każdy cylinder ma własną cewkę zapłonową, która jest połączona ze świecą zapłonową za pomocą krótkiego przewodu lub silikonowej końcówki.

Napięcie akumulatora i impuls masy z PCM przyłożone do ciasno zwiniętej cewki indukcyjnej powodują powstanie iskry o dużej intensywności. Iskra jest niezbędna do zapalenia świecy zapłonowej w każdym pojedynczym cylindrze.

Systemy wykorzystujące bloki cewek działają w podobny sposób, z tą różnicą, że z bloku cewek zapala się wiele świec zapłonowych. W ten sposób zapala się kilka cylindrów w kolejności.

Systemy tego typu zazwyczaj wykorzystują dłuższe, wysokonapięciowe przewody świecowe do przeniesienia iskry z bloku cewki do świec zapłonowych.

Niezależnie od rodzaju układu zapłonowego, w jaki wyposażony jest dany pojazd, rozrząd i działanie iskry kontrolowane jest przez PCM. Gdy napięcie akumulatora jest stałe, cewka zapłonowa wyzwala iskrę o dużym natężeniu, gdy otrzyma impuls z PCM.

Jeżeli PCM wykryje, że któryś z obwodów cewki zapłonowej nie jest zakończony po podaniu impulsu masy. Kod P0350 zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0350 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapala się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania.
 2. Szarpana, szarpana praca silnika
 3. Niestabilna praca, zapłon przeskakuje na biegu jałowym.
 4. Silnik zatrzymuje się lub słabo uruchamia.
 5. Utrata mocy.

Usterka P0350 jest dość poważną usterką, gdyż może powodować problemy z silnikiem. Silnik może stać się niestabilny podczas przyspieszania lub może nagle zgasnąć. Wskazane jest jak najszybsze zdiagnozowanie i naprawa usterki.

Przyczyny błędów

Kod P0350 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zwarcie lub otwarty obwód w wiązce przewodów cewki zapłonowej.
 • Złe połączenie elektryczne lub otwarty obwód w wiązce cewki zapłonowej.
 • Kable i złącza prowadzące do cewki zapłonowej mogą być uszkodzone. Na innym elemencie może występować taka cecha jak zużycie lub tarcie.
 • Cewka zapłonowa jest uszkodzona.
 • Moduł sterujący silnika (ECM) jest uszkodzony.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0350

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0350:

 1. Sprawdź, czy połączenie elektryczne na złączu cewki jest OK.
 2. Jeśli występuje usterka silnika, należy wyłączyć silnik i odłączyć przewody związane z cewką. Następnie uruchom silnik z odłączonymi kablami i użyj woltomierza. Powinien on pokazywać zakres od 5 do 20Hz, jeśli tego zakresu nie ma, należy wymienić cewkę zapłonową.
 3. Jeżeli w obwodzie cewki zapłonowej nie ma sygnału z PCM, pozostawić cewkę odłączoną i sprawdzić napędy obwodów na złączu cewki zapłonowej. Znaczne napięcie wskazuje na zwarcie. Trzeba go zlokalizować i dokonać niezbędnych napraw.
 4. Jeżeli w obwodzie sterownika nie ma napięcia, odłączyć złącze od PCM. I sprawdź ciągłość obwodu sterownika między modułem sterowania skrzynią biegów (PCM) a cewką. Jeśli nie ma otwartego obwodu, oznacza to usterkę uziemienia. Naprawić problem.
 5. Jeśli jest przerwa, sprawdź rezystancję między masą a złączem cewki zapłonowej. Efektem powinna być nieskończona oporność. Jeśli nie, to usuń zwarcie doziemne w obwodzie sterownika cewki.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Podczas diagnozowania kodu P0350 pierwszą rzeczą, którą należy wykonać jest wizualna kontrola wszystkich przewodów i złączy cewki zapłonowej. Poszukaj uszkodzonych złączy elektrycznych na cewkach zapłonowych lub blokach cewek.

Sprawdź również, czy nie ma spalonych, uszkodzonych lub skorodowanych wiązek przewodów. Z czasem mogą również ulec korozji końcówki złączek elektrycznych cewki zapłonowej.

Jeżeli dla danego cylindra występują kody obwodu pierwotnego/dodatkowego cewki zapłonowej, mogą one pomóc w identyfikacji uszkodzonego obwodu. Jeśli nie występują kody specyficzne dla danego cylindra, należy ustalić, które wyjście lub obwód cewki jest uszkodzony.

Po zlokalizowaniu wyjścia cewki lub obwodu, za pomocą multimetru sprawdzić napięcie akumulatora na złączu przy włączonym zapłonie. Jeśli nie ma napięcia, sprawdź czy nie ma przepalonych bezpieczników, uszkodzonych przekaźników itp.

Jeśli wszystkie bezpieczniki i przekaźniki są nienaruszone, użyj multimetru, aby sprawdzić poszczególne obwody pod kątem ciągłości i rezystancji. Przedtem należy odłączyć wszystkie powiązane sterowniki, aby nie uszkodzić wrażliwych układów elektronicznych.

Jeśli na cewce zapłonowej występuje sygnał napięciowy, sprawdź złącze pod kątem impulsu masy z PCM. Jeśli impuls masy nie występuje, najprawdopodobniej uszkodzony jest sterownik w PCM.

Są to ogólne zalecenia dotyczące identyfikacji usterki związanej z błędem P0350. Jednak najczęstszym sposobem usunięcia usterki jest wymiana przewodów wysokiego napięcia oraz samej cewki.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0350 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Citroen (C4)
 • Daihatsu
 • Dodge
 • Ford
 • Hyundai (Santa Fe, Sonata)
 • Infiniti
 • Kia (Sedona, Sorento)
 • Nissan (Almera, Elgrand, Note, Teana, Tiida)
 • Peugeot (206, 307, 406)
 • Porsche
 • Subaru (Legacy)
 • Suzuki (Carry)
 • Toyota
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0350 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0301, P0302, P0303, P0304, P0352, P0353, P0354, P0355, P0356, P0357, P0358, P0359, P0360, P0361, P0362.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz