Kod błędu P0321 – zapłon/dystrybutor obwód wejściowy prędkości silnika zakres/wydajność

Kod błędu P0321 brzmi jak „zapłon/dystrybutor obwód wejściowy prędkości silnika zakres/wydajność”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Ignition/Distributor Engine Speed Input (RPM) Circuit Range/Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0321

Kod diagnostyczny P0321 wskazuje na problem niedopasowania zakresu roboczego w obwodzie wejściowym rozdzielacza zapłonu. Ten kod jest również określany jako błąd czujnika położenia wału korbowego (CKP) i czujnika położenia wału rozrządu (CMP).

Kod błędu P0321 – zapłon/dystrybutor obwód wejściowy prędkości silnika zakres/wydajność

Czujnik położenia wału korbowego (CKP) przekazuje informacje o swoim położeniu lub rozrządzie do modułu sterującego skrzynią biegów (PCM). Ta informacja jest zwykle używana do prędkości obrotowej silnika. Czujnik położenia wałka rozrządu (CMP) również zgłasza swoje dokładne położenie i rozrząd do PCM.

Sygnały wejściowe są wykorzystywane przez moduł sterujący skrzyni biegów do monitorowania prędkości i pozycji wału korbowego i wałka rozrządu. Informacje te są również wykorzystywane do regulacji kąta wyprzedzenia zapłonu i ustawień paliwa. Odbywa się to w celu dostosowania do zmian obciążenia silnika i poprawy wydajności.

Jeśli wystąpi problem elektryczny z niedopasowaniem zakresu wydajności do któregokolwiek z tych dwóch obwodów, PCM ustawi kod błędu P0321. Ten kod jest traktowany jako usterka tylko w obwodzie elektrycznym.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0321 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Prędkościomierz lub obrotomierz nie działa lub działa nieprawidłowo.
 4. Silnik nie przyspiesza dobrze.
 5. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 6. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 7. Zmniejszona moc silnika.
 8. Zwiększone zużycie paliwa.

Błąd P0321 jest dość poważny, gdyż warunki, które doprowadziły do jego utrzymywania się mogą spowodować uszkodzenie silnika.

Przyczyny błędów

Kod P0321 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik położenia wału korbowego jest uszkodzony.
 • Nastąpiła awaria czujnika położenia wałka rozrządu.
 • Wadliwy rozdzielacz zapłonu.
 • Wadliwy czujnik prędkości obrotowej silnika.
 • Otwarty lub zwarty obwód w okablowaniu lub złączach wymienionych czujników.
 • Niski poziom naładowania baterii.
 • Czasami przyczyną może być uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0321

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0321:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane błędy za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść błędy i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd P0321 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź, czy przewody i złącza nie są uszkodzone.
 4. Sprawdzić obwody wejściowe czujnika położenia wału korbowego i wałka rozrządu, w razie problemu wymienić uszkodzony czujnik.
 5. Sprawdzić czujnik prędkości obrotowej silnika.
 6. Sprawdzić rozdzielacz zapłonu.
 7. Jeśli to konieczne, flashuj lub wymień PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Podczas rozwiązywania problemu kodu błędu OBD-II P0321 należy zlokalizować elementy związane z obwodem wejściowym rozdzielacza zapłonu. Zazwyczaj są cztery główne elementy w zależności od roku produkcji, marki i modelu pojazdu.

Te elementy to moduł sterowania silnikiem (ECM), czujniki położenia wału korbowego i wałka rozrządu. Ponadto w niektórych pojazdach czujnik rozdzielacza zapłonu.

Po wykryciu należy sprawdzić wizualnie złącza i okablowanie. Szukaj zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku. Odłączyć złącza i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz złączy.

Zwróć uwagę, czy wyglądają na spalone, czy mają zielony odcień wskazujący na utlenianie. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z plastikowym włosiem. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na miejsca styku zacisków.

Kontrola czujników

Sprawdzić wizualnie czujnik położenia wału korbowego. Szukaj oczywistych usterek, takich jak przerwany przewód lub luźne, uszkodzone lub skorodowane złącze elektryczne. Może być konieczne zdjęcie czujnika w celu sprawdzenia obudowy pod kątem pęknięć i innych oczywistych wad, aby ocenić ogólny stan.

Sprawdzić wzrokowo czujnik położenia wałka rozrządu pod kątem oczywistych usterek. Sprawdź, czy nie ma uszkodzonych przewodów, luźnych połączeń elektrycznych i korozji. Może być również konieczne usunięcie czujnika położenia wałka rozrządu, aby ocenić ogólny stan.

Niektóre silniki mogą być wyposażone w czujnik rozdzielacza zapłonu, który również wymaga kontroli wzrokowej. Jeśli uległ awarii, to po jego wymianie może być konieczna kalibracja z PCM w celu poprawnego działania.

Jeśli po pełnym sprawdzeniu nadal otrzymujesz kod P0321, to może być uszkodzony PCM. Ale pamiętaj, że PCM musi być zaprogramowany lub skalibrowany dla konkretnego pojazdu, aby działał poprawnie.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0321 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi (A4, A6, Q7, TT)
 • Chery (Fora, Tiggo)
 • Ford
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Oldsmobile
 • Skoda (Fabia, Octavia)
 • Volkswagen (Beetle, Crafter, Golf, Jetta, Passat, Polo, Tiguan, Touareg, Transporter)

W przypadku kodu usterki P0321 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0171, P0234, P0300, P0322, P0420, P0722, P0730, P0740, P2187, P2261, P3081.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz