Kod błędu P0313 – brak ognia wykryty przy niskim poziomie paliwa

Kod błędu P0313 brzmi jak „brak ognia wykryty przy niskim poziomie paliwa”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Misfire Detected with Low Fuel”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0313

Kod błędu OBD-II P0313 jest ogólnym kodem błędu zdefiniowanym jako „Wykryto pominięcie zapłonu przy niskim poziomie paliwa”. Ustawia się, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje brak zapłonu w jednym lub kilku cylindrach. Gdy to nastąpi, poziom paliwa w zbiorniku pozostaje poniżej minimalnego dopuszczalnego poziomu.

Kod błędu P0313 – brak ognia wykryty przy niskim poziomie paliwa

Punkt ssania na pompie paliwowej znajduje się czasem powyżej poziomu paliwa, co powoduje, że pompa paliwowa „zasysa” powietrze. Powoduje to przerywane przerwy w dopływie paliwa do wtryskiwaczy.

Kod P0313 należy jednak do grupy błędów niejednoznacznych, które w praktyce mogą być ustawione nawet przy pełnym zbiorniku paliwa. Brak równowagi powietrzno-paliwowej jest najczęściej spowodowany dużymi nieszczelnościami podciśnieniowymi, które powodują, że do silnika dostaje się niemierzone powietrze.

W praktyce rozwiązanie tej usterki często zależy od tego, czy występują inne kody. Jeśli są one obecne, kroki naprawcze wymagane do ich rozwiązania zależą całkowicie od tego, jakie dodatkowe kody są obecne.

Na przykład, jeśli wiadomo, że poziom paliwa nie jest niski, ale obecne są kody dotyczące niskiego ciśnienia paliwa. Usterka jest wyraźnie związana z problemami w układzie paliwowym, a nie niskim poziomem paliwa w zbiorniku.

Dlatego kod P0313 może mieć wiele możliwych przyczyn innych niż niski poziom paliwa. Jednak inne możliwe przyczyny będą prawie na pewno wskazywane przez kody usterek, które odnoszą się do konkretnych problemów. W takich przypadkach kod ten jest ustawiany jako odpowiedź na inne problemy.

Zwróć uwagę, czy występują inne kody. Jeden lub więcej z nich może spowodować przejście PCM w tryb usterki lub tryb awaryjny. Zwłaszcza jeśli istnieje możliwość, że niewypał zapłonu może uszkodzić katalizatory.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0313 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 3. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Odbijanie/braki stacyjki na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 5. Słabe przyspieszenie.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Zmniejszona wydajność silnika.
 8. Zapach paliwa wydobywający się z wydechu.

P0313 jest uważany za poważną usterkę i musi być usunięty jak najszybciej. Dłuższa jazda z nieszczelnością zapłonu może spowodować kosztowne uszkodzenie silnika i katalizatorów.

Przyczyny błędów

Kod P0313 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Niski poziom paliwa, poniżej poziomu wlotu pompy paliwowej.
 • Awaria pompy paliwa.
 • Wadliwe lub zużyte świece zapłonowe.
 • Zużyte lub uszkodzone przewody zapłonowe.
 • Nieudana cewka.
 • Wadliwy czujnik tlenu.
 • Uszkodzone wtryskiwacze paliwa.
 • Wyciek podciśnienia.
 • Niskie ciśnienie paliwa.
 • Wadliwy czujnik położenia wałka rozrządu.
 • Wadliwy czujnik położenia wału korbowego.
 • Zatkane przewody recyrkulacji spalin lub zawór.
 • Zatkane katalizatory.
 • Czujnik przepływu powietrza jest uszkodzony.
 • Uszkodzony czujnik położenia przepustnicy.
 • Nieszczelna uszczelka głowicy cylindra.
 • Niska kompresja silnika.
 • Zła jakość paliwa.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0313

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0313:

 1. Użyj skanera OBD, aby sprawdzić, czy nie występują inne usterki. Jeśli są one obecne, zaleca się ich usunięcie w pierwszej kolejności.
 2. Sprawdź poziom paliwa.
 3. Sprawdzić, czy nie ma luźnych złączy na cewkach zapłonowych lub uszkodzonego okablowania. Należy również zwrócić uwagę na luźne przewody masy silnika. Może to spowodować przypadkowe przeskoki zapłonu. W razie potrzeby dokręcić lub naprawić.
 4. Sprawdź stan świec zapłonowych i ich przewodów. Zużyte lub stare przewody świecowe są częstą przyczyną przypadkowych przerw w zapłonie. W razie potrzeby wymień świece zapłonowe i przewody.
 5. Należy zmierzyć ciśnienie paliwa. Niskie ciśnienie może powodować przerywany zapłon w kilku cylindrach. Gdy ciśnienie jest poniżej specyfikacji, silnik nie otrzymuje odpowiedniej ilości paliwa i zaczyna odchudzać mieszankę. Źródłem niskiego ciśnienia może być pompa paliwowa lub regulator ciśnienia.
 6. Sprawdź, czy wtryskiwacze paliwa działają prawidłowo i są włączone. Przypadkowe przeskoki zapłonu mogą być oznaką wadliwych lub zatkanych wtryskiwaczy paliwa, które należy wymienić. Sprawdź również, czy okablowanie wtryskiwacza paliwa jest nieuszkodzone i prawidłowo podłączone.
 7. Jeśli układ zapłonowy i układ paliwowy są sprawdzone, można przeprowadzić kontrolę kompresji silnika i kontrolę szczelności, aby zobaczyć, czy istnieją problemy mechaniczne powodujące przeskoki zapłonu.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Czasami po wykryciu usterki P0313 nie występują żadne objawy. Najłatwiej jest po prostu zresetować kod i zobaczyć czy wróci. I oczywiście sprawdź poziom paliwa w zbiorniku.

Jeśli zauważysz problem w postaci nieregularnej pracy na biegu jałowym lub szarpania silnika, sprawdź wszystkie przewody i złącza prowadzące do cylindrów. Następnie należy sprawdzić świece zapłonowe, przewody i cewki.

W niektórych przypadkach przyczyną jest uszkodzony katalizator. Jeśli w spalinach czuć zgniłe jaja, należy wymienić katalizator. Nie należy również pomijać wadliwych wtryskiwaczy paliwa.

Przypadkowe przeskoki zapłonu, mogą być spowodowane wyczerpanym paliwem. Może to być spowodowane nieszczelnością podciśnienia w kolektorze dolotowym lub przepuszczaniem powietrza przez czujnik przepływu powietrza. Również z powodu zaworu recyrkulacji spalin zatrzymanego w pozycji otwartej.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0313 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW (320i, 325i, 330i, 525i, 530i, E39, E53, E83, X3, X5)
 • Citroen (C3, C4, C5)
 • Ford
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Astra, Corsa)
 • Peugeot (206, 307, 3008, 308, 508, Partner)
 • Renault (Duster, Fluence, Logan, Megane, Sandero)
 • Rover

W przypadku kodu usterki P0313 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0004, P0091, P0102, P0103, P0117, P0135, P0136, P0140, P0171, P0174, P0267, P0301, P0302, P0303, P0304, P0306, P0430, P0491, P0492, P1082, P1083, P1085, P1093, P2096, P2098.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz