Kod błędu P0337 – czujnik położenia wału korbowego „A” obwód niskiego wejścia

Kod błędu P0337 brzmi jak „czujnik położenia wału korbowego „A” obwód niskiego wejścia”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Crankshaft Position (CKP) Sensor „A” Circuit Low Input”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0337

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P0337 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0337 – czujnik położenia wału korbowego

W zależności od pojazdu, PCM wykorzystuje informacje o położeniu wału korbowego, aby określić prawidłowy czas zapłonu. Jednak w niektórych systemach wykrywa on tylko moment zapłonu i nie steruje nim.

Czujnik CKP jest nieruchomy i współpracuje z pierścieniem zębatym przymocowanym do wału korbowego. Kiedy ten pierścień przechodzi przed czujnikiem CKP, pole magnetyczne generowane przez czujnik zostaje przerwane. W ten sposób powstaje sygnał napięciowy, który PCM interpretuje jako pozycję wału korbowego.

Jeśli PCM wykryje brak impulsów wału korbowego lub jeśli dostrzeże problem z impulsami w obwodzie wyjściowym, ustawiany jest kod P0337.

Innymi słowy, gdy silnik pracuje, PCM stale porównuje sygnały wejściowe z wału korbowego i wałka rozrządu. Jeśli pozycja wału korbowego nie mieści się w określonym stopniu odchylenia od pozycji wału rozrządu. Przy danym zestawie zaprogramowanych okoliczności, przez dany okres czasu. Kod P0337 zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna usterki.

Dość często po ustawieniu tego kodu silnik nie chce się uruchomić. Jeśli silnik się uruchomi, prawdopodobnie będzie pracował bardzo źle.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0337 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania.
 2. Silnik może pracować, ale z obniżoną wydajnością (zmniejszoną mocą).
 3. Silnik może się obracać, ale nie uruchomić.
 4. Pojazd może stanąć w miejscu lub słabo ruszyć.
 5. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.

W zależności od marki i modelu, jednostka sterująca silnika może używać czujnika CKP do oceny prędkości i położenia silnika. Dlatego w przypadku wystąpienia usterki P0337 silnik będzie pracował, ale nie z maksymalną wydajnością. W takim przypadku mogą wystąpić trudności z ruszeniem z miejsca, gwałtowny bieg jałowy lub słabe przyspieszenie.

Przyczyny błędów

Kod P0337 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik położenia wału korbowego CKP.
 • Złącze czujnika CKP jest uszkodzone.
 • Brak zębów lub ścięty rowek do mocowania pierścienia zębatego.
 • Łańcuch rozrządu jest rozciągnięty lub ząbek paska rozrządu zsunął się z powodu zużycia
 • Błędne ustawienie paska/łańcucha rozrządu.
 • Uszkodzony pasek rozrządu.
 • Uszkodzony pasek rozrządu / napinacz łańcucha.
 • Zawór elektromagnetyczny CMP utknął w pozycji otwartej.
 • Przyczyną jest czasami uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0337

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0337:

 1. Sprawdzić wzrokowo przewody elektryczne i złącza czujników położenia wału korbowego i wałka rozrządu.
 2. Sprawdź poziom oleju silnikowego oraz stan i lepkość oleju.
 3. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą skanera OBD-II. Ustalenie kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd.
 4. Wyczyść kody błędów z pamięci ECM i przetestuj pojazd, aby sprawdzić, czy kod P0337 pojawi się ponownie.
 5. Sprawdzić napędy, paski lub łańcuch rozrządu pod kątem zużycia.
 6. Jeśli problem nie zostanie wykryty, należy kontynuować diagnostykę zgodnie z procedurą ustaloną przez producenta samochodu.

Podczas diagnozowania i usuwania tej usterki należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Niezastosowanie się do tego zalecenia może spowodować poważne uszkodzenie silnika i doprowadzić do pospiesznej wymiany elementów nadających się do serwisowania.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Diagnozę należy rozpocząć od wizualnej kontroli wszystkich wiązek przewodów i złączy związanych z systemem. Sprawdzić obwody elektryczne, czujniki i złącza, które są zanieczyszczone olejem silnikowym, płynem chłodzącym lub płynem do wspomagania kierownicy.

Płyny na bazie ropy naftowej są znane z tego, że powodują korozję izolacji przewodów ochronnych i powodują zwarcia lub otwarte obwody. Może to spowodować pojawienie się błędu P0337.

Test multimetru

Następnie podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobierz wszelkie zapisane kody usterek. Następnie kontynuuj testowanie sygnałów napięcia i masy. Większość modeli wykorzystuje zasilanie pięciowoltowe. Sprawdź też sygnał masy, a trzeci przewód, obwód sterujący, powinien dostarczyć sygnał do PCM.

Odłącz złącze elektryczne od czujnika CKP i przetestuj go zgodnie z zaleceniami producenta, używając multimetru. Wymień czujnik, jeśli wartości rezystancji nie spełniają specyfikacji producenta. Jeśli wszystkie wartości rezystancji obwodu CKP są w granicach specyfikacji, przejdź do następnego kroku.

Badanie za pomocą oscyloskopu

Podłączyć przewód dodatni oscyloskopu do przewodu sygnałowego wiązki CKP, a przewód ujemny do masy CKP. Wybierz odpowiednie ustawienie napięcia na oscyloskopie i włącz go.

Gdy skrzynia biegów znajduje się w pozycji park lub neutralnej, a silnik pracuje na biegu jałowym, obserwuj przebieg na oscyloskopie. Skup się na wszelkich nagłych skokach lub awariach we wzorze fali.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek skoków lub zakłóceń, delikatnie poruszaj wiązką przewodów i złączem, patrząc na wzór fali. Próbujesz ustalić, czy problemem jest luźne połączenie, czy wadliwe CKP.

Zwróć uwagę na bloki napięć we wzorze fali. Jeśli brakuje niektórych z nich, świadczy to o uszkodzonym lub zużytym pierścieniu zębatym. Sprawdź również magnetyczną końcówkę CKP pod kątem nadmiernych pozostałości metalu i wyczyść w razie potrzeby. Jeśli przebieg jest normalny, przejdź do następnego kroku.

Teraz ponownie podłącz przewody testowe oscyloskopu do tych samych obwodów w pobliżu złącza PCM i obserwuj przebieg. Jeśli zostanie wykryte odchylenie, prawdopodobnie istnieje otwarty lub zwarty obwód między złączem CKP a złączem PCM.

Jeśli nie znaleziono otwartych lub zwartych obwodów, problemem z błędem P0337 może być wadliwy PCM lub jego programowanie.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0337 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Chevrolet (Aveo, Captiva, Lacetti, Lanos, Rezzo, Spark)
 • Citroen (C4, C5)
 • Daewoo (Matiz, Nexia)
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Hover (H5)
 • Hyundai (Accent)
 • Isuzu
 • Kia (Ceed, Sedona)
 • Mazda (6)
 • Peugeot (307)
 • Saab
 • Subaru
 • Volkswagen
 • Volvo
 • LADA (Kalina, Priora)
 • VAZ (2110, 2112, 2114, 2115)

W przypadku kodu usterki P0337 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0301, P0304, P0330, P0335, P0336, P0338, P0339.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz