Kod błędu P0344 – obwód czujnika położenia wałka rozrządu „A” przerywany/niedokładny (Bank 1)

Kod błędu P0344 brzmi jak „obwód czujnika położenia wałka rozrządu „A” przerywany/niedokładny (Bank 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Camshaft Position Sensor „A” Circuit Intermittent/Erratic (Bank 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0344

Czujnik położenia wałka rozrządu to urządzenie elektroniczne stosowane w silniku do rejestrowania prędkości obrotowej wałka rozrządu. Informacje te są wykorzystywane przez moduł sterujący silnika (ECM) do sterowania zapłonem i wtryskiem paliwa.

Kod błędu P0344 – obwód czujnika położenia wałka rozrządu

Czujnik położenia wałka rozrządu monitoruje wałek rozrządu w celu identyfikacji konkretnego cylindra i określa położenie tłoka. System czujników składa się z części obrotowej, zwykle tarczy, i części statycznej, czyli właściwego czujnika.

Gdy silnik pracuje, wysokie i niskie partie zębów powodują zmianę szczeliny w czujniku. Zmiana szczeliny powoduje zmianę pola magnetycznego. Zmiana pola magnetycznego powoduje zmianę napięcia na czujniku.

W przypadku awarii układu czujnika położenia wału korbowego (POS). Czujnik położenia wałka rozrządu zapewnia różne sterowanie częściami silnika. Poprzez synchronizację sygnałów identyfikacyjnych cylindrów.

Samochodowy kod błędu P0344 jest jednym z kilku często występujących kodów błędów związanych z czujnikiem położenia wałka rozrządu (CPS). Oznacza to, że sygnał z czujnika jest przerywany i przekracza dopuszczalne parametry określone przez producenta pojazdu.

P0344 odnosi się do czujnika „A” Bank 1. Bank 1 to ta strona silnika, po której znajduje się cylinder 1.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0344 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Utrata mocy silnika.
 3. Mogą wystąpić przeskoki zapłonu w cylindrach silnika. Silnik pojazdu może również pracować nieprawidłowo.
 4. Pływające obroty i próby zgaśnięcia na biegu jałowym.
 5. Silnik może utknąć w martwym punkcie lub nie dać się uruchomić.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.

Pojazd może pracować z tym kodem usterki. Mogą jednak wystąpić trudności z uruchomieniem silnika, spadek mocy i niestabilność silnika. Aby uniknąć uszkodzenia innych elementów silnika, w przypadku wykrycia kodu P0344 zaleca się jak najszybsze usunięcie usterki.

Przyczyny błędów

Kod P0344 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wiązka przewodów czujnika położenia wałka rozrządu jest uszkodzona lub zwarta.
 • Połączenie elektryczne między czujnikiem a ECM może być uszkodzone.
 • Uszkodzony jest czujnik położenia wałka rozrządu.
 • Niski poziom naładowania akumulatora.
 • Uszkodzony rozrusznik.

W niektórych modelach niskie napięcie akumulatora lub słaby rozrusznik mogą powodować uaktywnienie kodu P0344 czujnika położenia wałka rozrządu.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0344

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0344:

 1. Sprawdzić wiązkę przewodów, poszukać śladów korozji, luźnych połączeń lub zużytej izolacji.
 2. Sprawdź złącze czujnika wałka rozrządu. Sprawdź, czy w złączu nie ma korozji lub uszkodzeń. Nałóż smar dielektryczny na połączenie.
 3. Wymienić czujnik położenia wałka rozrządu.
 4. Sprawdź stan akumulatora. Niski poziom naładowania baterii może spowodować ustawienie kodu.
 5. Sprawdzić, czy rozrusznik nie ma nadmiernej przyczepności, co wskazuje na słabą cewkę.

Często wymiana czujnika powoduje skorygowanie kodu błędu P0344, ale nie zawsze. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić wszystkie elementy.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Błąd P0344 jest problemem elektrycznym, ale nie należy pomijać czujnika położenia wałka rozrządu. Sam czujnik może ulec awarii, ale jego wymiana nie zawsze rozwiązuje problem. Dlatego należy również sprawdzić schemat elektryczny za pomocą woltomierza cyfrowego.

Upewnij się, że złącze na czujniku jest dobrze zamocowane. Należy również sprawdzić, czy wiązka przewodów nie jest uszkodzona. Na przykład uszkodzenia powstałe w wyniku niedawnej naprawy silnika, uderzenia lub uszkodzenia spowodowane przez gryzonie.

Sprawdź czujnik

Odłącz czujnik i zmierz jego rezystancję. Jeśli odczyt jest nieskończony, oznacza to, że nastąpiło zwarcie lub rozwarcie obwodu. Jeśli odczyt wynosi 0 omów, można stwierdzić, że uszkodzony jest sam czujnik.

Do sprawdzenia sygnału najlepiej użyć oscyloskopu cyfrowego. Można też uzyskać przybliżoną wartość, ustawiając woltomierz w trybie napięcia zmiennego. Test powinien dawać napięcie co najmniej 20 mV.

Przegląd elektryczny

Odłącz złącza sterownika ECM i CMP, a następnie umieść krótką zworkę na zaciskach złącza CMP. Można do tego celu użyć małego spinacza do papieru lub drucika.

Po stronie sterownika ECM należy sprawdzić rezystancję w samym obwodzie. Powinna ona wynosić mniej niż 0,1 oma. W przypadku przekroczenia tej wartości ECM nie będzie w stanie wykryć sygnału. Dlatego należy szukać uszkodzonego przewodu lub korozji.

Zdejmij zworkę i sprawdź, czy obwód nie jest przerwany – jeśli jest opór, prawdopodobnie doszło do zwarcia. Może to łatwo spowodować woda w złączu. Sprawdź, czy nie ma zwarcia doziemnego, podłączając jeden z przewodów do „masy” lub ujemnego bieguna akumulatora.

Jeżeli nie ma problemu z czujnikiem CPS lub jego okablowaniem, P0344 jest prawdopodobnie tylko pomocniczym kodem błędu. Należy zwrócić uwagę na nadmiernie pracujący pasek rozrządu. Może to być również uszkodzony sygnał, obwód czujnika położenia wału korbowego lub przerwanie zapłonu silnika.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0344 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura (TL)
 • BMW (E39)
 • Chrysler (300M, Intrepid, PT Cruiser)
 • Citroen
 • Dodge (Charger, Dakota, RAM, Stratus)
 • Ford (F-150)
 • Honda (Civic, Odyssey)
 • Jeep (Grand Cherokee, Wrangler)
 • Lincoln (Navigator)
 • Mazda
 • Opel (Corsa, Insignia)
 • Peugeot (Partner)
 • Porsche (Cayenne)
 • Ssangyong (Actyon, Kyron, Rexton)
 • GAZelle (Next)
 • Volga (Siber)

W przypadku kodu usterki P0344 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0016, P0068, P0325, P0335, P0340, P0513, P1128.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz