Kod błędu P0349 – obwód czujnika położenia wałka rozrządu „A” przerywany/niedokładny (Bank 2)

Kod błędu P0349 brzmi jak „obwód czujnika położenia wałka rozrządu „A” przerywany/niedokładny (Bank 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Camshaft Position Sensor „A” Circuit Intermittent/Erratic (Bank 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0349

Czujnik położenia wałka rozrządu to urządzenie elektroniczne stosowane w silniku do rejestracji prędkości obrotowej wałka rozrządu. Informacje te są wykorzystywane przez moduł sterujący silnika (ECM) do sterowania zapłonem i wtryskiem paliwa.

Kod błędu P0349 – obwód czujnika położenia wałka rozrządu

Czujnik położenia wałka rozrządu monitoruje go w celu identyfikacji konkretnego cylindra i określa położenie tłoka. Układ czujników składa się z części obrotowej, zwykle tarczy, oraz części statycznej, czyli właściwego czujnika.

Podczas pracy silnika wysokie i niskie części zębów powodują zmianę szczeliny w czujniku. Zmiana szczeliny powoduje zmianę pola magnetycznego. A zmiana pola magnetycznego powoduje zmianę napięcia na czujniku.

W przypadku awarii układu czujnika położenia wału korbowego (POS). Czujnik położenia wałka rozrządu zapewnia różne sterowanie częściami silnika. Poprzez synchronizację sygnałów identyfikacyjnych cylindrów.

Samochodowy kod usterki P0349 jest jednym z kilku popularnych kodów usterek dotyczących czujnika położenia wałka rozrządu (CPS). Oznacza to, że sygnał z czujnika jest przerywany, przekracza dopuszczalne parametry określone przez producenta pojazdu.

P0349 odnosi się do czujnika „A” Bank 2. Bank 2 to ta strona silnika, która nie zawiera cylindra 1.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0349 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Utrata mocy silnika.
 3. Mogą wystąpić przeskoki zapłonu w cylindrach silnika. Silnik pojazdu może również pracować nieprawidłowo.
 4. Pływające obroty i próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 5. Silnik może stanąć w miejscu lub nie dać się uruchomić.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.

Pojazd prawdopodobnie jeździ z kodem usterki P0349. Może być jednak trudny do uruchomienia, może wystąpić utrata mocy i niestabilność silnika. Zaleca się jak najszybsze usunięcie usterki, aby uniknąć uszkodzenia innych elementów silnika w przypadku pojawienia się tego kodu.

Przyczyny błędów

Kod P0349 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wiązka przewodów czujnika położenia wałka rozrządu jest uszkodzona lub zwarta.
 • Połączenie elektryczne między czujnikiem a ECM może być słabe.
 • Czujnik położenia wałka rozrządu jest uszkodzony.
 • Niski poziom naładowania baterii.
 • Uszkodzony rozrusznik.

W niektórych modelach niskie napięcie akumulatora lub słaby rozrusznik mogą generować kod czujnika położenia wałka rozrządu P0349.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0349

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0349:

 1. Sprawdź okablowanie, szukając korozji, słabych połączeń lub zużytej izolacji.
 2. Sprawdzić złącze na czujniku wałka rozrządu. Poszukaj korozji i wad w złączu. Nałożyć smar dielektryczny na połączenie.
 3. Wymienić czujnik położenia wałka rozrządu.
 4. Sprawdzić stan akumulatora. Niski poziom naładowania baterii może spowodować ustawienie kodu.
 5. Sprawdź rozrusznik pod kątem nadmiernej trakcji, wskazującej na słabą cewkę.

Często wymiana czujnika powoduje korektę kodu błędu P0349, ale niekoniecznie. Dlatego ważne jest, aby wykonać kontrolę wszystkich elementów.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Błąd P0349 odnosi się do problemu z obwodem elektrycznym, ale nie należy pomijać czujnika położenia wałka rozrządu. Sam czujnik może ulec awarii, ale jego wymiana nie zawsze rozwiązuje problem. Dlatego należy również sprawdzić schemat połączeń za pomocą woltomierza cyfrowego.

Upewnij się, że złącze na czujniku jest pewnie zamocowane. Sprawdzić również wiązkę przewodów pod kątem uszkodzeń. Na przykład uszkodzenia powstałe w wyniku niedawnej naprawy silnika, uderzenia lub uszkodzenia spowodowane przez gryzonie.

Sprawdź czujnik

Odłącz czujnik i zmierz rezystancję. Jeśli odczytuje nieskończoność, nastąpiło rozwarcie lub zwarcie. Jeśli odczyta 0 ohm, to można powiedzieć, że sam czujnik jest uszkodzony.

Do sprawdzenia sygnału najlepiej użyć oscyloskopu cyfrowego. Ale można też uzyskać przybliżony wynik ustawiając woltomierz w tryb napięcia zmiennego. Test powinien dać co najmniej 20mV.

Inspekcja elektryczna

Odłączyć złącza sterownika ECM i CMP, a następnie umieścić krótką zworę w poprzek zacisków złącza CMP. Można do tego wykorzystać mały spinacz do papieru lub drut.

Po stronie sterownika ECM sprawdź rezystancję w samym obwodzie. Powinna ona być mniejsza niż 0,1 ohm. Jeśli więcej, ECM nie będzie w stanie wykryć sygnału. Dlatego należy szukać uszkodzonego przewodu lub korozji.

Zdejmij zworkę i sprawdź obwód pod kątem przerwania, jeśli jest opór, to prawdopodobnie doszło do zwarcia. Woda w złączu może to łatwo spowodować. Sprawdź, czy nie ma usterki masy, biorąc jeden z przewodów i podłączając go do „masy” lub ujemnego bieguna akumulatora.

Jeśli nie ma problemu w czujniku CPS lub jego okablowaniu, P0349 może być po prostu pomocniczym kodem błędu. Zwróć uwagę na nadmiernie pracujący pasek rozrządu. W silniku może być również uszkodzony sygnał, obwód czujnika położenia wału korbowego lub usterka rozrządu zapłonu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0349 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura
 • BMW
 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Citroen
 • Dodge (Caravan)
 • Ford (Expedition, F-150, Mustang)
 • Honda
 • Jeep (Wrangler)
 • Lincoln
 • Nissan
 • Peugeot (407)
 • Porsche (Cayenne)
 • Saab (9-3)
 • Toyota
 • LADA (Niva)

W przypadku kodu usterki P0349 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0340, P0341, P0345, P0420.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz