Kod błędu P0310 – wykryto przerwanie ognia w cylindrze 10

Kod błędu P0310 brzmi jak „wykryto przerwanie ognia w cylindrze 10”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cylinder 10 Misfire Detected”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0310

Kod błędu OBD-II P0310 to kod ogólny, który brzmi jak „Wykryto niewypał zapłonu w cylindrze numer 10”. Jest ustawiany, gdy PCM (Powertrain Control Module) wykryje niewypał zapłonu w dziesiątym cylindrze.

Kod błędu P0310 – wykryto przerwanie ognia w cylindrze 10

System wykrywania przerw w zapłonie wykorzystuje dane wejściowe, które są przesyłane do PCM przez specjalne obwody sprzężenia zwrotnego. Jeśli PCM nie otrzyma sygnału zwrotnego, interpretuje to jako awarię zapłonu.

Błąd P0310 wskazuje, że w dziesiątym cylindrze występują przeskoki zapłonu. Występują one, gdy w cylindrze spalana jest niewystarczająca ilość paliwa. Ważne jest efektywne spalanie. Ponieważ spalanie paliwa jest źródłem energii dla silnika.

Przeskoki zapłonu mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Z powodu wadliwego układu zapłonowego, układu paliwowego lub wewnętrznej awarii silnika. Usterka jest często spowodowana zużytymi świecami zapłonowymi, przewodami świecowymi lub wadliwą cewką.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0310 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 3. Pływające obroty i próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Odbijanie/braki stacyjki na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 5. Słabe przyspieszenie.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Zmniejszona wydajność silnika.
 8. Zapach paliwa wydobywający się z wydechu.

P0310 to poważna usterka, którą należy jak najszybciej usunąć. Dłuższa jazda z nieszczelnością zapłonu może spowodować kosztowne uszkodzenie silnika i katalizatorów.

Przyczyny błędów

Kod P0310 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwe lub zużyte świece zapłonowe.
 • Zużyte lub uszkodzone przewody zapłonowe.
 • Awaria cewki.
 • Wadliwy czujnik tlenu.
 • Uszkodzone wtryskiwacze paliwa.
 • Wyciek podciśnienia.
 • Niskie ciśnienie paliwa.
 • Wadliwy czujnik położenia wałka rozrządu.
 • Wadliwy czujnik położenia wału korbowego.
 • Zatkane przewody recyrkulacji spalin lub zawór.
 • Zatkane katalizatory.
 • Czujnik przepływu powietrza jest uszkodzony.
 • Uszkodzony czujnik położenia przepustnicy.
 • Nieszczelna uszczelka głowicy cylindra.
 • Niska kompresja silnika.
 • Zła jakość paliwa.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0310

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0310:

 1. Użyj skanera OBD, aby sprawdzić, czy nie występują inne usterki. Jeśli są one obecne, zaleca się ich usunięcie w pierwszej kolejności.
 2. Sprawdzić, czy nie ma luźnych złączy na cewkach zapłonowych lub uszkodzonego okablowania. Należy również zwrócić uwagę na luźne przewody masy silnika. Może to spowodować przypadkowe przeskoki zapłonu. W razie potrzeby dokręcić lub naprawić.
 3. Sprawdź stan świec zapłonowych i ich przewodów. Zużyte lub stare przewody świecowe są częstą przyczyną przypadkowych przerw w zapłonie. W razie potrzeby wymień świece zapłonowe i przewody.
 4. Należy zmierzyć ciśnienie paliwa. Niskie ciśnienie może powodować przerywany zapłon w kilku cylindrach. Gdy ciśnienie jest poniżej specyfikacji, silnik nie otrzymuje odpowiedniej ilości paliwa i zaczyna odchudzać mieszankę. Źródłem niskiego ciśnienia może być pompa paliwowa lub regulator ciśnienia.
 5. Sprawdź, czy wtryskiwacze paliwa działają prawidłowo i są włączone. Przypadkowe przeskoki zapłonu mogą być oznaką wadliwych lub zatkanych wtryskiwaczy paliwa, które należy wymienić. Sprawdź również, czy okablowanie wtryskiwacza paliwa jest nieuszkodzone i prawidłowo podłączone.
 6. Jeśli układ zapłonowy i układ paliwowy są sprawdzone, można przeprowadzić kontrolę kompresji silnika i kontrolę szczelności, aby zobaczyć, czy istnieją problemy mechaniczne powodujące przeskoki zapłonu.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Czasami po wykryciu usterki P0310 nie występują żadne objawy. Najłatwiej jest po prostu zresetować kod i zobaczyć, czy się włączy.

Jeśli problem występuje w postaci nieregularnej pracy na biegu jałowym lub szarpania silnika, należy sprawdzić wszystkie przewody i złącza prowadzące do cylindrów. Następnie warto sprawdzić świece, przewody, a także cewki.

W niektórych przypadkach przyczyną jest uszkodzony katalizator. Jeśli w spalinach czuć zgniłe jaja, należy wymienić katalizator. Nie należy również pomijać wadliwych wtryskiwaczy paliwa.

Przypadkowe przeskoki zapłonu, mogą być spowodowane wyczerpanym paliwem. Może to być spowodowane nieszczelnością podciśnienia w kolektorze dolotowym lub przepuszczaniem powietrza przez czujnik przepływu powietrza. Również z powodu zaworu recyrkulacji spalin zatrzymanego w pozycji otwartej.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0310 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford

W przypadku kodu usterki P0310 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0300, P0301, P0302, P0303, P0304, P0305, P0306, P0307, P0308, P0309, P0311, P0312.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz