Kod błędu P02CB – turbosprężarka/supercharger „B” underboost condition

Kod błędu P02CB brzmi jak „turbosprężarka/supercharger „B” underboost condition”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Turbocharger (TC)/Supercharger (SC) „B” Underboost Condition”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P02CB

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P02CB jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P02CB – turbosprężarka/supercharger

Ten błąd DTC występuje, gdy moduł sterujący układu napędowego/silnika (PCM/ECM) wykrył następujące zjawisko. Na brzegu „B” turbina lub turbosprężarka nie zapewnia normalnego poziomu doładowania (ciśnienia).

Problem ten może być spowodowany różnymi przyczynami, które zostaną wyjaśnione bardziej szczegółowo. W normalnie pracującym silniku z turbiną lub turbosprężarką. Powietrze dostające się do silnika jest pod ciśnieniem, co zwiększa moc układu napędowego.

Pojawienie się tego kodu może oznaczać zmniejszenie mocy wyjściowej. Turbosprężarki są napędzane przez gazy spalinowe wydobywające się z silnika. Turbina jest wykorzystywana do wtłaczania powietrza do kolektora dolotowego.

Sprężarka jest zamontowana po stronie wlotowej silnika i zwykle napędzana jest za pomocą przekładni pasowej. Ma to na celu wciągnięcie większej ilości powietrza do wlotu, bez połączenia z wylotem.

W samochodach Forda, podczas pracy silnika, ECU sprawdza sygnał PID minimalnego ciśnienia wlotowego przepustnicy (TIP). Informuje o stanie zasilania powietrzem. Kod ten zapala się, gdy ECU wykryje, że rzeczywiste ciśnienie wlotowe przez przepustnicę jest niższe od pożądanego. Zwykle dane powinny być poniżej 0,27 bara lub więcej w ciągu 5 sekund”.

W przypadku pojazdów grupy VAG definicja kodu jest nieco inna i oznacza „Regulację ciśnienia doładowania”. Oznacza to, że zakres kontroli nie został osiągnięty. Ale z drugiej strony, jest to po prostu kolejna odsłona tego problemu.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P02CB dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapala się kontrolka MIL (Malfunction Indicator Light).
 2. Po zmniejszeniu mocy silnika podróż odbywa się w trybie „powolnym”.
 3. Nietypowe odgłosy pracy silnika/turbo.

Nie ma prawdopodobieństwa wystąpienia innych objawów.

Stopień nasilenia kodu usterki P02CB może wahać się od średniego do poważnego. Jeśli opóźnisz usunięcie tego problemu, możesz być zmuszony do wykonania poważniejszych i bardziej kosztownych napraw.

Przyczyny błędów

Kod P02CB może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Ograniczenie dopływu powietrza (ssanie) lub nieszczelność.
 • Nieprawidłowo podłączone, odłączone lub nieszczelne węże/złączki.
 • Wadliwa lub uszkodzona turbosprężarka.
 • Możliwa awaria czujnika ciśnienia doładowania/spustowego.
 • Uszkodzony zawór przelewowy (VW).
 • Stan niskiego ciśnienia paliwa (Isuzu).
 • Zacinający się solenoid sterowania turbo (Isuzu).
 • Uszkodzony czujnik ciśnienia sterowania wtryskiwaczami (ICP) (Ford).
 • Niskie ciśnienie oleju (Ford).
 • Awaria układu EGR (Ford).
 • Napęd turbosprężarki o zmiennej geometrii (VGT) (Ford).
 • Zacinające się łopatki VGT (Ford).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P02CB

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P02CB:

 1. Sprawdź przewody/przewody między elementami.
 2. Sprawdź turbosprężarkę.
 3. Sprawdzić / wyczyścić / wymienić regulator ciśnienia doładowania.
 4. Należy zwrócić uwagę na działanie zaworu przelewowego.

Jeśli turbosprężarka działa nieprawidłowo z powodu problemów mechanicznych / wewnętrznych. Albo układ wydechowy jest ograniczony (zwykle zatkany katalizator). Te usterki mogą być efektem końcowym poszukiwań.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Najpierw należy skorygować inne kody błędów DTC, jeśli występują, przed zdiagnozowaniem problemu związanego z usterką P02CB. Następnie spróbuj znaleźć Biuletyny Usług Technicznych (TSB). Które są istotne dla Twojego pojazdu (rok, moc silnika, model).

TSB to biuletyny wydawane przez producenta samochodu w celu dostarczenia informacji o znanych problemach. Zazwyczaj opisują konkretne kody usterek, takie jak ten. Jeśli znana jest TSB, należy rozpocząć diagnostykę od opisanych w niej czynności, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zacznij od oględzin. Sprawdzić układ wlotu powietrza pod kątem pęknięć, poluzowanych lub odłączonych przewodów, ograniczeń, blokad itp. W razie potrzeby naprawić lub wymienić.

Sprawdź zawór elektromagnetyczny turbosprężarki

Jeśli układ dolotowy jest w porządku, należy skupić się na diagnostyce regulatora. Także zawór przelewowy, czujniki itp.

Istnieją pewne znane problemy dotyczące niektórych marek i silników. Na przykład, częstym rozwiązaniem problemu błędu P02CB w pojazdach VAG jest wymiana lub naprawa zaworu przelewowego lub cewki.

W silnikach wysokoprężnych GM kod ten może oznaczać, że doszło do awarii rezonatora obudowy turbosprężarki. W przypadku samochodów marki Ford należy sprawdzić, czy cewka elektromagnetyczna zaworu sterującego przepustnicą działa prawidłowo.

Informacje zawarte w tym artykule są uogólnione i każdy model może mieć własną poprawkę do tego kodu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P02CB może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • BMW
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Hyundai
 • Mercedes-Benz
 • Opel
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P02CB czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0046, P0152, P0300, P0401, P0471, P2261, P2262.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz