Kod błędu P02CA – turbosprężarka/supercharger „B” overboost condition

Kod błędu P02CA brzmi jak „turbosprężarka/supercharger „B” overboost condition”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Turbocharger/Supercharger „B” Overboost Condition”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P02CA

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P02CA jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P02CA – turbosprężarka/supercharger

Kod usterki P02CA wskazuje, że moduł sterujący skrzyni biegów (PCM) wykrył niebezpiecznie wysokie ciśnienie doładowania. Z układu dolotowego silnika „B”. Doładowanie przekraczające zalecane poziomy może zagrozić integralności konstrukcyjnej silnika.

W normalnych warunkach silnik wykorzystuje podciśnienie wytwarzane przez ruch tłoka w dół do zasysania powietrza i paliwa do silnika. Doładowanie lub turbosprężarka to sprężarka powietrza służąca do zwiększania ilości powietrza i paliwa dostarczanego do silnika. Dzięki temu mniejszy silnik może wytworzyć moc, która normalnie jest dostępna w przypadku znacznie większego silnika.

Wraz ze wzrostem ciśnienia doładowania wzrasta również obciążenie silnika. Zalecane wartości graniczne ciśnienia doładowania są dostępne dla danego silnika. Aby zapobiec możliwości uszkodzenia elementów silnika. Kod P02CA jest ustawiany w przypadku naruszenia tych limitów i powinien zostać jak najszybciej skorygowany. Aby zapobiec uszkodzeniu silnika lub skrzyni biegów.

Turbosprężarki wykorzystują ciśnienie spalin do obracania łopatek turbiny z odpowiednią prędkością, aby wytworzyć ciśnienie powietrza wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Mogą one jednak wystąpić z opóźnieniem, gdy ciśnienie w układzie wydechowym jest niewystarczające. W zależności od typu zastosowanej jednostki, silnik turbinowy potrzebuje od 1700 do 2500 obr/min, zanim zacznie się „kręcić”.

Turbiny pracujące z pełną przepustnicą obracają się z prędkością około 250 000 obr/min. Ciśnienie doładowania wzrasta wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika. Aby regulować to ciśnienie i zapobiegać przeładowaniu, zamontowany jest zawór przelewowy.

Większość nowoczesnych turbin jest wyposażona w wewnętrzny zawór przelewowy i siłownik zewnętrzny. Turbosprężarka posiada trzpień od siłownika do zaworu przelewowego. Ciśnienie powietrza w kolektorze dolotowym przemieszcza się do górnej części przepustnicy obejścia.

W miarę wzrostu ciśnienia doładowania zaczyna ono wywierać siłę na sprężynę w siłowniku. Powoduje to zamknięcie zaworu przelewowego. Im bardziej wzrasta ciśnienie, tym bardziej naciska ono na sprężynę. Otwiera to przepustnicę obejścia i kieruje spaliny z dala od łopatek turbosprężarki. Zapobiega to dalszemu zwiększeniu mocy.

Regulacja ciśnienia wywieranego na przepustnicę obejścia umożliwia dostosowanie poziomu doładowania przy określonych prędkościach obrotowych silnika. Komputer wykorzystuje do tego celu czujniki barometryczne lub czujniki MAP.

Wykorzystuje również czujniki temperatury silnika i skrzyni biegów, detonacji i ciśnienia w układzie dolotowym. W ten sposób można określić stopień otwarcia przepustnicy bypassu wymagany do uzyskania najlepszego możliwego poziomu wzmocnienia.

Do sterowania poziomem doładowania komputer wykorzystuje cewkę, silnik krokowy lub modulator impulsów. Regulując ciśnienie na siłowniku przepustnicy obejścia, można uzyskać różne poziomy wzmocnienia.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P02CA dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Na panelu sterowania zaświeci się lampka ostrzegawcza „Check engine”.
 2. Można zaobserwować utratę zasilania.
 3. Przegrzewanie się silnika z kolejnymi problemami.
 4. Skrzynia biegów może również wykazywać oznaki przegrzania i gwałtownej zmiany biegów.
 5. Dodatkowe kody związane z ustalonym błędem P02CA mogą pomóc w identyfikacji przyczyny. Dostępne są kody dla wszystkich elementów elektrycznych używanych przez komputer sterujący silnikiem do sterowania poziomem doładowania.
 6. Przedwczesny zapłon, powodujący zauważalną detonację.
 7. Szarpanie/blokowanie zapłonu.

Zwiększenie ciśnienia doładowania zwiększa moc silnika, ale zbyt wysokie ciśnienie doładowania może mieć katastrofalne skutki. Dlatego nie należy ignorować błędu P02CA, aby nie dopuścić do pęknięcia uszczelki głowicy cylindrów lub uszkodzenia samego bloku cylindrów.

Przyczyny błędów

Kod P02CA może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik MAP (bezwzględnego ciśnienia w kolektorze).
 • Uszkodzone, spalone, zwarte, odłączone lub skorodowane przewody i/lub złącza w obwodzie sterowania czujnika MAP.
 • Uszkodzone, złamane, pęknięte lub przemieszczone rury próżniowe.
 • Uszkodzona lampka kontrolna turbiny.
 • Awaria mechaniczna zaworu regulacyjnego turbiny N75.
 • Zablokowany mechanizm zmiennej geometrii turbiny. Zdarza się to częściej w pojazdach, które przez długi czas są przechowywane lub nie są regularnie używane.
 • Samodzielna modyfikacja układu wydechowego.
 • Przepustnica obejścia jest zablokowana w pozycji zamkniętej, co powoduje, że turbosprężarka obraca się wyżej niż normalnie, co skutkuje nadmiernym przyspieszeniem.
 • Trzpień siłownika w turbosprężarce jest wygięty.
 • Z regulatora doładowania odłączył się przewód elastyczny.
 • Zatkany jest przewód zasilający do sterownika doładowania lub od sterownika do przepustnicy obejścia.
 • Szczególny problem stanowią samochody ciężarowe Dodge z silnikiem wysokoprężnym Cummins. Działają one prawidłowo. Ale zapala się kontrolka silnika kontrolnego i na biegu jałowym wyświetlany jest kod P02CA. Wskaźnik gaśnie jednak po kilku minutach jazdy z prędkością przelotową. Cyfrowy miernik ciśnienia doładowania jest podłączony do czujnika MAP. Od czasu do czasu zawodzi na biegu jałowym, ale nie powoduje ustawienia kodu. Wymiana czujnika MAP rozwiązuje ten problem.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P02CA

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P02CA:

 1. Sprawdź obwody elektryczne oraz czujnik MAP.
 2. Kontrola lamp próżniowych.
 3. Określenie uszkodzeń mechanicznych turbiny (trzpień, klapa, zawór).
 4. Sprawdzić, czy węże nie są zatkane lub nie zawierają innych zanieczyszczeń.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozpoczynając diagnostykę usterki P02CA, należy sprawdzić trzpień siłownika przepustnicy obejścia na turbosprężarce. Jeśli jest wygięty, należy go naprawić.

Sprawdzić przewody, w tym przewody od regulatora ładowania do siłownika przepustnicy obejścia oraz przewody zasilające do regulatora ładowania. Należy szukać pęknięć lub odłączonych węży. Sprawdzić, czy końcówki węży nie są zatkane.

Podłączyć pompę próżniową do sterownika zaworu przelewowego. Pompuj powoli, obserwując trzpień siłownika. Należy zwrócić uwagę na ilość słupa rtęci wymaganą do uruchomienia pręta oraz na to, czy pręt w ogóle się porusza.

Informacje na temat podciśnienia wymaganego do uruchomienia przepustnicy obejścia można znaleźć w instrukcji serwisowej. Jeśli wartość ta jest niezgodna ze specyfikacją, należy wymienić siłownik.

Jeśli trzpień nie porusza się lub siłownik przepustnicy obejścia nie jest w stanie utrzymać podciśnienia, należy wymienić siłownik. Jeśli utrzymuje podciśnienie, ale nie może poruszyć trzpienia, oznacza to, że wewnętrzny zawór przelewowy w turbosprężarce jest zablokowany. Zdemontuj turbosprężarkę i napraw zawór przelewowy.

Uruchomić silnik i odłączyć przewód zasilający od regulatora doładowania. Sprawdź, czy nie ma w nim niedrożności i czy nie ma ciśnienia doładowania. Załóż przewód elastyczny i odłącz przewód po przeciwnej stronie regulatora doładowania. Musi być obecne ciśnienie doładowania – jeśli nie, należy wymienić regulator doładowania.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P02CA może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura
 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Jaguar
 • Jeep
 • Nissan
 • Saab
 • Toyota
 • Volkswagen (Passat)

W przypadku kodu usterki P02CA czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P007D, P0095, P0234, P0236, P0238, P0299, P0380, P0453, P1103, P26B7.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz