Kod błędu P02E5 – zamknięty regulator przepływu powietrza dolotowego w dieslu

Kod błędu P02E5 brzmi jak „zamknięty regulator przepływu powietrza dolotowego w dieslu”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Diesel Intake Air Flow Control Stuck Closed”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P02E5

Gdy PCM wykryje problem z regulatorem powietrza dolotowego lub jego obwodem, ustawia kod P02E5. W tym przypadku kod ustawia się po wykryciu, że regulator przepływu powietrza dolotowego silnika Diesla utknął w pozycji zamkniętej.

Kod błędu P02E5 – zamknięty regulator przepływu powietrza dolotowego w dieslu

System kontroli przepływu powietrza wlotowego w silniku wysokoprężnym (DIAFPS) jest zwykle przykręcony do korpusu przepustnicy. Przetwarza on objętość napływającego powietrza na sygnał elektryczny dla modułu sterującego układu napędowego (PCM).

PCM odbiera ten sygnał napięciowy, aby określić, ile czystego, przefiltrowanego powietrza dostaje się do silnika. Określa również, jaka ilość dostaje się przez system recyrkulacji spalin, czyli system EGR.

Gdy EGR jest aktywowany, PCM powinien zauważyć zmianę w przepływie powietrza. Jeśli nie, może być coś nie tak z systemem EGR lub z czujnikiem położenia wlotu powietrza.

Objętość powietrza przechodzącego przez dolot jest regulowana przez zawór powietrza dolotowego na korpusie przepustnicy. Czujnik położenia wlotu powietrza informuje moduł sterujący silnika (PCM) o położeniu zaworu sterującego przepływem wlotu powietrza w silniku wysokoprężnym.

Kod diagnostyczny P02E5 zgłasza zacięcie w pozycji zamkniętej zaworu sterującego przepływem powietrza dolotowego silnika wysokoprężnego. Ustawia się, gdy PCM otrzyma sygnał o utknięciu regulatora przepływu powietrza w pozycji zamkniętej na zbyt długi okres czasu.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P02E5 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Może wystąpić niska prędkość obrotowa na biegu jałowym.
 3. Nie działa system recyrkulacji spalin (EGR).
 4. Brak regeneracji filtra sadzy w celu wypalenia osadów sadzy.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.

Błąd P02E5 nie jest uważany za poważny, ale jak w przypadku każdego problemu, wskazane jest jego rozwiązanie. W większości przypadków PCM może skompensować problem elektryczny, jeśli w tym obwodzie odniesienia nie ma innych czujników.

Przyczyny błędów

Kod P02E5 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Układ sterowania przepływem powietrza wlotowego w silniku wysokoprężnym jest uszkodzony.
 • Uszkodzone lub postrzępione złącze.
 • Uszkodzona, przepalona, zwarta, odłączona lub skorodowana wiązka przewodów.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P02E5

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P02E5:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy kod P02E5 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, należy sprawdzić okablowanie i odpowiednie złącza związane z układem sterowania przepływem wlotu powietrza do silnika wysokoprężnego. Sprawdź, czy nie są one uszkodzone lub postrzępione. W razie potrzeby naprawić lub wymienić.
 4. Sprawdzić i przetestować system kontroli przepływu powietrza wlotowego w silniku wysokoprężnym, w razie potrzeby naprawić.
 5. Jeśli przyczyną jest uszkodzony moduł PCM, należy go wymienić lub przeprogramować.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Sprawdzić pod kątem widocznych uszkodzeń wiązki przewodów i złączy. Następnie należy rozpocząć procedurę diagnostyczną przy użyciu narzędzia skanującego. Aby ustalić, czy błąd P02E5 jest jedynym błędem, jeśli nie, może warto najpierw uporządkować inne kody usterek.

Jeśli nie stwierdzono problemów z uszkodzonymi lub skorodowanymi złączami, należy przeprowadzić dokładną kontrolę wszystkich powiązanych przewodów. W razie potrzeby naprawić lub wymienić uszkodzone okablowanie.

Sprawdzić okablowanie regulacji przepływu powietrza dolotowego

Jeśli nie ma widocznych uszkodzeń w wiązce przewodów, przygotuj się do wykonania testów napięcia odniesienia, masy, rezystancji i ciągłości. Należy pamiętać o odłączeniu czujnika od wiązki przewodów, aby nie uszkodzić PCM i uniknąć zwarcia.

Jeśli kod P02E5 powróci, sprawdź czujnik położenia przepływu powietrza wlotowego silnika wysokoprężnego i związane z nim obwody. Przy wyłączonym silniku odłączyć złącze elektryczne czujnika.

Podłączyć czarny przewód woltomierza cyfrowego do zacisku masy na złączu wiązki przewodów czujnika wlotu powietrza. Podłączyć czerwony przewód woltomierza cyfrowego do zacisku sygnałowego na złączu wiązki przewodów czujnika.

Sprawdź specyfikację producenta, woltomierz powinien wskazywać 5 V. Jeśli nie, zauważ i napraw przewód sygnałowy lub masowy, lub wymień PCM.

Jeśli poprzednie sprawdzenie zakończyło się sukcesem, ale błąd P02E5 pozostaje, prawdopodobnie uszkodzony jest sam czujnik. Chociaż przed wymianą czujnika też nie można wykluczyć wadliwego PCM.

Jeśli nie jesteś pewien podejmowanych działań, zwróć się o pomoc do wykwalifikowanego technika. W celu prawidłowej instalacji, PCM musi być zaprogramowany lub skalibrowany dla konkretnego pojazdu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P02E5 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Citroen
 • Dodge
 • Ford (Transit)
 • GMC
 • Land Rover (Freelander)
 • Opel (Astra)
 • Peugeot

W przypadku kodu usterki P02E5 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P02E0, P02E1, P02E2, P02E3, P02E4.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz